W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Happening "Pierwszy krok" pod Ratuszem

Happening "Pierwszy krok" pod Ratuszem
24.10.201410:26

Pod lubelskim Ratuszem odbyła się dziś inauguracja projektu Fundacji „Tu obok”: „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej". W happeningu „Pierwszy krok” wziął udział Prezydent Krzysztof Żuk, przebywający w Lublinie prof. Jan Gehl oraz Prezes Fundacji Marta Kurowska.

Projekt „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej" zmierza do wypracowania i opisania przez mieszkańców wspólnie z władzami miasta najlepszych rozwiązań projektowo-planistycznych dla osób poruszających się po mieście pieszo w 4 tematach:
  • ruchu pieszego - zagadnienia związane z płynnością, ciągłością i bezpieczeństwem ruchu głównej grupy pieszych
  • potrzeby różnych grup użytkowników - identyfikacja specyficznych potrzeb różnych grup użytkowników przestrzeni publicznych (osoby z dziećmi, wózkami, młodzież, kobiety, seniorzy, niepełnosprawni, właściciele psów i in.)
  • uwarunkowania krajobrazowe - czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na percepcję otoczenia przez pieszych takie jak krajobraz, estetyka, sąsiedztwo natury, hałas itp.
  • spędzanie czasu w przestrzeniach publicznych - infrastruktura i inne uwarunkowania potrzebne do spędzania czasu przez pieszych.
Wnioski złożą się na rekomendacje, które pozwolą na wprowadzenie "standardów pieszych"- dokumentu, służącego za pomoc w planowaniu lepszych rozwiązań dla pieszych w przestrzeni publicznej. Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG, który zakończy się w kwietniu 2016.

-Ten projekt jest nam potrzebny, żeby zacząć inaczej myśleć o przestrzeni miasta. Cenię sobie inicjatywy pokazujące, czego brak tutaj, w Śródmieściu. Teraz chcemy zmienić miasto w taki sposób, by te standardy, które są w Kopenhadze czy innych miastach, widzieć u nas przy planowaniu i realizacji różnych inwestycji i rewitalizacji Śródmieścia. Profesor Jan Gehl zachęca do tworzenia miasta przyjaznego dla ludzi i właśnie takie miasto chcemy stworzyć - powiedział o projekcie Prezydent Krzysztof Żuk

Projekt powstał w ramach Roku Jana Gehla zainspirowany sposobem myślenia o mieście popularyzowanym przez prof. Jana Gehla i Gehl Architects z Kopenhagi. Projekt zmierza do wypracowania i opisania przez mieszkańców wspólnie z urzędnikami i radnymi najlepszych rozwiązań projektowo-planistycznych dla osób poruszających się po mieście z umowną prędkością < 6 km/h w 4 tematach: ciągłość ruchu, potrzeby różnych grup użytkowników, uwarunkowania krajobrazowe i spędzanie czasu w przestrzeniach publicznych.