W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kampania ekologiczna "Listy dla Ziemi"

Kampania ekologiczna "Listy dla Ziemi"
25.11.201409:05

Ruszyły zapisy do kolejnej edycji Listów dla Ziemi – kampanii ekologicznej realizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. W dwóch dotychczasowych edycjach akcji wzięło udział prawie 700 samorządów i ponad 800 tysięcy uczniów.

„Listy dla Ziemi – czyste powietrze, zdrowy człowiek” to kampania edukacyjna, która promuje działania ekologiczne, mające korzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. W akcje zaangażowane są samorządy i placówki szkolne. Do ogólnopolskich działań ekologicznych można przyłączyć się wypełniając formularz dostępny na oficjalnej stronie akcji (zakładka do pobrania).

W grudniu dobiega końca druga edycja Listów dla Ziemi. W ciągu dwóch lat w ramach akcji udało się nagłośnić ważne ekologiczne kwestie. W 2013 roku podjęte zostały działania zachęcające do segregowania odpadów i edukacji w temacie recyklingu, a w roku 2014 poruszony został problem palenia śmieci w piecach domowych i wpływie tego procederu na zdrowie ludzi oraz środowisko.

W ramach Listów do Ziemi, w największych miastach Polski, organizowane były wydarzenia promujące dbanie o środowisko naturalne, a placówki z gmin, które włączyły się do akcji, realizowały różne ekologiczne działania. W mediach pojawiły się informacje zwracające uwagę społeczeństwa na znaczenie ekologii w życiu każdego człowieka. Uczniowie z całego kraju pisali listy dla Ziemi, w których podejmowali problemy mające wpływ na naszą planetę.

W dwóch edycjach akcji wzięło udział:
  • 670 samorządów
  • 7 000 placówek oświatowych
  • 800 tysięcy dzieci i młodzieży.
W ramach Listów dla Ziemi zrealizowano również trzy dodatkowe projekty: Dzień Czystego Powietrza, Ośmiokąt Edukacyjny i Ekologiczną Sztafetę Rowerową. Pierwsza z nich nagłaśnia problem palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Celem Ośmiokąta jest edukacja ekologiczna w ciekawej formie. Nazwa projektu pochodzi od przestrzennej instalacji o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której zamontowano 8 posterów edukacyjnych. W ramach projektu Ekologiczna Sztafeta Rowerowa członkowie Fundacji, wraz z przyjaciółmi, przemierzyli na rowerach trasę od morza do źródeł Wisły, promując jazdę na dwóch kółkach i ograniczając emisję CO2.

-Sukces akcji nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie i aktywność gmin, placówek oświatowych, nauczycieli i uczniów. Bardzo im za to dziękujemy. I mamy nadzieję, że Listy dla Ziemi 2015 okażą się jeszcze większym wydarzeniem – podkreśla Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

Kampanię „Listy dla Ziemi – czyste powietrze, zdrowy człowiek” dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Realizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska.