W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czechów Północny z miejskim żłobkiem

Czechów Północny z miejskim żłobkiem
08.11.201611:40

Nowy miejski żłobek powstanie przy ul. Zelwerowicza. To dwukondygnacyjny budynek z miejscem dla 210 dzieci w wieku do 3 lat. Zaplanowano w nim m.in. wspomagające proces edukacyjno-wychowawczy sale tematyczne, 2 sale gimnastyczne oraz kuchnię z zapleczem.

Planowany żłobek przy ul. Zelwerowicza będzie dziewiątą tego typu publiczną placówką w Lublinie i pierwszą w dzielnicy Czechów Północny. Miasto Lublin planuje ogłoszenie przetargu na jego realizację jeszcze w tym roku. Żłobek ma być gotowy jesienią 2018 roku.

- Dysponujemy obecnie blisko 1 tys. miejsc dla dzieci w 8 publicznych żłobkach. Na ich funkcjonowanie w 2016 roku zarezerwowaliśmy ponad 11,6 mln zł. Ten poziom wydatków pozwala na zapewnienie opieki na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o kadrę opiekuńczą, jak i wyposażenie żłobków w niezbędne pomoce dydaktyczne. Kolejne inwestycje w infrastrukturę pozwolą na objęcie opieką jeszcze większej liczby najmłodszych dzieci, dając rodzicom gwarancję opieki w najlepszych warunkach. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

W ramach inwestycji powstanie budynek dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, na planie „wachlarza”. Projektowana placówka to 6-oddziałowy żłobek miejski na 210 miejsc. 4 oddziały dla dzieci starszych zlokalizowane będą na parterze, 2 dla dzieci młodszych na piętrze. Każdy z oddziałów wyposażony jest m.in. w: bawialnie, sypialnie, sanitariat dzieci. W bezpośrednim sąsiedztwie sal dla dzieci zaprojektowane zostały jadalnie oraz sale tematyczne: plastyczna, muzyczna, audiowizualna i sensoryczna. Placówka będzie posiadała własną kuchnię z zapleczem magazynowym, blok pralni i kompleks pomieszczeń biurowych.

Łączny szacowany koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to 13,5 mln zł, z czego część środków na dofinansowanie budowy żłobka ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Od ubiegłego roku dotowane są miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat 3 w niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych. Na ten cel w roku bieżącym zaplanowana została kwota 1,9 mln zł. Aktualnie na terenie miasta funkcjonuje 16 żłobków niepublicznych i 11 klubów dziecięcych, które oferują łącznie 594 miejsc opieki. Dotacje planowane są także w roku przyszłym.