W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Carnaval w Roku Wielkiego Jubileuszu Lublina

Carnaval w Roku Wielkiego Jubileuszu Lublina
13.07.201712:16

Rusza kolejna odsłona Carnavalu Sztukmistrzów – sztandarowego festiwalu Lublina, tym razem w specjalnej edycji, nawiązującej swoimi elementami do Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta. Jak co roku do naszego miasta przyjadą setki najlepszych artystów reprezentujących nurt sztuki nowego cyrku, których będzie można podziwiać na żywo na ulicach Lublina. Bezpośrednio w tej przestrzeni odbędzie się kilkadziesiąt występów, koncertów na żywo, warsztatów oraz wydarzeń dedykowanych dzieciom. Na placu po Farze pojawi się niezwykła scena-konstrukcja artystyczna, przywołująca sylwetkę budowli jednego z pierwszych kościołów w Lublinie, a urok miasta wydobędą specjalne dekoracje świetlne.

Szczegółowy program  tutaj oraz tutaj.

Kulminacja wydarzeń Carnavalu Sztukmistrzów nastąpi w dniach 27-30 lipca, jednocześnie w najpiękniejszych punktach miasta. Występy artystów będzie można oglądać w następujących lokalizacjach: plac przed Centrum Kultury w Lublinie, Centrum Kultury w Lublinie, plac Litewski, ul. Krakowskie Przedmieście - Pomnik Unii Lubelskiej, plac za Trybunałem, plac przy dawnym Teatrze im. H.CH. Andersena, wirydarz klasztoru oo. Dominikanów, plac po Farze, błonia pod Zamkiem, plac Zamkowy oraz Tarasy Zamkowe (gdzie zaplanowano niektóre z warsztatów).

– Carnaval Sztukmistrzów jest jednym z symboli Lublina, wydarzeniem rozpoznawalnym już nie tylko w Polsce, ale też coraz częściej poza granicami naszego kraju. Co roku ściąga do Lublina coraz większą liczbę gości i artystów sztuki nowego cyrku. Przyciąga ich renoma festiwalu i sława występujących w oficjalnym programie gwiazd. To nas cieszy, bo oznacza, że formuła festiwalu się rozwija, a Lublin stał się ważnym punktem na światowej mapie nowego cyrku - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Z okazji 700. urodzin miasta organizatorzy zaprojektowali niezwykłą scenę, w sercu Starego Miasta. Na placu po Farze stanie artystyczna konstrukcja, która będzie pełnić funkcję sceny. Obiekt swoim konturem będzie przywoływał sylwetkę nieistniejącego od wieków, jednego z pierwszych kościołów w Lublinie. Jak za dawnych lat to miejsce zgromadzi społeczność miasta i gości, podczas przedstawień i koncertów. Po zapadnięciu zmroku Rynek Starego Miasta, budynek Trybunału Koronnego i Brama Krakowska rozbłysną świetlnymi dekoracjami wykonanymi przez Partnera Carnavalu Sztukmistrzów - firmę Philips.

Innym nieodzownym elementem carnavalowego klimatu jest Urban Highline Festival. W tym roku obecność w mieście, a dokładniej ponad nim, zgłosiło ponad 300 najlepszych zawodników świata w slackline reprezentujących 30 krajów. Akrobatyczne popisy na 16 taśmach zawieszonych na wysokości, pojedynki i tricki będziemy oglądali już od 25 lipca, rano i wieczorem - na Rynku Starego Miasta, wieży Trynitarskiej oraz Bramie Krakowskiej, a 29 i 30 lipca również nad ulicą Wieniawską.

Rodziny z dziećmi każdego dnia będą mogły obejrzeć liczne przedstawienia, wziąć udział w warsztatach oraz bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych Klanzy na placu przed Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków. Niezwykłą atrakcją dla dzieci będzie spektakl grupy Teatro Tatro ze Słowacji. Spektakl, w którym jest wszystko – świat zamknięty w cyrkowym namiocie, teatr, marzenia i ich spełnianie, australijskie zające z muzyką na żywo. Artyści zapraszają dzieci o każdej wysokości i rodziców o każdej szerokości.

– Siłą Carnavalu Sztukmistrzów jest jego wyjątkowa oferta programowa. Sztuka nowego cyrku to bezpretensjonalny język, który zapewnia skuteczną komunikację bez względu na narodowość i wiek widowni. Do Lublina przyjeżdżają najlepsi na świecie wykonawcy, których kunszt wzbudza silne emocje i każdego roku gromadzi coraz liczniejszą widownię – mówi Rafał Sadownik z Warsztatów Kultury w Lublinie, Dyrektor Artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów to również muzyka na ulicy. Zobaczymy pięć różnorodnych grup, które zarażają swoją energią. Neljä Ässää „The Best Cover Band in the World” w niecodziennych aranżacjach odkryje na nowo szlagiery wszechczasów. 3 Kings zagra akustycznie na dwóch saksofonach i perkusji autorskie utwory w rytmach drum’n’base, disco i house. Kapela Timingeriu zaprezentuje popularne i nieznane utwory muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej. 12-osobowy francusko-belgijski band Orchestre international du VETEX porwie publiczność, łącząc w swojej muzyce intensywne melodie kolumbijskie, melancholijne bałkańskie dźwięki i afroamerykański beat. Rajzefiber zaczaruje publiczność urokliwymi dźwiękami własnych kompozycji wykonywanych na kontrabasie, banjo i ukulele, z towarzyszeniem magicznego wokalu. Muzyka na żywo zagości najpierw na placu po Farze, a późnym wieczorem w klubie festiwalowym „Bar Żongler”, znajdującym się na błoniach pod Zamkiem.

Carnaval Sztukmistrzów, właściwym sobie językiem artystycznym włącza się w świętowanie jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin. Głównym bohaterem spektaklu, „Miasto, którego nie było” będzie Lublin widziany oczami artystów z innych miejsc w Polsce. Dowiemy się jak nasze miasto widzą osoby z zewnątrz, co oznacza dla nich Lublin. Spektakl w reżyserii Jacka Timingeriu i Marty Kuczyńskiej, a produkcji Carnavalu Sztukmistrzów i Kolektywu Kejos.

W tym roku, po raz pierwszy, firma Sony została Partnerem Technologicznym wydarzenia. Dzięki urządzeniom virtual reality wszyscy chętni będą mogli poczuć się jak highliner i podziwiać Lublin z perspektywy taśmy. Urządzenia będą dostępne wokół Trybunału Koronnego, w sercu festiwalu Urban Highline, przy Rynku Starego Miasta.

Sony, jako ekspert w temacie fotografii, ogłasza również konkurs na najlepsze fotografie pod tytułem „Sztuka ulicy”. Pasjonatów fotografii zachęcamy do robienia zdjęć w trakcie trwania Carnavalu Sztukmistrzów. Spośród prac opublikowanych przez uczestników konkursu na Facebookowym profilu Carnavalu (pod dedykowanym postem), jury powołane przez firmę Sony wybierze trzy najciekawsze ujęcia. Zdjęcia mogą przedstawiać dowolną sytuację, budynki, artystów czy napotkane wydarzenie. Honorowym członkiem jury będzie wybitny fotograf Tomasz Tomaszewski – ambasador marki, stale współpracujący z „National Geographic” oraz innymi polskimi i zagranicznymi tytułami, zdobywca licznych międzynarodowych nagród fotograficznych. Tomasz Tomaszewski poprowadzi także 27 lipca w Centrum Kultury w Lublinie autorskie spotkanie fotograficzne „Jak być ogniem, a nie ćmą. Czyli o poszukiwaniu własnej sygnatury w fotografii”. Zapisy na spotkanie rozpoczną się 14 lipca, po pojawieniu się na Facebooku festiwalu informacji o rozpoczęciu naboru (max. 40 uczestników, udział bezpłatny).

Konkursy czekają również na słuchaczy radia RMF FM, Patrona Medialnego wydarzenia. Można w nich wygrać między innymi pobyt w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

Bilety na spektakle zamknięte można nabyć poprzez serwis www.ticketpro.pl

Carnavalowi Sztukmistrzów, jak co roku towarzyszą ogólnopolskie działania promocyjne. Od początku lipca w całym kraju eksponowanych jest 100 billboardów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście oraz w Lublinie. Dodatkowo prowadzona jest kampania radiowa w RMF.FM, kampania internetowa oraz działania PR.

Po raz kolejny Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło innowacyjną formułę Carnavalu Sztukmistrzów przyznając mu w ramach 3-letniego grantu środki w łącznej wysokości 500 tys. złotych.