W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jesienny rozkład na miarę potrzeb i możliwości

Jesienny rozkład na miarę potrzeb i możliwości
27.08.200711:14

Cztery autobusy więcej niż w poprzednim sezonie, linie komunikacyjne łączące rozrastające się osiedla mieszkaniowe, większą częstotliwość pojazdów, o które apelowali zwłaszcza dojeżdżający do pracy, proponuje lubelskim pasażerom jesienny rozkład jazdy MPK. Został on stworzony z uwzględnieniem najważniejszych potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Lublina oraz możliwości taborowych i ekonomicznych komunalnego przewoźnika.

Budowę jesiennych rozkładów jazdy poprzedził po raz pierwszy szeroki dialog komunalnego przewoźnika z mieszkańcami Lublina. Przekazali oni ponad 130 sugestii pisemnych oraz sporo telefonicznych. Wiele z nich powtarzało się. Najwięcej dotyczyło minutowych zmian w kursowaniu pojazdów wielu linii komunikacyjnych. Napłynęły też propozycje zwiększenia częstotliwości obsługi niektórych z nich, modyfikacji tras czy też utworzenia nowych połączeń. Do MPK trafiły też sugestie dotyczące funkcjonowania linii komunikacyjnych obsługiwanych przez przewoźników prywatnych. Te uwagi przekazano do Biura Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta.

Jesienny rozkład wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców rozrastających się osiedli mieszkaniowych przy ul. Willowej i Fulmana. Otrzymają oni nowe połączenie komunikacyjne linią nr 37, która pobiegnie przez ul. Willową do ul. Żeglarskiej. W związku z modyfikacją dotychczasowej jej trasy, zwiększona zostanie obsada obsługujących ją autobusów z dwóch w minionym sezonie do trzech. Zgodnie z wolą mieszkańców ul. Willowej i Poligonowej skoordynowano rozkłady jazdy linii komunikacyjnych nr 2 i 4.

Na życzenie mieszkańców wschodnich dzielnic Lublina zostaje wydłużona trasa linii nr 16; pobiegnie ona od jesieni przez ul. Andersa i Kalinowszczyznę. Modyfikacji ulega także trasa linii nr 26. Obsługujące ją pojazdy nie będą zajeżdżać do Konopnicy, lecz do pętli na Węglinie. Skrócenie trasy jej przejazdu daje nadzieję na utrzymanie założonej w rozkładach jazdy rytmiczności kursowania autobusów.

Mieszkańców Konopnicy będą obsługiwać autobusy linii nr 78. Pojazdy te - jest to spełnienie prośby mieszkańców Węglina o komunikację wewnątrzosiedlową - niektórymi kursami będą zajeżdżać na ul. Parysa.

Zgodnie z postulatami mieszkańców osiedla Felin trasa linii nr 55 zostanie skierowana do centrum Lublina. Pobiegnie ona z ul. Narutowicza przez ul. Okopową, Lipową, Krakowskie Przedmieście do Poczty Głównej. Na życzenie zaś mieszkańców osiedla Piastowskiego i Mickiewicza trasa linii nr 56 zostanie skierowana przez ul. Filaretów do ul. Zana i Wileńskiej.

W jesiennym rozkładzie jazdy zostanie wprowadzone rozdzielne oznakowanie pojazdów obsługujących linię nr 15, ułatwiające pasażerom ich identyfikację. Autobusy jeżdżące do ul. Koncertowej będą oznakowane nr 15, a na Choiny 15 bis.

Wychodząc na przeciw osobom dojeżdżającym do pracy, zwiększono obsadę i częstotliwość kursowania autobusów linii nr 19, 29 i 45. Zgodnie z wolą mieszkańców, od jesieni powracają na trasę autobusy linii nr 54, a ich rozkład, w miarę możliwości, będzie skoordynowany ze szkolnym.

W nowych rozkładach jazdy wydłużono czasy przejazdu autobusów wielu linii komunikacyjnych. Podyktowane to zostało potrzebą dostosowania czasu kursowania obsługujących je pojazdów do realnych możliwości komunikacyjnych w mieście. Powinno to przyczynić się do poprawy punktualności miejskiej komunikacji.

We wrześniu będą obowiązywały przedwakacyjne rozkłady jazdy trolejbusów. Zmianie ulegnie jedynie trasa linii nr 160, która będzie prowadzić z Abramowic przez ul. Kunickiego, Wolską, Fabryczną, Zamojską, Królewską Lubartowską, Obywatelską, Chodźki.

We wrześniu, po zakończeniu robót drogowych na skrzyżowaniu ul. Kunickiego i pl. Bychawskiego, zostaną wykonane ponowne pomiary odległości międzyprzystankowych oraz czasu przejazdu tras biegnących przez ten rejon miasta. Na podstawie tych pomiarów jeszcze jesienią zostanie dokonana modyfikacja rozkładów jazdy trolejbusów. Nie wykluczone, że korekt będą wymagały także niektóre rozkłady autobusowe.

W związku z obserwowanym od kilku lat zmniejszeniem zainteresowania miejską komunikacją ze strony pasażerów w godzinach wieczornych, MPK częściowo ograniczy ilość wieczornych kursów autobusów. Redukcja niektórych kursów nastąpi po godz. 18 i nie obejmie połączeń najważniejszych dla osób pracujących i uczących się. Na celowość takich rozwiązań, mających ograniczyć straty komunalnego przewoźnika, wskazali specjaliści ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji z Krakowa, którzy na zlecenie Urzędu Miasta dokonali analizy funkcjonowania lubelskiej komunikacji miejskiej.

Jesienny rozkład jazdy wchodzi w życie w poniedziałek, 3 września. MPK, podobnie jak w latach minionych, będzie przyjmować uwagi mieszkańców Lublina dotyczące jesiennego rozkładu jazdy. Możliwe do spełnienia korekty będą wprowadzane w trybie roboczym.


Przekazał
Stanisław Wojnarowicz
rzecznik prasowy MPK – Lublin