W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezpłatne szczepienia dla dziewczynek

Bezpłatne szczepienia dla dziewczynek
24.04.201308:48

Rusza program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Wszystkie zameldowane w Lublinie dziewczynki z rocznika 2001 mogą bezpłatnie z nich skorzystać. Miasto Lublin przeznaczyło część środków na działania zdrowotne zabezpieczające nastolatki przed wirusem HPV, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy. Z tej szansy może skorzystać ponad 900 dziewcząt z rocznika 2001.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi
i głowy, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1500 zł. Dla wielu rodziców to bariera.
Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane przez światowych i krajowych ekspertów, dlatego każdy lekarz powinien poinformować swoją nastoletnią pacjentkę i jej rodziców o możliwości immunizacji. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepień i badań cytologicznych.
Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

- W Lublinie od lat prowadzimy szereg akcji prozdrowotnych skierowanych do mieszkańców naszego miasta w każdym wieku. Profilaktyka jest dla nas niezwykle ważna, dlatego szczepienia ochronne to jeden z priorytetów naszych działań. Realizujemy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt, ponieważ jest to inwestycja w pokolenie zdrowych Lublinianek – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

O poprawę sytuacji w Polsce i szczepienia dziewcząt zabiega także Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Powołana 2 lata temu platforma zrzesza najważniejsze organizacje, instytucje i osoby, reprezentujące sektor publiczny, samorządowy, pozarządowy i prywatny, które działają w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy. Przewodniczący Rady Programowej Koalicji RSM prof. Ryszard Poręba zwrócił się na początku roku do samorządów lokalnych z apelem – Kierunki działania i metody rekomendowane przez Koalicję mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli nie przełożą się na konkretne działania na możliwie najniższym, lokalnym poziomie – w regionach, powiatach i gminach. Wskazane jest wykreowanie wśród samorządów swoistego współzawodnictwa, gdzie kryterium i zarazem nagrodą będzie najniższy wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy. Niestety profilaktyka w postaci badań cytologicznych to w chwili obecnej za mało i musimy zwrócić uwagę samorządów na szczepienie dziewcząt.

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Można się nim zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze – brodawek (kurzajek) czy kłykcin kończystych. Niestety wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wiele kobiet myśli „to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował”. Dlatego bagatelizują chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

Szczepienia w Lublinie potrwają do końca roku. Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc czym prędzej udać się z córką do punktu szczepień.

Adresy placówek można znaleźć na stronie: www.um.lublin.pl