W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

CHECK IT przekonało lubelskich uczniów do nowych technologii

CHECK IT przekonało lubelskich uczniów do nowych technologii
13.05.201413:43

Nowa, na miejskiej mapie wydarzeń branżowych, impreza CHECK IT zgromadziła ponad 230 młodych pasjonatów nowych technologii. Wydarzenie skierowane głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizował Urząd Miasta Lublin w ramach tegorocznych obchodów Dni Lubelskiej Wyżyny IT.

- Projekt Lubelska Wyżyna IT powstał w odpowiedzi na rozwój gospodarczy Lublina i ma na celu wyeksponowanie potencjału branży IT, propagowanie wiedzy o nowych technologiach oraz zachęcenie młodzieży do studiowania informatyki. Jesteśmy przekonani, że oferta lubelskich uczelni wyższych spełnia oczekiwania młodych ludzi, którzy w przyszłości będą dalej rozwijać branżę IT w naszym mieście - mówi Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.


W ramach imprezy CHECK IT, która odbyła się 12 maja, uczestnicy mieli do wyboru szereg ciekawych prelekcji oraz warsztatów. Karol Żak, Microsoft Technical Evangelist, w swojej prezentacji dotyczącej tworzenia aplikacji na platformę windows phone 8 przekazał swoje doświadczenia z udziału w programie Microsoft Student Partners. Łukasz Wójcik, właściciel firmy Pixel Frog zajmującej się nowymi technologiami, zaprezentował sposoby tworzenia gier wieloplatformowych w środowisku unity 3d. Natomiast finalista konkursu Imagine Cup 2013 w kategorii Innovation oraz uczestnik finałów światowych w St. Petersburgu Jakub Hossa krok po kroku opowiedział jak wygrać ten międzynarodowy konkurs. Paweł Grzmil, Microsoft Student Partner i lider Grupy.Net Politechniki Lubelskiej opowiedział o najnowszych funkcjach ekosystemu Microsoftu i przekonywał dlaczego warto spróbować swoich sił w programowaniu aplikacji dla Windows 8. Studenci II i III roku informatyki na UMCS Katarzyna Krawczyk, Emil Benedykciuk i Agnieszka Musiał pokazali w jaki sposób powinno się tworzyć przyjazny interfejs użytkownika w grach komputerowych. Ostatni wykład, poprowadzony przez studentów informatyki UMCS Adriana Gogacza i Karolinę Cieślik, dotyczył prezentacji jak prosto wykorzystać technologię Kinect w życiu codziennym.

- Przyjechaliśmy grupą znajomych z Bełżyc, żeby sprawdzić czy Lublin to miasto inspiracji. Podczas wydarzenia wzięliśmy udział w kilku warsztatach m. in. o grach komputerowych, jak pisać programy i aplikacje. Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy np. o silnikach pod program, żeby połączyć dźwięk z ruchem. Ale naciekawsza była wyświetlana czaszka, którą można było poruszać ruchem ręki - mówi Kamil, uczeń Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty poświęcone budowie robotów oraz prezentacji niesamowitej technologii druku 3D. Na stoisku z drukarkami 3D drukowane były breloczki z logotypem CHECK IT, wręczane uczestnikom konferencji. Podczas wydarzenia nie zabrakło również miejsca przeznaczonego dla miłośników gier komputerowych. Do ich dyspozycji udostępnione zostały konsole Xbox oraz PlayStation.

- Większość koleżanek wybrało klasy humanistyczne, ale mnie interesują roboty i konstrukcje bo przy nich trzeba troszkę pogłówkować. Świetnie się sprawdzam podczas warsztatów Check IT, ponieważ moje wyczucie estetyki przydaje się wśród kolegów w zespole - dodaje Natalia, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.


CHECK IT w tym roku został zorganizowany po raz pierwszy. Pomysłodawcą wydarzenia był Urząd Miasta Lublin we współpracy z kołami naukowymi informatyków działających przy uczelniach wyższych. Jednym z głównych celów spotkania była możliwość prezentacji oferty edukacyjnej uczelni wyższych z województwa lubelskiego w tym KUL, UMCS, Politechniki Lubelskiej, WSPA, WSEI oraz WSZIA.

Program Lubelska Wyżyna IT realizowany przez Urząd Miasta Lublin jest inicjatywą, która ma wyeksponować potencjał oraz przychylny klimat dla rozwoju branży IT w Lublinie. Priorytetowym założeniem programu jest wsparcie lokalnego sektora IT poprzez wypracowanie wzajemnych powiązań w środowiskach nauki i biznesu związanych z technologią IT i ICT przy współpracy samorządu lokalnego. Lubelska Wyżyna IT obejmuje swoim patronatem szereg działań podejmowanych przez uczelnie, koła naukowe, firmy oraz inne podmioty związane z branżą, takie jak np. Wschodni Klaster ICT.