W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jarmark Jagielloński - promocja wspólnego dziedzictwa Wschodu i Zachodu

Jarmark Jagielloński - promocja wspólnego dziedzictwa Wschodu i Zachodu
08.08.200714:20

Dziś odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się 15 sierpnia w Lublinie.
W konferencji wzięli udział prezydent Adam Wasilewski, zastępca prezydenta Włodzimierz Wysocki oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski.

Jarmark Jagielloński odbędzie w dniach 15 – 19 bm. w centrum Lublina: od pl. Litewskiego po pl. Zamkowy, ze szczególnych uwzględnieniem pl. Litewskiego, Krakowskiego Przedmieścia, pl. Władysława Łokietka, Rynku Starego Miasta, placu po Farze i błoni pod Zamkiem.

Jarmark Jagielloński to połączenie tradycji historycznych jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. Będzie miał formę pięciodniowych prezentacji wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych, którym towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Jarmarki Lubelskie organizowane w XV i XVI wieku słynęły Rzeczpospolitej i Europie jako jedno z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych. Miasto było znakomicie prosperującym ośrodkiem dalekosiężnego handlu, jedną z głównych stacji na wielkiej drodze międzynarodowego tranzytu. Tu przybywali kupcy ze wszystkich stron świata. Z Litwy i Moskwy przywożono głównie futra i wosk, z zachodu – sukna, wyroby metalowe. Tędy płynął strumień win węgierskich i greckich, transporty tkanin wschodnich, korzeni, miedzi, siarki, ołowiu, broni siecznej.

„Z miasta wielkiego zajazdu” czerpali zysk piwowarzy, karczmarze, piekarze, rzeźnicy, rymarze. Wraz z rozwojem handlu powstawało coraz więcej warsztatów rzemieślniczych i składów kupieckich: kramy, jatki, młyny i kuźnie. Wszystko to doprowadziło do szybkiego ekonomicznego rozwoju Lublina i regionu.

Dziś, podobnie jak kilka wieków temu, Lublin staje się istotnym miejscem spotkania Wschodu i Zachodu. Jako największe miasto na wschodnich krańcach UE jest „Bramą Unii Europejskiej na Wschód”. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa historycznego, przypominając znaczenie Unii Lubelskiej i Kaplicy Św. Trójcy, pragniemy na nowo odbudować znaczenie Lublina w Środkowej Europie.
W części handlowo-wystawienniczej Jarmarku udział weźmie ponad 300 wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Litwy, Bułgarii, Niemiec, Francji, Węgier i Portugalii. Prezentowane będą wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze pojawi się wielu twórców ludowych.

Podczas Jarmarku istotną rolę odegrają widowiska artystyczne i historyczne. Odbędzie się turniej rycerski, w którym duży nacisk zostanie położony na rytuały rycerskie i historyczne. Przez 2 dni pod Zamkiem rozbity będzie obóz rycerski, rozegra się Turniej Miecza, a więc prawdziwa niereżyserowana bitwa rycerska. Na błoniach pod zamkiem zobaczymy również zainscenizowane średniowieczne grodzisko. Nie zabraknie występów wędrownych kuglarzy, nabożnych pieśni żebraczych, szczudlarzy i wędrujących muzyków. Zaproszeni artyści ze wschodu i zachodu Europy odnoszą się do czasów historycznych. W warstwie muzycznej będzie można usłyszeć echo muzyki dawnej. Twórcom ludowym towarzyszyć będą zespoły ludowe, folklorystyczne i folkowe, a także teatry i artyści ulicy. Obejrzymy mistyczne spektakle, ale również wielkie widowiska teatrów plenerowych. Łącznie do Lublina zawita ponad 200 artystów z 10 krajów.

Więcej informacji o Jarmarku Jagiellońskim na stronie internetowej:
http://www.jarmarkjagiellonski.pl