W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

I Zjazd Weteranów Obozów Wojskowych 1982-1983

I Zjazd Weteranów Obozów Wojskowych 1982-1983
07.12.200712:50

I Zjazd Weteranów Obozów Wojskowych 1982-1983 będzie miał miejsce 8 grudnia (sobota) w centrum konferencyjnym NSZZ „Solidarność” w Lublinie (ul. Królewska 3 - niski parter). Spotkanie organizuje Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

Zjazd rozpocznie się o godz. 10.00 (zakończenie przewidziano na. godz. 20.00). O godz. 18.00 w kościele OO. Jezuitów w Lublinie przy ul. Królewskiej odbędzie się msza święta. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa „ Twarze bezpieki”, która zostanie otwarta w holu NSZZ Solidarność w Lublinie (ul. Królewska 3 - III piętro). Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej. Zjazd jest częścią obchodów 26. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W październiku 1982 r. ponad pół tysiąca działaczy Solidarności wezwano do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie otrzymali powołania do wojska. Oficjalnie miały to być ćwiczenia. Na miejscu okazało się, że w Czerwonym Borze koło Łomży komuniści zorganizowali wojskowy obóz internowania.


Inne uroczystości:

7.12.2007 r. - Lublin - uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno–Literackiego „Stan wojenny - represje wobec społeczeństwa polskiego w latach 1981 – 1989”. Organizatorem konkursu jest Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

13.12.2007 r.- Lublin - godz. 18.00 msza święta w kościele Matki Bożej Królowej Polski (Lublin, ul. Gospodarcza 7). Po zakończeniu mszy odbędzie się rocznicowe spotkanie w sali parafialnej.

16.12.2007 r. - Tarnogród - regionalne uroczystości rocznicowe

11.00 - msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego (ul. Kościelna 14)

Po zakończeniu mszy nastąpi przemarsz na cmentarz i złożenie kwiatów na grobie śp. Józefa Gizy - górnika poległego w Kopalni Wujek

13.00 - sala widowiskowa Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury

* wystawa “Pacyfikacja kopalni “Wujek”
* montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Armii Krajowej w Tarnogrodzie
* wręczenie dyplomów i upominków laureatom Olimpiady  "Historia i Pamięć” oraz konkursu plastycznego na plakat “Tamte dni - moja mała Ojczyzna”

Informacje przekazał Cezary Czarnocki
rzecznik prasowy
Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie