W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Atrakcyjność Lublina - raport z badań

Atrakcyjność Lublina - raport z badań
05.11.201310:50

Atmosfera miasta i jakość bazy gastronomicznej to najmocniejszy punkt oferty Lublina – tak wynika z badań wizerunku i atrakcyjności turystycznej Lublina. 25 % odwiedzających przyjechało tu by wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.

Badanie to część tworzonej w mieście strategii rozwoju turystyki. Jego celem było uzyskanie wiedzy na temat: wizerunku turystycznego Lublina, preferencji i motywów przyjazdu do Lublina, satysfakcji z przestrzeni turystycznej miasta, zadowolenia z kupowanych dóbr i usług turystycznych, wydatków turystów w trakcie pobytu, źródeł wiedzy o mieście oraz ogólnej satysfakcji z pobytu.

Na pytanie Co zachęciło Pana/Panią do przyjazdu do Lublina?, prawie połowa (47,6% badanych) odpowiadała, że była tu już wcześniej. Dla prawie 1/3 badanych główną zachętą przyjazdu do Lublina były polecenia znajomych i rodziny. Co czwarty badany wskazał na internet.

Najwięcej turystów, bo aż 29,3% odwiedziło nasze miasto typowo turystycznie, a ponad 25 % badanych przyjechało by wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Dla ponad 68 % badanych była to kolejna wizyta w Lublinie, a tylko co trzeci z gości (31,4%) przyjechał tu po raz pierwszy. Badania wykazały, że Lublin wśród respondentów jest miastem wielu ciekawych wydarzeń o niepowtarzalnej formule. Ponad 50 % udzieliło odpowiedzi pozytywnych w tym zakresie. Ponad połowa ankietowanych była zainteresowana wydarzeniami kulturalnymi w mieście.

Unikalny wizerunek miasta 39,3% badanych oceniło dobrze. Według nich atmosfera miasta i jakość bazy gastronomicznej to najmocniejszy punkt oferty Lublina. Oba aspekty produktu uzyskały pierwszą lokatę w rankingu.

Przeprowadzano sondaże i wywiady w języku polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i niemieckim. Łącznie przygotowano 1000 ankiet, 700 polskich i 300 zagranicznych. Badanie przeprowadzone było od 15 czerwca do 9 września 2013 roku wśród pełnoletnich turystów.

Badanie satysfakcji mieszkańców

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się badanie satysfakcji mieszkańcow miasta. W Biurach Obsługi Mieszkańców spotkać będzie można ankieterów. Zapytają nas m.in. o poziom zadowolenia z nowego sytemu gospodarowania odpadami, edukację, postrzeganie Prezydenta i Rady Miasta, w sumie będzie  to kilkadziesiąt pytań. Badanie potrwa do końca roku.

Oba badania, zarówno dotyczące turystyki, jak i satysfakcji mieszkańców, mają być przeprowadzane cyklicznie.