W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jubileusz 50-lecia LPEC
28.10.201410:59

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. dostarcza mieszkańcom Lublina ciepło już od 50 lat. Spółka przez pół wieku budowała swoją pozycję na rynku by stać się jednym z wiodących dystrybutorów ciepła systemowego w Polsce. LPEC zabezpiecza ponad 60% zapotrzebowania Lublina w ciepło, ogrzewając blisko 250 tysięcy jego mieszkańców

Kiedy firma rozpoczynała oficjalnie swoją działalność w 1964 roku, miejska sieć ciepłownicza liczyła 17 km, a ciepło produkowane było w 22 lokalnych kotłowniach i elektrociepłowni FSC. Dziś LPEC S.A. to dziewiąty co do wielkości system ciepłowniczy w kraju, liczący ponad 435 km sieci. Ciepło produkowane jest w dwóch elektrociepłowniach zawodowych, spełniających najwyższe, wymagane standardy techniczne i emisyjne. LPEC zabezpiecza ponad 60% zapotrzebowania Lublina w ciepło, ogrzewając blisko 250 tysięcy jego mieszkańców.

LPEC przez cały okres działalności inwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą mając na celu poprawę jakości świadczonych usług. Przez ostatnie 10 lat na modernizację sieci wydano ok. 200 mln złotych. Sukcesywnie wprowadzane są nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które umożliwiają sprawne zarządzanie całym systemem ciepłowniczym, skracając do niezbędnego minimum czas reakcji w przypadku zmieniających się warunków atmosferycznych, awarii czy prowadzonych bieżących odczytów urządzeń pomiarowych. Obecnie w Spółce funkcjonuje system informacji geograficznej GIS, system nadzoru elektronicznego nad pracą sieci i węzłów oraz system zdalnego odczytu liczników ciepła. Wszystkie węzły cieplne wyposażone są w urządzenia automatyki pogodowej.

- Te zaawansowane technologicznie rozwiązania przekładają się na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, korzystających z naszego ciepła – zaznacza Lech Kliza prezes zarządu LPEC S.A. - Wszystkim naszym odbiorcom, partnerom i kontrahentom serdecznie dziękujemy za minione 50 lat razem i życzymy kolejnych lat udanej i owocnej współpracy – dodaje prezes.

W tym roku kończy się także największy projekt inwestycyjny Spółki współfinansowany ze środków UE. Projekt „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin” polega na kompleksowej modernizacji systemu ciepłowniczego. Jego główny cel to poprawa efektywności energetycznej. Korzyści z realizacji projektu to ograniczenie strat ciepła podczas jego przesyłania, mniej przerw w dostawie ciepła oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery o 10,5 tys. ton. Zyskają na tym przede wszystkim mieszkańcy Lublina. Łączna wartość projektu wynosi 43 mln zł, z czego 22,5 mln zł finansuje Unia Europejska.

Od tego roku LPEC jest Spółką Akcyjną. To krok do realizacji przyjętego i zaakceptowanego programu rozwoju firmy. Zakłada on zwiększenie dostępności do ciepła systemowego w nowobudowanych dzielnicach naszego miasta, dalszą poprawę efektywności lubelskiego systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz poszerzenie działalności Spółki o wytwarzanie energii.

Z okazji jubileuszu 50-lecia, 28 października, odbyła się oficjalna uroczystość w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym. W trakcie Gali odznaczeni zostali zasłużeni pracownicy firmy LPEC, a Zarząd Spółki podziękował i uhonorował kluczowych kontrahentów. W uroczystości wziął udział Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.


LPEC S.A.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. jest jednym z wiodących dystrybutorów ciepła systemowego w Polsce. Głównym celem działalności firmy jest dostawa ciepła do mieszkań, szkół, szpitali, centrów handlowych, urzędów, kościołów, obiektów sportowych oraz dbanie o sprawność techniczną lubelskiego systemu ciepłowniczego. Strategiczną grupą klientów Spółki jest budownictwo mieszkaniowe.
  • LPEC S.A. zatrudnia 396 pracowników
  • Długość sieci ciepłowniczej wynosi 435 km – jest to odległość z Lublina do Bałtyku w linii prostej
  • Ogrzewa powierzchnia to 7,9 mln m2 – jest to powierzchnia 2,5 tys. ożaglowań jednostki typu Dar Młodzieży
  • Objętość wody w cieci ciepłowniczej wynosi 33,6 tys. m3 – to objętość 9 basenów olimpijskich
Ciepło systemowe
Ciepło systemowe to wygodny, bezobsługowy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu sposób ogrzewania, dostępny przez cały rok. Nowoczesne urządzenia zapewniają pełny zakres regulacji i pozwalają na dowolne sterowanie poborem ciepła, co zwiększa komfort odbiorców oraz zmniejsza zużycie energii. Ciepło systemowe dostarczane przez LPEC to obecnie najtańszy sposób ogrzewania w Lublinie.

Kluczowe daty:
1964 - Powstaje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
1966 - Przeniesienie siedziby firmy na ul. Lubartowską 91
1969 - Powstaje studium uciepłownienia miasta. Montowane są pierwsze regulatory elektromagnetyczne centralnego ogrzewania
1974 - Zmieniono nazwę firmy na Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
1979 - Początek procesu automatyzacji lubelskiego systemu ciepłowniczego
1981 - Budowa bazy transportowej i magazynu przy ul. Ceramicznej. Powstaje Samorząd i Rada Pracownicza
1986 - Rozpoczął się proces komputeryzacji firmy
1991 - Zastosowano pierwsze rurociągi preizolowane oraz pierwsze ciepłomierze
1997 - Rozpoczęto wdrożenie systemu nadzoru nad pracą węzłów cieplnych
1998 - Przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością gminy Lublin
2002 - Wprowadzenie Systemu Informacji Geograficznej GIS
2006 - Wprowadzenie telemetrii sieci ciepłowniczej
2008 - Przystąpienie do Programu Promocji Ciepło Systemowe
2009 - Rozpoczęcie wdrożenia systemu zdalnego odczytu ciepłomierzy
2014 - Przekształcenie firmy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Zakończenie projektu „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin” współfinansowanego ze środków UE