W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
30. rocznica stanu wojennego
07.12.201115:45

WYDARZENIA:

- 13 grudnia o godz. 13.30 na pl. Litewskim zostanie uroczyście otwarta wystawa plenerowa przygotowana przez lubelski IPN specjalnie na 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pt. "Wasza Solidarność - nasza wolność. Reakcje emogracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego" (więcej o wystawie oraz zaproszenie w załączniku).

- 13 grudnia o godz. 14.00 (tuż po otwarciu wystawy) na telebimie na pl. Litewskim odbędzie się projekcja dokumentalnego programu wyemitowanego przez amerykańską telewizję w styczniu 1982 r. w wyrazie protestu wobec wprowadzenia stanu wojennego. Na apel prezydenta Reagana, wyemitowano półtoragodzinny program zatytułowany "Let Poland be Poland" (nawiązujący do słów piosenki przebywającego w tym czasie na tournée w USA i Kanadzie Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską"). W programie, oprócz słów poparcia jakie płynęły pod adresem Polaków ze strony premierów i prezydentów (w tym Margaret Thatcher, Ronalda Reagana, François Mitteranda, Wilfrieda Martensa, czy Helmuta Schmidta), oprócz migawek z manifestacji jakie odbywały się w tym czasie na całym świecie, oprócz wystąpień dwóch ambasadorów, którzy właśnie opuścili placówki PRL w Waszyngtonie i Tokio (Romualda Spasowskiego i Zdzisława Rurarza), pojawiły się tak ważne osoby związane z kulturą jak ludzie filmu Glenda Jackson, Max von Sydow, Kirk Douglas, Orson Welles, Henry Fonda, muzycy - Mścisław Rostropowicz, Adam Makowicz, Frank Sinatra czy wreszcie Czesław Miłosz, który odczytał po polsku i po angielsku swój wiersz "Który skrzywdziłeś człowieka prostego..."

- 13 grudnia w godz. 9.30-12.00 - odbędzie się Historyczna Gra Miejska pt. "13 grudnia" przygotowana przez ZHR Lubelski Hufiec Harcerzy "Baszta" i IPN Oddział w Lublinie skierowana do młodzieży. Celem gry jest zdobycie informacji na temat stanu wojennego. Gra polega na odnajdywaniu punktów zaznaczonych na mapie i wykonywaniu poleconych zadań. Aby wziąć udział w grze należy zapisać się w godz. 9.30 - 10.00 (namiot ZHR na pl. Litewskim). Po zarejestrowaniu się w namiocie od razu można ruszać w trasę. Do gry zaproszone są grupy co najmniej 3 osób w wieku min. 14 lat. Dla uczestników przewidziano atrakcyjne nagrody.

- 15 grudnia o godz. 12.30 w sali IPN (ul. Staszica 22A) odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-historycznego zorganizowanego przez lubelski oddział IPN dla szkół pt. "WRONkartun. 13 grudnia - 30 lat później". Podczas uroczystości laureatom zostaną wręczone nagrody, a wyróżnione prace zaprezentujemy w formie okolicznościowej wystawy.

- 15 grudnia o godz. 15.00 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (sala CN 107) odbędzie się panel dyskusyjny "Wasza solidarność - nasza wolność. O reakcji emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego" z udziałem: Basila Kerskiego, prof. Idesbalda Goddeerisa, dr. Patryka Pleskota. Prowadzenie panelu: dr Sławomir Łukasiewicz. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film dokumentalny "Świat i Solidarność" ukazujący reakcje Zachodu na powstanie "Solidarności".


Zaproszenie

Przerwany karnawał "Solidarności"