W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dworzec Lublin wyróżniony w konkursie „Lider Dostępności 2024”

Dworzec Lublin wyróżniony w konkursie „Lider Dostępności 2024”
06.06.202414:33

Po raz kolejny Dworzec Lublin doceniono na arenie krajowej przyznając mu  wyróżnienie w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności 2024”. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim RP w Warszawie (5 czerwca), z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. W imieniu Miasta Lublin wyróżnienie odebrał Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że starania o stworzenie obiektu przyjaznego dla wszystkich grup pasażerek i pasażerów było niezwykle ważne. Od samego początku celem była budowa dworca, w którym każdy, niezależnie od wieku, sprawności czy innych ograniczeń, mógłby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego też projekt zakłada szereg rozwiązań, które ułatwiają poruszanie się po obiekcie osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom z ograniczoną mobilnością. Jesteśmy dumni z tego, że nasz dworzec wyznacza trendy i staje się wzorem dla innych. Każdy powinien mieć możliwość swobodnego i komfortowego podróżowania, dlatego też nieustannie pracujemy nad dalszym udoskonalaniem i podnoszeniem standardów dostępności. To dla nas motywacja do kolejnych działań i tworzenia jeszcze bardziej przyjaznych przestrzeni dla wszystkich – mówi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie.

Konkurs „Lider Dostępności” to inicjatywa mająca na celu nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnych przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Konkurs promuje ideę projektowania uniwersalnego, które przyczynia się do budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa, gdzie każdy może swobodnie korzystać z oferowanych rozwiązań, niezależnie od indywidualnych potrzeb.

W tym roku odbyła się już IX edycja konkursu, w trakcie której wpłynęła rekordowa jak dotąd liczba zgłoszeń, bo aż 83. Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznała nagrody w ośmiu kategoriach. Dworzec Lublin otrzymał wyróżnienie jako duży obiekt użyteczności publicznej.

Dworzec Lublin – przestrzeń przyjazna osobom z niepełnosprawnościami

Zarówno budynek Dworca Lublin, jak i teren wokół niego wraz z układem drogowym dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na zewnątrz budynku są płytki naprowadzające m.in. do wszystkich wejść głównych budynku, wind zewnętrznych oraz peronów, przystanków komunikacji miejskiej i przejść dla pieszych. Ponadto, na przejściach dla pieszych zastosowano krawężniki częściowo wyniesione na 2 cm dla osób niewidomych poruszających się z psem przewodnikiem oraz krawężniki dla osób na wózku. Z kolei wewnątrz płytki naprowadzające wskazują drogę do głównych punktów tj. kas biletowych, toalet, klatek schodowych, w których są windy. Na schodach zastosowano oznaczenia kontrastowe pierwszego i ostatniego podestu. Przy kasach biletowych zamontowano pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących i słabosłyszących. Dwa stanowiska kas biletowych są obniżone do wys. 90 cm, co jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
W budynku dworca są dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami (na parterze i w poczekalni na pierwszym piętrze). W toalecie na parterze znajduje się również komfortka. Na parkingu podziemnym wyznaczono miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz wzdłuż ul. Dworcowej i pl. Dworcowego. Perony i przystanki komunikacji miejskiej wyposażone są w wyświetlacze oraz komunikację dźwiękową. Ponadto w ramach wyposażenia dworca pojawią się też tabliczki w alfabecie Braille'a oraz plany tyflograficzne.

To już kolejna nagroda dla Dworca Lublin. W 2019 roku znalazł się na tak zwanej „krótkiej liście” nominowanych do nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival w Amsterdamie. W 2020 roku zaś otrzymał prestiżową nagrodę Real Estate Impactor wręczaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii Innowacyjne podejście do  projektowania przestrzeni. Z kolei w 2022 roku zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”. Dworzec Lublin zwyciężył także w tegorocznej edycji konkursu Property Design Awards 2024. Decyzją Jury oraz czytelników portalu otrzymał nagrodę w kategorii „bryła – obiekty publiczne”.