W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Cukrownia Lublin" - list prezydenta Lublina do wiceministra skarbu

"Cukrownia Lublin" - list prezydenta Lublina do wiceministra skarbu
11.12.200714:36

W związku z publikacjami na temat sytuacji "Cukrowni Lublin", poniżej zamieszczamy list prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego do wiceministra skarbu Krzysztofa Żuka.

 

Lublin, 28 listopada 2007 r.


Pan
dr Krzysztof Żuk
Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Skarbu Państwa


Szanowny Panie Ministrze,

Zwracam się do Pana o przychylność dla sprawy podnoszonej przez organizacje związkowe i pracowników Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Oddział „Cukrownia Lublin”. Funkcjonowanie tej firmy, niezwykle cennej dla naszego miasta i regionu, cieszącej się w branży i wśród odbiorców zasłużoną renomą, wydaje się realnie zagrożone. Byłoby to z oczywistą szkodą dla Spółki, dla samej Cukrowni i jej pracowników, ale także dla Miasta, którego jestem prezydentem, i dla jego mieszkańców. Dlatego gorąco proszę Pana Ministra o pomoc.

Znaczenie cukrowni Lubelszczyzny, a zwłaszcza trzech z nich, Krasnegostawu, Werbkowic i Lublina, które legitymują się największymi zdolnościami produkcyjnymi i najwyższym poziomem technologicznym, jest w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. minimalizowane, a obecna sytuacja zdaniem cukrowników Lublina i regionu wskazuje na to, iż proces ten przybiera na sile. W ich opinii kierownictwo KSC realizuje reformę kosztem swych najlepszych cukrowni, zmierzając przy tym do wyłączenia „Cukrowni Lublin”z produkcji cukru.

„Cukrownia Lublin”, oceniona w 2003 roku przez niezależnych ekspertów najwyżej ze wszystkich 27 cukrowni Spółki, jest w dalszym ciągu jej niekwestionowanym liderem pod względem jakości produkowanego cukru (aż 92% cukru z ostatniej kampanii zakwalifikowano do najwyższej I kategorii Unii Europejskiej). Dobitnie potwierdza to rynek: o zakup produktu właśnie z Lublina zabiegają odbiorcy cukru w Polsce i poza jej granicami.

 „Cukrownia Lublin” przoduje również, jeśli chodzi o tak zasadnicze w branży parametry, jak „polaryzacja krajanki buraczanej” czy „wydatek cukru”; osiąga drugą w Spółce wysokość średniego przerobu dobowego, przewyższając pod tym względem ponad półtorakrotnie uważane za rozwojowe cukrownie z innych regionów. Jako pierwsza w KSC wdrożyła system zapewnienia jakości wg norm ISO 9001, uzyskała również pozwolenie zintegrowane w zakresie ochrony środowiska, spełniając na tym polu wszystkie wymogi wynikające z prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego.

Dla Lublina, który jak nigdy dotąd stawia na dynamiczny rozwój gospodarczy, z determinacją szuka inwestorów i ich kapitału, m.in. tworząc specjalną podstrefę ekonomiczną, który walczy o zatrzymywanie i przyciąganie zdolnych młodych ludzi, o nowe atrakcyjne miejsca pracy, wyraźne sygnały o możliwości nieracjonalnego, nieekonomicznego, arbitralnego potraktowania „Cukrowni Lublin” są w najwyższym stopniu niepokojące.

Dlatego, w imieniu samorządu Miasta Lublin i własnym, gorąco proszę Pana Ministra o wnikliwe przeanalizowanie sytuacji i - w razie potrzeby - o podjęcie decyzji zapobiegających dyskryminowaniu Lublina i jego przedsiębiorczości.



Prezydent Miasta Lublin
/-/ dr inż. Adam Wasilewski