W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” dla Miasta Lublin

Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” dla Miasta Lublin
03.12.201311:45

Już po raz trzeci certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji” trafił do Miasta Lublin. Zarząd Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego uhonorował Lublin również dyplomem „Primus” i pamiątkową statuetką przyznaną wzwiązku z uzyskaniem największej liczby punktów rankingowych.

Przyznawany przez zespół ekspertów Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” trafił do gmin i powiatów, które – w opinii ekspertów - wyróżniają się osiągnięciami w dziedzinie rozwoju oświaty, propagowania wysokich standardów edukacyjnych i budowaniu podstaw gospodarki wiedzy na poziomie lokalnym. W grupie wyróżnionych samorządów znalazło się również nasze miasto.

- W ramach systemu edukacji, za który odpowiada samorząd, kreujemy współpracę z uczelniami i kształcimy pracowników. Dzięki umowom, które podpisaliśmy z lubelskimi przedsiębiorcami zapewniamy firmom wykwalifikowaną kadrę techniczną. W efekcie tych działań w uznaniu za wysoką jakość kształcenia Lublin już po raz trzeci otrzmał tytuł "Samorządowego Lidera Edukacji" - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uroczyste spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczpospolitej Polskiej „Samorządowy Lider Edukacji” odbyło się pod koniec listopada w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas uroczystości certyfikat odebrali Ewa Dumkiewicz – Sprawka, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz Mariusz Banach, Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin. Tytuł „Samorządowy Lider Edukacji” Miasto Lublin otrzymało już po raz trzeci. Zarząd Fundacji dodatkowo uhonorował Lublin dyplomem „Primus” i pamiątkową statuetką z tytułu uzyskania największej liczby punktów rankingowych. Honorowy patronat nad projektem „Samorządowy Lider Edukacji" sprawuje prof. Jerzy Buzek.



Uzasadnienie przyznania miastu tytułu „Samorządowy Lider Edukacji”:
„Kierunki i metody zarządzania oświatą, zarówno realizowane dotychczas, jak i wskazane w najnowszej strategii rozwoju miasta przyjętej 28 lutego 2013 roku, pozwoliły na wypracowanie wzorcowego modelu organizowania, kierowania i mobilizowania aktywności podmiotów funkcjonujących w lokalnej przestrzeni edukacyjnej. Model ten winien stanowić punkt odniesienia dla wszystkich JST powyżej 100 tys. mieszkańców. W odniesieniu do oświaty w pełni wdrożono założenia tzw. nowego zarządzania publicznego -  zarządzanie w oświacie ukierunkowane jest nie na procesy, lecz na osiąganie wyników, udało się odejść od tradycyjnej, zhierarchizowanej administracji publicznej w kierunku modelu akcentującego rolę partycypacji obywatelskiej, dewolucji zadań i deregulacji procedur zarządczych. Zarządzanie lokalną przestrzenią edukacyjną opiera się na 3 paradygmatach: oszczędności, efektywności i skuteczności, przy jednoczesnym bardzo wyraźnym akcentowaniu roli kapitału ludzkiego i zarządzania procesami sprzyjającymi jego kreacji, w odniesieniu do wszystkich grup interesariuszy lokalnych: mieszkańców (bez względu na grupę wiekową), pracowników administracji, nauczycieli, przedstawicieli otoczenia biznesu itp. Dzięki temu udało się w Lublinie: zbudować w pełni racjonalną sieć szkół i placówek, zgodnie z potrzebami lokalnych społeczności, zapewnić nasycenie kadr oświatowych specjalistami o najwyższych kwalifikacjach, zracjonalizować wydatki na edukację poprzez przesuniecie środków na właściwie zdefiniowane cele strategiczne oraz rozwinąć niespotykane w innych miastach mechanizmy dialogu i kooperacji z partnerami społecznymi. Działania w sferze oświaty stale poddawane są ocenie rynku i kształtowane zgodnie z jego potrzebami – na uwagę zasługują zwłaszcza innowacyjne, autorskie metody budowania relacji na linii system oświatowy – otoczenie biznesu. Znakomicie rozwinięta została współpraca ze szkolnictwem wyższym, jak również zapewniono modelowe formy wsparcia dla studentów i doktorantów („Miejski program stypendialny dla studentów i doktorantów”). Miasto w sposób wzorcowy zapewnia warunki dla rozwoju uczniów zdolnych, realizuje niezwykle wartościowe projekty kulturalne i artystyczne, znajduje się w ogólnopolskiej czołówce pod względem jakości kształcenia (m.in. I miejsce w kraju w rankingu techników w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw” i „Rzeczypospolitej”). Komisja zwraca również uwagę na skuteczność w pozyskiwaniu środków europejskich, jak również zgodność realizowanych projektów z przyjętymi celami strategicznymi zarządzania oświatą (projekty „Już czas na staż” „Nowoczesne kompetencje – Nowe perspektywy. Podniesienie kwalifikacji pracowników oświaty w Gminie Lublin”). Ponadto komisja zwraca uwagę na wartościową politykę senioralną (w tym m.in. interesujący projekt Centrów Dziennego Pobytu dla Seniorów).”

Więcej informacji o procesie certyfikacji na stronie: http://fundacja-edukacja.org.pl.