W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Budowa systemu zarządzania partycypacyjnego we włoskich samorządach

Budowa systemu zarządzania partycypacyjnego we włoskich samorządach
20.11.201316:15

Jak wyglądają procesy partycypacji we Włoskich miastach? Jaka jest w nich rola organizacji pozarządowych? Jak nowe technologie pomagają w zarządzaniu miastem? Te i inne pytania zadamy ekspertom z włoskiej firmy doradczej ISLM srl. Zapraszamy na otwarte spotkanie 26 listopada o godzinie 17:00 do sali nr 24 (II piętro) w lubelskim Ratuszu.

Celem spotkania jest przedstawienie włoskich doświadczeń w budowie systemów zarządzania partycypacyjnego w samorządach oraz narzędzi jakie są używane do realizacji tego celu. Na spotkaniu będziemy rozmawiali o współczesnych narzędziach informatycznych wykorzystywanych w partycypacji, konsultacjach społecznych, ciałach doradczych oraz roli trzeciego sektora we włoskich miastach. Gośćmi będą:

Andrea Pillon

Magister politologii, ukończył studia podyplomowe z zakresu Analizy polityki publicznej. Jest wspólnikiem i członkiem zarządu Avventura Urbana. Ekspert w zakresie analizy i wspierania partycypacyjnych procesów decyzyjnych, specjalizuje się w mediacji konfliktów społeczno- środowiskowych, planowaniu strategicznym i przygotowywaniu projektów rozwoju lokalnego. W ostatnich 15 latach prowadził ważne procesy w sektorze publicznym i prywatnym, których celem jest zmniejszenie konfliktów i wspólne tworzenie propozycji z zainteresowanymi stronami w zakresie realizacji projektów i struktur użyteczności publicznej. Niektóre przykłady: lokalizacja zakładów przemysłowych gospodarki odpadami i uzdatniania wody, zarządzanie debatą publiczną dotyczącą budowy infrastruktury autostrad. Zajmował się rownież projektami dotyczącymi planowania strategicznego i rewitalizacji wielu miast (Turyn , Alghero , Olbia, Lamezia Terme, Mazara del Vallo , Marsala ), nadzorował przygotowanie zintegrowanego planu dla rewitalizacji obszarów miejskich (PLUS) Viterbo i koordynował procesy partycypacyjne dla opracowanie planu strukturalnego wspólnoty gminnej Terre di Catelli (Modena) i miasta Livorno.

Alessandro Ferrarin
Project manager i programmista w ISLM srl od 2010 roku. Poprzednio właściciel firmy Tieffe Sistemi S.r.l realizującej systemy i oprogramowania open source. Zajmuje się doradztwem i projektowaniem systemów informatycznych oraz realizacją aplikacji standalone i web-based. Nadzorował i współpracował przy realizacji projektów informatycznych m.in. dla Regionu Lombardii i Regionu Sycylii.

Andrea Pillon i Alesandro Ferrarin są współpracownikami i ekspertami włoskiej firmy ISLM srl. Oferuje ona kompleksowe usługi wsparcia o charakterze zarówno doradczym, jak i technologiczno – informatycznym. ISLM wspiera instytucje publiczne w świadczeniu jakościowych usług na rzecz obywateli, łącząc know how prawno – administracyjny i technologiczno – informatyczny.
Działalność, która przez lata koncentrowała się na zagadnieniach związanych bardziej z polityką pracy i kształcenia zawodowego, obecnie jest zróżnicowana w takich dziedzinach, jak: rozwój lokalny, rolnictwo i przekształcenia obszarów miejskich.
Główne obszary działalności to:
• Monitorowanie polityki publicznej i usług publicznych
• Projektowanie i realizacja rozwiązań informatycznych dla administracji publicznej
• Pomoc techniczna i wsparcie w planowaniu polityki publicznej
• Ocena polityki publicznej
Główni klienci:
Region Piemonte
Region Lazio
Region Lombardia
Lombardia Informatica s.p.a.
Region Puglia
Region Emilia Romagna
Region Sycylia
Powiat Napoli
Powiat Lecce
Powiat Torino
Ministerstwo Pracy

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Lubelski system partycypacji społecznej” realizowanego przez Fundację Inicjatyw Menedżerskich, Urząd Miasta Lublin, Stowarzyszenie Homo Faber oraz ISLM srl. Jest on współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.