W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusja publiczna nad systemem odpadów komunalnych

Dyskusja publiczna nad systemem odpadów komunalnych
12.11.201200:00

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca 2013 roku, my jako mieszkańcy Gminy Lublin, staniemy się odpowiedzialni za gospodarowanie odpadami komunalnymi jakie każdy z nas codziennie wytwarza.

Prezydent Miasta Lublin ma obowiązek zorganizować system tak, by jak najmniej odpadów podlegało składowaniu a jak najwięcej było przetwarzanych.

Gmina Lublin od 1 lipca przejmuje obowiązek odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. Z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, odbiór odpadów będzie się odbywał na takich samych zasadach jak dotychczas.


Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym odbiorcą odpadów komunalnych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od dnia 1 lipca 2013 r. Gmina Lublin przejmie na siebie obowiązek odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami. Ustawa nie przewiduje automatycznego rozwiązania albo wygaśnięcia zawartych z przedsiębiorcą umów na odbieranie odpadów z chwilą wejścia w życie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Przypominamy, że właściciele nieruchomości oraz zarządcy nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy winni zadbać o to, aby dotychczas obowiązujące umowy zostały wypowiedziane ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2013 r.

W związku powyższym należy:
• sprawdzić termin wypowiedzenia w dotychczasowej umowie (jeżeli umowa została zawarta z terminem wypowiedzenia 3 miesiące należy wypowiedzieć ją do końca marca, gdy termin wypowiedzenia jest jednomiesięczny umowę należy wypowiedzieć najpóźniej do końca maja 2013 r. );
• złożyć dotychczasowemu przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne pisemne wypowiedzenie umowy o świadczenie usług na odbieranie odbioru odpadów komunalnych. (Wzór wypowiedzenia umowy).

W przypadku gdy nie rozwiążemy umowy na odbieranie odpadów od dnia 1 lipca 2013r. istnieje ryzyko ponoszenia podwójnych kosztów tj. opłatę za gospodarowanie odpadami zgodnie ze złożoną deklaracją oraz należność z tytułu umowy o świadczenie usług na odbieranie odpadów komunalnych.
Wzór wypowiedzenia umowy dostępny jest także w Biurach Obsługi Mieszkańców.


Stawki za odpady komunalne

28 lutego 2013 r Rada Miasta Lublin podjęła decyzję o opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 lipca będą one obowiązywały wszystkich mieszkańców naszego miasta.


Odpady segregowane

gospodarstwozabudowa wielorodzinnazabudowa jednorodzinna
1-osobowe12 zł30 zł
2-osobowe25 zł39 zł
3 i więcej osobowe39 zł50 zł

Odpady niesegregowane

gospodarstwozabudowa wielorodzinnazabudowa jednorodzinna
1-osobowe
16 zł38 zł
2-osobowe33 zł50 zł
3 i więcej -osobowe50 zł69 zł


Uchwała nr 704/XXVIII/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 28 lutego 2013 roku w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty

Uchwała nr 705/XXVIII/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 28 lutego 2013 roku w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości


Deklaracje

W kwietniu właściciele nieruchomości otrzymają list od Prezydenta ze wszystkimi potrzebnymi informacjami, dotyczącymi nowego systemu. Przesyłka będzie również zawierała deklarację, którą należy wypełnić i odesłać do Urzędu Miasta Lublin. Określimy w niej m.in. ile osób zamieszkuje nasze gospodarstwo oraz czy zamierzamy segregować śmieci czy też nie. Deklarację należy dostarczyć do UM w terminie:
1) do dnia 31 maja 2013 r. – w przypadku pierwszej deklaracji,
2) 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca,
3) 14 dni od nastąpienia zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Właściciel nieruchomości ma obowiązek wypełniać dane w deklaracji w sposób rzetelny i zgodny z prawdą. Weryfikacja danych z deklaracji będzie się odbywać w oparciu o ustawę z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa.


Obowiązki właściciela nieruchomości

Nowe przepisy powodują przejęcie przez gminę odpowiedzialności za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomościach zamieszkałych. Nie oznacza to, że właściciele nieruchomości zostali zwolnieni z realizacji obowiązku właściwego gospodarowania odpadami.

Każdy właściciel nieruchomość jest zobowiązany zapewnić utrzymanie czystości i porządku na terenie swojej nieruchomości (art. 5 ust. 1 - ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – Dz.U.2012.391 ze zm.). Dotyczy to następujących zadań:

  • wyposażenie nieruchomości w pojemniki,

  • selektywne zbieranie odpadów,

  • pozbywanie się odpadów w sposób zgodny z ustawą oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminach


Wyposażenie nieruchomości w pojemniki


Każda nieruchomość na której zamieszkują mieszkańcy i powstają odpady komunalne, musi być wyposażona zgodnie z § 5 uchwały Rady Miasta Lublin Nr 657/XXVI/2012 z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie Regulaminu czystości i porządku na terenie miasta Lublin, w odpowiednią ilość i rodzaj pojemników, aby spełnić wymagania selektywnej zbiorki odpadów na terenie nieruchomości poszczególnych frakcji (§ 21 ust. 1 i 2 uchwały Rady Miasta Lublin Nr 657/XXVI/2012 – Regulamin czystości i porządku w gminach).

Miasto Lublin będzie mogło wyposażyć nieruchomość, w ramach opłaty, w pojemniki i worki do selektywnego zbierania odpadów komunalnych (art. 6r ust. 2a – ustawy z dnia 13 września 1996 r o Utrzymaniu czystości i porządku w gminach – Dz.U.2012.391 ze zm.). Każdy właściciel nieruchomości, nieposiadający własnych pojemników, będzie miał możliwość zgłoszenia zapotrzebowania dostarczenia na teren jego nieruchomości odpowiedniej liczby pojemników na odpady komunalne. W zgłoszeniu tym należy podać dokładna liczbę pojemników, (dostosowaną do ilości wytwarzanych odpadów na danej nieruchomości), rodzaj tych pojemników oraz ich dokładną lokalizację.


Selektywne zbieranie odpadów

Selektywna zbiórka odpadów w Lublinie będzie prowadzona w oparciu o następujące rodzaje odpadów i sposoby zbierania:

  • frakcja sucha odpadów komunalnych (papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe) – pojemniki lub worki na terenie nieruchomości

  • odpady zielone (trawa, liście, gałęzie, wycięte rośliny, choinki) – pojemniki lub worki na terenie nieruchomości

  • odpady budowlane i remontowe (beton, gruz, materiały ceramiczne, szkło okienne, drewno, papa) – pojemniki na terenie nieruchomości

  • przeterminowane leki – pojemniki w aptekach lub pojemniki na odpady niebezpieczne

  • przeterminowane chemikalia - pojemniki na odpady niebezpieczne

  • zużyte baterie i akumulatory – pojemniki na odpady niebezpieczne

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, świetlówki oraz zużyte żarówki energooszczędne – cykliczne akcje oraz stałe punkty zbierania

  • zużyte opony – cykliczne akcje oraz stałe punkty zbierania

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe – odbiór w formie wystawki według harmonogramu

    Utworzone zostaną także gminne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych „PSZOK” w których nieodpłatnie dodatkowo będzie możliwość samodzielnego dostarczenia następujących frakcji:

  • przeterminowane leki

  • przeterminowane chemikalia

  • zużyte baterie i akumulatory

  • odpady zielone

  • zużyte opony

  • odpady budowlane i rozbiórkowe

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

    Pozostałe odpady, niewymienione w powyższych punktach kwalifikuje się jako odpady zmieszane i zbiera się je w oddzielny pojemnik, zlokalizowany na terenie nieruchomości

 


Z terenu nieruchomości zamieszkałych odebrana zostanie każda ilość zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zebranych selektywnie. Wyjątek stanowią odpady budowlane i rozbiórkowe, które w ramach opłaty zostaną odebrane w ilości do 1m3 w skali roku na dane gospodarstwo domowe. UWAGA: Odpady budowlane podlegające powyższemu limitowi to odpady wytworzone przez właściciela nieruchomości, a nie przez przedsiębiorców wykonujących usługi w zakresie budowy, remontu, rozbiórki, konserwacji i napraw. W takim przypadku, w myśl ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. 2013.21), wykonujący prace budowlane jest posiadaczem odpadów i ma obowiązek zagospodarować te odpady we własnym zakresie.


Częstotliwość odbierania odpadów komunalnych


W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości zamieszkałych będą odbierane następujące frakcję:

  • frakcja sucha

  • odpady zielone

  • odpady zmieszane

  • odpady budowlane i rozbiórkowe do 1 m3 /gospodarstwo/rok

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe

Częstotliwość odbioru wyżej wymienionych frakcji będzie zależeć od rodzaju zabudowy:


Zabudowa jednorodzinna

Zabudowa wielorodzinna

Frakcja sucha – 1 raz na 14 dni (pojemniki lub worki do 120 litrów)

Frakcja sucha – 1 raz na 7 dni (pojemnik do 1100 litrów)

Odpady zmieszane - 1 raz na 14 dni (pojemnik do 240 litrów)

Odpady zmieszane – co najmniej 1 raz na 7 dni (pojemnik do 7m3)

Odpady zielone - 1 raz na 14 dni (pojemniki lub worki do 120 litrów)

Odpady zielone – kontenery o uzgodnionej pojemności co najmniej 4 razy do roku

Odpady budowlane i rozbiórkowe – pojemniki o pojemności 1,5 m3 2 razy w roku do wyczerpania limitu

Odpady budowlane i rozbiórkowe – kontenery o uzgodnionej pojemności 4 razy w roku do wyczerpania limitu

Meble i inne odpady wielkogabarytowe – wystawki raz na 2 miesiące

Meble i inne odpady wielkogabarytowe – wystawki raz na miesiąc


Uchwały Rady Miasta Lublin:

Podział miasta na sektory

Regulamin utrzymania czystości i porządku

Szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług

Termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty

Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawka tej opłaty

Wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości