W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Informacja dla podatników podatku od środków transportowych...

Informacja dla podatników podatku od środków transportowych...
17.02.200914:42

Dnia 16 lutego 2009 roku upłynął termin składania deklaracji na podatek od środków transportowych i wpłacenia I raty podatku za 2009 rok. Podatnikom, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji i nie wpłacili I raty podatku, przypominamy, że powinni jak najszybciej dokonać tych czynności.

Podatnikami podatku od środków transportowych są osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami: samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą, o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony, przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton (z wyjątkiem związanych z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego), autobusów. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy został zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz.844 z pózn. zm.) wyżej wymienione podmioty są obowiązane:
1)składać, w terminie do dnia 15 lutego (z uwagi na fakt, iż 15 lutego 2009 r. wypadł w niedzielę, termin złożenia deklaracji wydłużył się do pierwszego dnia roboczego po tej dacie, a więc 16 lutego) deklaracje na podatek od środków transportowych, sporządzone na formularzu wg ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku;
2)odpowiednio korygować deklaracje w razie zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, lub zmianę miejsca zamieszkania, lub siedziby – w terminie 14 dnia od dnia zaistnienia tych okoliczności;
3)wpłacać obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy.

Deklaracja na podatek od środków transportowych oraz informacja o stawkach podatkowych obowiązujących na terenie miasta Lublin znajdują się na stronach internetowych Urzędu Miasta Lublin:
deklaracja na podatek od środków transportowych DT-1 wraz z załącznikiem DT-1/A: w Menu przedmiotowym należy kliknąć na „Jak załatwić sprawę w Urzędzie”, wyświetlą się „Procedury UM”, następnie należy wyszukać „Wydział Podatków i Egzekucji” i kliknąć na „Podatek od środków transportowych”;
stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w 2009 roku:
w Menu przedmiotowym należy kliknąć na „Rada Miasta”, „Uchwały Rady Miasta”, „V Kadencja Rady Miasta (2006-2010)”, „Sesja XXVI z dnia 2008-11-27” i wyszukać uchwałę nr 505/XXVI/2008.

W celu ułatwienia podatnikom wypełnienia Deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 udostępniono na stronach internetowych Urzędu Miasta Lublin aplikację „E-DEKLARACJE” (niebieskie pole umieszczone po prawej stronie aktualności). Aplikacja ta umożliwia automatyczne wyliczenie podatku od środków transportowych, co powinno ułatwić obliczenie należnego podatku na 2009 rok, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów. Po wypełnieniu udostępnionych pół, należy deklarację wydrukować i złożyć w Wydziale Podatków i Egzekucji Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14, II piętro, pokój 202).

Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych, w tym w szczególności kiedy powstaje i wygasa obowiązek podatkowy, a także jakie są terminy płatności podatku, regulują przepisy art. 8 – 12b ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W przypadku niezłożenia przez podatników deklaracji na podatek od środków transportowych do końca lutego br. skierowane zostaną do naczelników urzędów skarbowych zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia (przestępstwa) skarbowego z wnioskiem o wszczęcie i przeprowadzenia postępowania w sprawie karno–skarbowej. Niezłożenie deklaracji na podatek stanowi czyn wyczerpujący znamiona przestępstwa (wykroczenia) karnego skarbowego opisanego w art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r, Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz.765).
Natomiast nieuregulowanie w terminie podatku spowoduje naliczenie odsetek za zwłokę, zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) oraz wszczęcie postępowania egzekucyjnego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz.1954 z późn. zm.) oraz naliczenie odsetek