W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania Miasta Lublin w obszarze społecznym

Działania Miasta Lublin w obszarze społecznym
22.02.201310:40

21 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz asystent osoby niepełnosprawnej dostępny na telefon to najnowsze działania Miasta Lublin w obszarze społecznym.

Polityka Prezydenta Krzysztofa Żuka miasta skupia się na kilku ważnych obszarach. Szczególnym wsparciem objęte są osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne i seniorzy.

Do konsultacji społecznych został już skierowany Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2013-2015. W tym roku Urząd Miasta rozpocznie realizację projektu dotyczącego zatrudnienia osób niepełnosprawnych „Przez staż i pracę do aktywności i samodzielności". Ma on za zadanie zwiększyć dostępność zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych z Lublina. Wsparciem zostanie objętych 21 osób niepełnosprawnych. W ramach projektu uczestnicy skorzystają z kompleksowego wsparcia doradztwem zawodowym oraz poradnictwem psychologicznym. Wszystkie szczegóły dotyczące naboru osób zainteresowanych do projektu będą dostępne na stronach internetowych Urzędu od kwietnia. Urząd Miasta zatrudnia obecnie 51 osób niepełnosprawnych, co stanowi 4,12% ogółu zatrudnienia. Nowe etaty zwiększą ten wskaźnik do 5,9 %.

W ubiegłym roku Urząd Miasta przeprowadził pilotażowy projekt wdrożenia usług asystenta osoby niepełnosprawnej. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem środowiska. Świadczeniem usług asystenta objęto 32 osoby w zakresie dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb. Przeszkolonych zostało 20 osób - asystentów osoby niepełnosprawnej. W tym roku rozszerzamy tę formę wsparcia poprzez wprowadzenie usługi asystenta osoby niepełnosprawnej „na telefon”.
www.um.lublin.pl/niepełnosprawni

Wsparcie dużych rodzin

W styczniu 2013 roku Urząd Miasta rozpoczął drugą już edycję unikatowego w skali kraju Programu „Rodzina Trzy Plus”. Jego celem jest ułatwianie dużym rodzinom dostępności do dóbr kultury, sportu, rekreacji oraz do usług i towarów oferowanych przez jednostki organizacyjne i instytucje kultury Miasta Lublin oraz podmioty zewnętrzne, a także promowanie pozytywnego wizerunku dużej rodziny, zwiększenie szans rozwoju dla dzieci i młodzieży wychowującej się w takiej rodzinie i zbudowanie przychylnego klimatu lokalnego dla dużych rodzin, a tym samym przeciwdziałanie niekorzystnej sytuacji demograficznej Miasta Lublin. Dotychczas skorzystało z niego 16% wszystkich rodzin, które mają prawo do uczestniczenia w nim. Łącznie wydano 3793 Karty. W programie uczestniczą 74 podmioty, z czego 17 są to jednostki Miasta, a 57 to podmioty niepubliczne.

W Lublinie funkcjonuje rozbudowany system wspierania rodzin oraz różne formy pieczy zastępczej. Miasto posiada system rodzin zastępczych, funkcjonują liczne placówki opiekuńczo – wychowawcze. W dyspozycji pozostają także jednostki pełniące funkcje profilaktyczne i doradcze oraz zapewniające wsparcie w sytuacji kryzysowej. Wsparcie zostało również zapewnione usamodzielniającym się wychowankom rodzin zastępczych jak również placówek opiekuńczo – wychowawczych.

Urząd Miasta prowadzi obecnie intensywne prace nad opracowaniem i przyjęciem Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na terenie Miasta Lublin w latach 2013 – 2015. Jego projekt został skierowany do konsultacji społecznych, a po ich zakończeniu zostanie skierowany do akceptacji Rady Miasta.

Seniorzy

Dane i prognozy GUS dotyczące liczby mieszkańców Miasta Lublin wskazują, że po roku 2003 nastąpił powolny spadek liczby mieszkańców, który będzie się utrzymywał aż do 2030 roku. Odwróceniu uległ procentowy udział osób w wieku przedprodukcyjnym i poprodukcyjnym w ogólnej populacji. Problem starzejącego się społeczeństwa jest zjawiskiem globalnym. Rola osób starszych w funkcjonowaniu życia społecznego będzie coraz istotniejsza, a problemy i potrzeby tej grupy coraz silniej odczuwalne. Biorąc to pod uwagę Prezydent Miasta Lublin propaguje inicjatywy dotyczące rozwijania warunków dla godnego funkcjonowania w społeczeństwie osób starszych. 17 stycznia 2013 r. Rada Miasta Lublin przyjęła Program Wsparcia i Aktywizacji Seniorów na terenie Miasta Lublin w latach 2013 – 2015. Z inicjatywy Prezydenta Krzysztofa Żuka w Lublinie odbywa się szereg działań skierowanych do seniorów. Jednym z nich jest ,,Bank czasu” – wolontariat osiedlowy. To – pilotażowy program, który zakłada zorganizowanie pomocy sąsiedzkiej na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Inicjatywa polega na pozyskiwaniu danych osób oferujących chęć świadczenia pomocy w ramach wolontariatu. Wolontariusze zgłoszeni do ,,Banku czasu” deklarują określone formy wsparcia na rzecz innych, np. zakupy, pomoc w odrabianiu lekcji, wspólne uczestnictwo w imprezach kulturalnych. Program realizuje Filia Nr 3 MOPR w Lublinie przy współpracy z partnerami, w ramach organizowania społeczności lokalnej Osiedla im. A. Mickiewicza.

Kolejną inicjatywą jest utworzenie Świetlicy dla Seniorów w Lublinie przy ul. Puchacza 6. Placówka przeznaczona dla 10 osób, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Swoją ofertę kieruje do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, chcących żyć w sposób aktywny. W świetlicy zorganizowano również kącik zdrowia, w ramach którego każdy senior będzie mógł na bieżąco kontrolować poziom ciśnienia krwi, cukru i wagi ciała. Ponadto, w ramach jej działalności organizowane są imprezy okolicznościowe, spotkania integracyjne, wycieczki krajoznawcze.

W ramach realizacji Programu Wsparcia i Aktywizacji Seniorów na terenie Miasta Lublin w latach 2013 – 2015 w marcu 2013 r. zostanie ogłoszony otwarty konkurs ofert na realizację zadań służących aktywizacji i integracji osób w podeszłym wieku zamieszkujących na terenie Miasta Lublin. Dotacja zostanie przyznana na realizację inicjatyw, które angażują osoby starsze do działań na rzecz otoczenia, promują aktywny styl życia, współpracę międzypokoleniową oraz ideę wolontariatu wśród osób starszych.

Zobacz także:
www.um.lublin.pl/niepełnosprawni
Zaproszenie do kunsultacji Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2013-2015

Program „Rodzina Trzy Plus”
Zaproszenie do konsultacji Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na terenie Miasta Lublin w latach 2013 – 2015

www.um.lublin.pl/seniorzy
Program Wsparcia i Aktywizacji Seniorów na terenie Miasta Lublin w latach 2013 – 2015
www.mopr.lublin.pl/seniorzy