W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Czas na wzrok
30.04.201314:01

Nie możesz odczytać drobnego tekstu? W ramach akcji „Czas na wzrok” od 13 do 31 maja osoby po 40. roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych

Kampania edukacyjna „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” będzie prowadzona od 26 kwietnia do 30 czerwca 2013 r. W ramach akcji, w dniach od 13 do 31 maja mieszkańcy województwa lubelskiego, powyżej 40. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych. Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście, podając przy rejestracji hasło kampanii „Czas na wzrok”.

Celem akcji jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania. Prezbiopia spowodowana jest następstwem fizjologicznego procesu utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu stopniowego twardnienia soczewki i zmniejszania się jej elastyczności, a także w wyniku słabnięcia mięśni rzęskowych. Te ostatnie zlokalizowane są za tęczówką i opowiadają za akomodację. – wyjaśnia dr n. med. Anna Święch-Zubilewicz, z Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego UM w Lublinie. - Osoby młode nie mają problemu z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska, jak i z daleka dzięki dobrej zdolności akomodacyjnej. Z wiekiem ta zdolność maleje. Prezbiopia dotyczy wszystkich osób, zwykle pojawia się około 40-50 roku życia i postępuje. Prezbiopia najwcześniej ujawnia się u osób nadwzrocznych, które już wcześniej stosowały plusową korekcję okularową. Pierwsze objawy prezbiopii to trudności w patrzeniu do bliży, zwłaszcza wieczorem, w słabym oświetleniu. Pacjent zaczyna oddalać od oczu obserwowane przedmioty, żeby poprawić ostrość widzenia. Można tego uniknąć stosując okulary progresywne, czyli takie, które jednocześnie korygują wadę zarówno do dali, jak i do bliży oraz odległości pośrednich - mówi dr Święch -Zubilewicz.

Więcej szczegółów na temat prezbiopii oraz rozwiązań dla prezbiopów znajduje się na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl. Do tej pory kampanię „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” przeprowadzono w województwach: dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim i opolskim.