W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Informacja na temat problemów podnoszonych przez środowisko taksówkarzy

Informacja na temat problemów podnoszonych przez środowisko taksówkarzy
23.06.201015:11

W związku z ostatnimi publikacjami na temat planowanej przez lubelskich taksówkarzy akcji przedstawiam poniżej szczegółową informację, która odnosi się do postulatów przewoźników i obrazuje obecną sytuację.

Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.) właściwe rady gmin określają na dany rok kalendarzowy liczbę przeznaczonych do wydania nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką osobową. Powyższy limit ustalany jest:

  • po zasięgnięciu opinii organizacji zrzeszających miejscowych taksówkarzy (te opinie, którymi dysponuje Urząd są skrajnie odmienne) i organizacji, których statutowym celem jest ochrona praw konsumenta,
  • mając na uwadze zapis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095), który stanowi, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach,
  • w sposób, który nie zakłóci istniejącej na tym rynku konkurencji /opinia UOKiK/. Oznacza to, że należy uznać określenie liczby przeznaczonych do wydania nowych licencji na takim poziomie, aby po uwzględnieniu przewidywanych wygaśnięć lub rezygnacji z działalności dotychczasowych przewoźników ilość świadczących usług przedsiębiorców nie uległa znacznemu obniżeniu.

W wyniku cofnięcia lub wygaszenia licencji w Lublinie z zawodu odeszło w 2007 r. – 111 przewoźników, w 2008 r. - 125 przewoźników, a w 2009 r. - 182 przewoźników. W tym samym czasie w roku: 2007 wydano 177 nowych licencji, w 2008 wydano 232 nowych licencji, 2009 wydano 207 nowych licencji. Oznacza to, że ustalone limity nie zostały wykorzystane nawet w 50%. Z tych też powodów na rok 2010 limit obowiązujący w latach 2007 – 2009 został zmniejszony o 60 %.

Rada Miasta Lublin uchwaliła na rok:
I. 2004 – limit 700 do wydania nowych licencji,
II. 2005 – limit 600 do wydania nowych licencji,
III. 2006 – limit 550 do wydania nowych licencji,
IV. 2007, 2008 i 2009 – limit 500 do wydania nowych licencji,
V.2010 – limit 200 do wydania nowych licencji.

Z powyższego zestawienia widać, że systematycznie jest zmniejszana liczba przeznaczonych do wydania nowych licencji.

Poniżej – dla porównania - przedstawiam limity uchwalone przez radnych: Warszawy, Krakowa i Poznania oraz liczbę mieszkańców przypadającą tam na jedną taksówkę.

Poznań:
  • ustalony limit nowych licencji w 2009 r. – 1000, w 2010 r. - 500.
  • liczba wydanych licencji 3250, 175 mieszkańców przypada na jedną taksówkę.
Kraków:
  • ustalony limit nowych licencji w 2009 r. – 400, w 2010 r. - 300.
  • liczba wydanych licencji 3900, 194 mieszkańców przypada na jedną taksówkę.
Warszawa:
  • ustalony limit nowych licencji w 2009 r. – 500, w 2010 r. - 500.
  • liczba wydanych licencji 9462, 179 mieszkańców przypada na jedną taksówkę.
Lublin:
  • ustalony limit nowych licencji w 2009 r. – 500, w 2010 r. - 200.
  • liczba wydanych licencji 1510, na jedną taksówkę przypada 235 mieszkańców.

Wyjaśniam, że natychmiastowe zaprzestanie wydawania nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką byłoby naruszeniem prawa miejscowego, tj. Uchwały Rady Miasta Lublin Nr 820/XXXV/2009 z dnia 15.10.2009 r., jak i ustawy o transporcie drogowym. Uchwała w przedmiotowej sprawie obowiązuje przez cały rok, w czasie jej obowiązywania nie wolno zmieniać ustalonych reguł. Podkreślam też, że ww. uchwała została przyjęta zgodnie z obowiązującym prawem, nie narusza ona niczyjego interesu prawnego i uprawnień i musi być przez organ przestrzegana w okresie jej obowiązywania. Leży to w interesie zarówno potencjalnych nowych podmiotów podejmujących taką działalność gospodarczą, jak też i pasażerów korzystających z usług świadczonych przez tych przewoźników. W opinii Urzędu całkowite ograniczenie dostępu do rynku przewozowego przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem tego typu działalności, w znaczący sposób naruszyłoby reguły wolnej konkurencji.

Jestem przekonana, że uchwała określająca jedną strefę cen za przewóz taksówką uporządkowała wykonywanie tego transportu na terenie naszego miasta. Określiła proste i jednolite kryteria obliczania należności za usługę przewozową, zrozumiałą zarówno dla kierowców taksówek, jak i korzystających z nich pasażerów, a tym samym wyeliminowała możliwość powstania nieporozumień w relacji pasażer - kierowca, dotyczących przekroczenia drugiej strefy. Warto dodać, że w przepisach o ruchu drogowym brak jest znaku drogowego oznaczającego strefę.

Informuję, że Urzędowi Miasta nie jest znana sytuacja wyznaczenia postoju taxi na terenie miejskim, który byłby przypisany konkretnej korporacji taksówkowej. Nie są nam też znane przypadki, aby korporacje zrzeszały przewoźników nie posiadających stosownych uprawnień,

Zaznaczam także, że rada gminy może ustalać ceny urzędowe za przewozy taksówkami, ale mają one charakter cen maksymalnych. Dotychczas Rada Miasta Lublin nie ustaliła cen urzędowych za przewozy taksówkami obowiązujące na terenie naszej gminy.

Zgadzam się z postulatem, aby „wszystkie postoje z napisem TAXI były dostępne dla wszystkich”. Oznakowanie tych miejsc usytuowanych w pasach dróg publicznych nie dopuszcza jakiejkolwiek dyskryminacji. Jednakże Urząd Miasta nie ma prawa ingerować w zarządzanie prywatnymi terenami takimi, jak np. parkingi przy supermarketach .

W ciągach dróg publicznych wszyscy kierujący pojazdami winni stosować się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, w tym także respektować znak zakazu zatrzymywania się i postoju. Nie ma więc konieczności stosowania dodatkowego oznakowania w rejonach wyznaczonych postojów. Na obszarze centrum miasta wyznaczonego ulicami: al. Solidarności, Unii Lubelskiej, Głęboką, Sowińskiego – jest wyznaczonych obecnie 22 postoje taksówek, w pozostałych dzielnicach jest wyznaczonych ponadto ok. 40 postojów.

/-/Elżbieta Kołodziej-Wnuk
Zastępca Prezydenta ds. Obywatelskich