W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Elvic i Cetan na Shell Eco-Marathon 2012

Elvic i Cetan na Shell Eco-Marathon 2012
23.05.201210:00

Prezentacja ekopojazdów odbędzie się 24 maja br. (czwartek) o godz. 11.00 przed rektoratem Politechniki Lubelskiej (ul. Nadbystrzycka 38d).

Elvic to pojazd napędzany energią elektryczną. Cetan jest typowo miejskim samochodem
z silnikiem diesla. Oba zostały zbudowane przez studentów z kół naukowych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.


Wśród 227 zespołów zgłoszonych do udziału w zawodach, ostatecznie znalazło się 8 drużyn
z Polski, w tym 2 z Politechniki Lubelskiej: Elvic Team oraz Eco Zone 505.

Elvic startował w kategorii „Prototype”, a Cetan w „Urban Concept”. Bolidy z wynikiem pozytywnym zdały dopuszczający test techniczny. Tegoroczne testy były bardzo rygorystyczne i wiele zespołów nie zakwalifikowało się do udziału w maratonie. Pochwalono nas za bardzo skuteczny układ hamulcowy, bezpieczeństwo kierowcy i układ kierowniczy.
Ze względu na krętą trasę, organizatorzy konkursu określili, że maksymalny promień skrętu powinien wynosić 12 m, tymczasem w naszym pojeździe wynosił tylko 6 m – mówi dr inż. Piotr Filipek, opiekun Koła Naukowego Elektryków „Napęd i Automatyka”.

W kategorii pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów zgłoszonych zostało ponad 30 pojazdów, na zawody stawiło się 25, z czego dopuszczone do konkursu zostały 23 zespoły, a tylko 21 dotarło do mety. Wynik Elvica to 190 km przy zużyciu 1 kWh energii elektrycznej, co dało zespołowi 17 pozycję.

Cetan waży 205 kg, ma zamontowany silnik diesla o pojemności 211 cm3, 4,5 KM, 1 l paliwa spala na 80 km. Podczas zawodów zdobył 3 miejsce w kategorii „Urban Concept”.


Oba zespoły po konkursie doszły do wniosku, że jeśli chcą stanąć na podium, to muszą wprowadzić zmiany w konstrukcji pojazdów. Planujemy znaczne zredukować masę, zmniejszyć opory ruchu i zamontować mniejszy silnik – wylicza dr inż. Leszek Gardyński, opiekun Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej.

Dodatkowe informacje:
dr inż. Piotr Filipek, opiekun Koła Naukowego Elektryków „Napęd i Automatyka”,
tel. 501 987 469
dr inż. Leszek Gardyński, opiekun Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej, tel. 691 853 035