W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Bezcenne” gala wolontariatu

„Bezcenne” gala wolontariatu
01.12.201409:41

Gala wolontariatu dla dziedzictwa i przyrody „bezcenne” odbędzie się w czwartek (4 grudnia) w Centrum Kultury w Lublinie, o godzinie 19:00 . Wydarzenie jest okazją uhonorowania osób, które bezinteresownie działają na rzecz zachowania tradycyjnego śpiewu, zabytków czy zagrożonych gatunków ptaków.

W programie gali wolontariatu dla dziedzictwa przyrody „bezcenne” znajduje się specjalny koncert "Roztocze Kolberga", aukcja i kiermasz na rzecz wsparcia minifunduszu "b e z c e n n e", a także prezentacje wolontariackich inicjatyw.



AUKCJA I KIERMASZ

W ramach uroczystej gali odbędzie się licytacja ofiarowanych na ten cel unikatowych przedmiotów. Aukcję poprowadzi Bogusław Byrski z Teatru Andersena Równolegle na stoisku organizatora odbywać się będzie kiermasz wydawnictw i wegańskich smakołyków. Całkowity dochód przeznaczony zostanie na wsparcie funduszu "b e z c e n n e" - kolejnej edycji konkursu mikrograntów.

Udział w Gali będzie okazją do nabycia takich dóbr jak:
- unikatowe płyty z muzyką tradycyjną m.in z wydawnictw "In Crudo", "Słuchaj Uchem" i innych - zarówno nowości jak ostatnie egzemplarze tytułów, wiele z dedykacjami artystów
- unikatowe produkty rękodzieła artystycznego, biżuteria, obrazki, książki
- produkty serwowanych przez pierwszą w Lublinie wegańską restaurację Umea.

Wciąż jeszcze można przekazać "fanty". Prezentacja wszystkich wystawionych na sprzedaż przedmiotów oraz informacje o ofiarodawcach na stronie internetowej.

KONCERT

"Roztocze Kolberga, Roztocze Sobieskich, Roztocze..." to premierowy koncert pieśni i melodii z okolic Turobina, Radecznicy, Frampola zapisane w latach 50 XIX wieku przez Oskara Kolberga oraz pochodzące z nagrań wykonanych na Roztoczu przez M. i J. Sobieskich w 1950 roku. w wykonaniu zespołu w w składzie Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Michał Maziarz, Agnieszka Szokaluk, Agata Turczyn.

Utworom w większości znanym jedynie z zapisów nutowych wykonawcy nadają kształt i brzmienie będące efektem wielu lat doświadczeń w praktykowaniu muzyki wiejskiej i nauki od wybitnych wiejskich śpiewaków i instrumentalistów.

FUNDUSZ B E Z C E N N E

Fundusz „b e z c e n n e” to konkurs minigrantowy, który pokrywa rzeczowe koszty zwycięskich inicjatyw wolontariackich. Dzięki maksymalnie uproszczonym procedurom dostępny jest dla grup nieformalnych i małych organizacji. Od 1 października trwa realizacja projektów wybranych w pierwszej edycji konkursu

Kosztem 8000 zł wykonane zostaną:
- Remont nagrobków na zabytkowym cmentarzu ewangelickim, uporządkowanie dwu cmentarzy żydowskich oraz zabytkowej cerkwi w Lubyczy
- poprawa warunków siedliskowych w kilkunastu miejscach lęgowych żołny i ostrygojada oraz odsłonięcie rzadkiej roślinności kserotermicznej w ostoi Horodysko
- digitalizacja domowego archiwum wybitnej śpiewaczki Zofii Sulikowskiej z Wojsławic oraz nagranie płyty zespołu śpiewaczego z Jakówek
- sprzątanie szlaków, tablice informacyjne oraz remont wieży widokowej na torfowiskach pod Chełmem

Większość zgłoszonych pomysłów zakładała wysoką efektywność w wykorzystaniu funduszy i znaczne zaangażowanie pracy wolontariackiej. Pokazuje to duży potencjał oddolnych inicjatyw, które przy niewielkim wsparciu finansowym mogą w istotny sposób przyczynić się do zachowania ważnych wartości kulturowych i przyrodniczych.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest wysoka jakość merytoryczna i legalność działań. W wyborze inicjatyw organizacjom i stowarzyszeniom pomagają specjaliści i praktycy ochrony przyrody i ochrony zabytków, historycy sztuki, przedstawiciele instytucji takich jak Narodowy Instytut Dziedzictwa i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.