W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Głosujmy na Miasto Lublin w konkursie "Zdrowy Samorząd"

Głosujmy na Miasto Lublin w konkursie "Zdrowy Samorząd"
03.02.202011:26

Miasto Lublin zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za "Program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych na terenie Miasta Lublin".

Z danych statystycznych wynika, że w Lublinie nasila się problem zaburzeń refrakcji i akomodacji wad wzroku u dzieci. W ciągu każdego roku przybywa nowych zachorowań w tej grupie chorób. W roku 2008 stwierdzono 36,88 nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców; 48,49 w roku 2009; 49,55 w roku 2011; 38,10 w roku 2012; 33,3 w roku 2013. Celem działań promujących było dotarcie z wiedzą na temat wad wzroku oraz profilaktyki i leczenia do jak największej liczby mieszkańców będących grupą docelową programu, czyli rodziców i dzieci z lubelskich szkół podstawowych.

Program jest skierowany do dzieci klas II szkół podstawowych na terenie miasta Lublin. W trakcie programu prowadzona jest edukacja na temat profilaktyki chorób narządu wzroku oraz przeprowadzane badania wzroku. Edukacja jest prowadzona wśród uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół podstawowych.

W latach 2016-2019 co roku program obejmował od 1500 do 2000 dzieci. Analiza ankiet wykazała, że ponad 90 proc. rodziców dzieci uczestniczących w programie poleca go i jest z niego zadowolonych.

Konkurs „Zdrowy Samorząd”, organizowany jest po raz trzeci przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Do redakcji wpłynęło z całego kraju aż 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa.  Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu.

Nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd 2020” – zostaną przyznane w kategoriach:

  • Zdrowa Gmina/ Miasto
  • Zdrowy Powiat
  • Zdrowe Województwo.

Wiele zależy też od Was. Jeden z projektów otrzyma bowiem nagrodę czytelników RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl.

Do 24 lutego (do godz. 12) trwa głosowanie czytelników. Każdy może oddać głos "za" lub "przeciw" każdemu ze programów profilaktycznych i prozdrowotnych polskich samorządów.

Głosować można pod linkiem.