W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jubileusz polskiej bankowości centralnej...

Jubileusz polskiej bankowości centralnej...
17.04.200913:24

Z okazji jubileuszu 180 – lecia, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie przygotował wystawę „Historia polskiej bankowości centralnej”w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie przy ul. Chopina 6. Będzie można ją oglądać od 20 kwietnia do 6 maja.



Miniony rok 2008 i bieżący 2009 mają charakter rocznicowy dla dziejów bankowości centralnej w Polsce. Mija 180 lat od powstania pierwszego polskiego banku emisyjnego – Banku Polskiego i 85 lat od przeprowadzenia reformy walutowej Władysława Grabskiego, której częścią było utworzenie banku centralnego, nawiązującego do tradycji przedwiekowej instytucji. Wystawa zakończy lubelskie obchody jubileuszu 180 - lecia polskiej bankowości centralnej, trwające od 6 maja ubiegłego roku.

Narodowy Bank Polski, jako bank centralny, jest spadkobiercą Banku Polskiego - i tego powołanego przez Ksawerego Druckiego-Lubeckiego z 1828 roku i tego stworzonego przez Władysława Grabskiego w 1924 roku. Nawiązując do tych tradycji zaplanowano dwa kolejne lata jubileuszowe. Między innymi przez emisję monet kolekcjonerskich poświęconych 180-leciu polskiej bankowości centralnej. Z tymi rocznicami wiąże się też pomysł pokazania zupełnie wyjątkowych i unikalnych eksponatów na wystawie „Historia polskiej bankowości centralnej”, zorganizowanej w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Lublinie. Dzięki życzliwości lubelskich kolekcjonerów udało się zgromadzić w jednym miejscu wiele unikalnych numizmatów i dokumentów. W ich wyborze jako przewodnik służyło wydawnictwo jubileuszowe „Bank Polski”, przygotowane w 1928 roku z okazji stulecia Banku Polskiego, którego reprint został właśnie wydany w bardzo pięknej edytorsko formie.

Eksponaty prezentowane na wystawie umożliwiają wgląd w starania i dokonania Polaków w zakresie wprowadzenia i utrzymania stabilnego pieniądza, począwszy od XVIII wieku. Do kolekcjonerskich smaczków należą oryginały pierwszych polskich pieniędzy papierowych z czasów insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., obligacje z okresu Powstania Styczniowego, monety i banknoty Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zbiory uzupełniają plansze informacyjne na temat historii polskiej bankowości centralnej oraz prezentujące wybrane tablice z książki „Bank Polski 1828-1928”. Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego wykonane zostały reprinty egzemplarza ze zbiorów Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie, w tym 180 jubileuszowych egzemplarzy ręcznie numerowanych. W trakcie otwarcia wystawy zaplanowana jest prezentacja książki oraz przekazanie jej reprintów do zbiorów bibliotek lubelskich uczelni oraz szkół ekonomicznych. Obchody jubileuszu wzbogaci również projekcja filmu „180 - lecie bankowości polskiej”.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie przy ul. Chopina 6 od 20 kwietnia do 6 maja w dni robocze w godz. 8.00-13.00. Wstęp wolny.
Organizatorzy zapraszają szczególnie uczniów szkół ponadpodstawowych, dla których przygotowano specjalne warsztaty edukacyjne „Historyczne spotkania z polską bankowością centralną” – zwiedzanie grupowe wymaga wcześniejszego uzgodnienia terminu.