W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

KODY prezentują gwiazdy światowego formatu

KODY prezentują gwiazdy światowego formatu
14.04.201114:53

Evelyn Glennie, niesłysząca perkusistka, która czuje dźwięki poprzez swoje ciało, a także DJ Yoda, znany z żartobliwego stylu miksowania wystąpią w maju w Lublinie. Do naszego miasta przyjadą również inne osobowości, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Wszystkich tych znakomitych artystów będziemy gościć od 14 do 21 maja, podczas Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”.


Evelyn Glennie

Premiery przygotowali muzycy z Niemiec, Francji, Polski, Litwy, USA, Czech i Szwecji. III edycja festiwalu, zdominowana przez artystki, będzie wielką muzyczną sceną, na której zostanie zaprezentowana twórczość wybitnych kobiet z całego świata. Tegoroczny festiwal to blisko 30 wydarzeń. Komisarzem artystycznym wydarzenia jest prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz.

Tegoroczne "Kody" to dwa wiodące wątki. Pierwszy: kreacja dźwiękowa jako demonstracja wolności, ale też osobności wobec świata. Wątek drugi: Femina Creativa – o obecności kobiet i kobiecości w świecie muzyki. „Może nie wszystkim wszystko będzie się podobało, ale na pewno nikt nie wyjdzie z żadnego koncertu znudzony" – przekonuje Mirosław Haponiuk dyrektor „Rozdroży”, Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych, który organizuje festiwal.

W ciągu kilku dni odbędą się w Lublinie światowe premiery aż połowy utworów ujętych w programie tegorocznych "Kodów", kilka z nich zostało napisanych specjalnie dla lubelskiej publiczności. Te koncerty będą miały miejsce głównie pierwszego dnia (14 maja, sobota). Jedną z muzycznych ciekawostek będzie występ „Wściekłego chóru” powołanego w trakcie warsztatów głosowych przez wybitnego eksperymentatora w dziedzinie śpiewu Philipa Mintona. Do tej inicjatywy Ośrodek zorganizuje nabór, ale mogą w nim wziąć udział również osoby, które nie posiadają wybitnych głosowych umiejętności.

Przed nami czas oryginalnych, różnorodnych koncertów, występy znakomitych muzyków cieszących się sławą na całym świecie. „Mamy nadzieję, że w spotkaniu starych tradycji ze współczesnymi poszukiwaniami muzycznymi, żywiołu żeńskiego i męskiego, świadectw odwagi i finezji odnajdą Państwo odbicie energii współczesnego człowieka i jego nieustannych poszukiwań w świecie i w sobie” - czytamy w liście Jerzego Kornowicza kierowanym do publiczności tegorocznego festiwalu (cały list zamieściliśmy poniżej).

Festiwal KODY po pierwszej edycji w 2009 r. okrzyknięto „najważniejszym wydarzeniem muzycznym ostatnich kilku latach w Lublinie”. „Gazeta Wyborcza” nagrodziła koncerty KODÓW tytułem „Wydarzenia Kultury 2009 r.”.


Więcej: "Kody"
Więcej: Rozdroża



Iva Bittova


Leszek Możdżer / fot. Kamil Gozdan


Mephista / fot. Mario Del