W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Efektywny system zbierania elektrośmieci w Lublinie – zakup nowych kontenerów

Efektywny system zbierania elektrośmieci w Lublinie – zakup nowych kontenerów
05.06.201411:08

W Lublinie w ramach kompleksowego systemu zbiórki elektrośmieci zostaną ustawione nowe duże kontenery oraz pojemniki do zbiórki mniejszych elektroodpadów. W tym zakresie Miasto Lublin wyprzedza obowiązki ustawowe, które zaczną obowiązywać od 2016 r. Projekt jest realizowany wspólnie z partnerskim miastem Lwów.

- Realizujemy wspólny projekt z naszym wschodnim sąsiadem. To Lwów wybrał Lublin na partnera projektu, wyrażając chęć wzorowania się na stosowanych przez nas rozwiązaniach w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów. Jesteśmy liderem polskiej ekologii w tym zakresie dlatego nasze doświadczenia i dobre praktyki przekazujemy innym miastom równocześnie przyczyniając się do dbałości o środowisko mówi Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.



W ramach projektu pod nazwą „Utworzenie miejskiego systemu zagospodarowania elektrośmieci we Lwowie na podstawie doświadczeń Miasta Lublin” Lublin w marcu tego roku zakupił 20 kontenerów i pojemników do selektywnej zbiórki elektrośmieci. Pojemniki będą systematycznie pojawiały się na terenie miasta, stare zostaną wymienione na nowe. Mieszkańcy mogą oddawać sprzęt w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godz. 9.00 - 14.00 w dotychczasowych punktach zbiórki: przy markecie Obi - ul. Chemiczna 2, przy hipermarkecie Tesco – ul. Orkana 4, przy hipermarkecie E. Leclerc - ul. Turystyczna 1, przy hipermarkecie E. Leclerc - ul. Zana 19, przy hipermarkecie Real – ul. Chodźki 14 oraz przy Ogrodzie Botanicznym UMCS - Parking od ul. Willowej. Dodatkowo zostały wyznaczone nowe miejsca zbiórki w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK) przy ul. Metalurgicznej 17a oraz ul. Ciepłowniczej 6.

Niebawem w Lublinie pojawi się 10 sztuk zakupionych pojemników, które będą przeznaczone do zbiórki tzw. małych elektrośmieci (np. suszarka, lokówka, telefon komórkowy, itp.). Lublin ze zdecydowanym wyprzedzeniem realizuje wymogi zapewnienia pojemników na „małe” elektrosmieci. Przepisy unijne mówiące o obowiązku wprowadzania takich rozwiązań przez gminy zaczną obowiązywać dopiero od 2016 r.

Organizację zbiórki elektrośmieci w Lublinie zapewnia Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko. Umowa z Elektroeko gwarantuje miastu bezkosztową obsługę systemu zbiórki.

- Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu - działamy jako organizacja not-for-profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko od lat są przekuwane na liczne korzyści zarówno dla Lublina, jak i jego mieszkańców - zaznacza Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko.



Lublin od 2008 roku aktywnie współpracuje z Organizacją Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko w zakresie tworzenia efektywnego i funkcjonalnego systemu zbierania elektrośmieci. Od kwietnia 2013 roku miasto uczestniczy także w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Moje miasto bez elektrośmieci”. Ilość selektywnie odbieranych elektrośmieci systematycznie rośnie. Od samego początku współpracy Lublina z ElektroEko zebrano ponad 2000 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a mieszkańcy blisko 2000 razy skorzystali z usługi bezpłatnego odbioru elektrośmieci bezpośrednio z domu. Wzrasta także świadomości ekologiczna mieszkańców dotycząca prawidłowego postępowania z elektroodpadami.

Każdy mieszkaniec Lublina posiadający duże elektrośmieci takie jak lodówki, pralki, kuchenki elektryczne, może pozbyć się ich bezpłatnie bez konieczności wychodzenia z domu. Aby zamówić tę usługę wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wejść na stronę www.elektrosmieci.pl i wypełnić internetowy formularz. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, wodociągów oraz instalacji gazowej) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Mniejsze elektrośmieci dostarczamy do punktów zbierania lub sklepów.



Korzyści ze zbiórki elektroodpadów czerpią nie tylko mieszkańcy, którzy mają do dyspozycji dedykowane punkty zbierania i usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu, ale także lokalne szkoły. W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy ławki, krzesła lub szafy - według potrzeb szkół. Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów.

Miasto Lublin zakupiło nowe kontenery w ramach projektu „Utworzenie miejskiego systemu zagospodarowania elektrośmieci we Lwowie na podstawie doświadczeń Miasta Lublin”, finansowanego z „Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013”.