W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne obniżenie opłat dla lubelskich przedsiębiorców

Kolejne obniżenie opłat dla lubelskich przedsiębiorców
19.01.202111:36

Miasto Lublin chce pomóc lubelskim restauratorom, zwalniając ich niemal całkowicie z opłat za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne. Projekt uchwały w tej sprawie Prezydent Krzysztof Żuk skieruje pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta, 28 stycznia. Proponowana stawka na 2021 rok miałaby wynieść symboliczny 1 grosz za 1 m2 powierzchni pasa drogowego. To maksymalna przewidziana przepisami obniżka (nie przewidują one stawki "0"). Podobną mieliby zapłacić właściciele stoisk handlowych w pasie drogowym. Proponowane rozwiązanie jest kolejnym działaniem Miasta na rzecz wsparcia lokalnych przedsiębiorców, dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.
Zgodnie z projektem uchwały, dzienna stawka za średniej wielkości ogródek gastronomiczny wyniesie ok. 40 gr. Uchwała miałaby obowiązywać od 1 stycznia do końca bieżącego roku.

– Ogródki gastronomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców, co widać każdego sezonu m.in.na Starym Mieście czy Deptaku. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany zarówno mieszkańców, jak i restauratorów. W obecnej sytuacji ta druga grupa musi dodatkowo mierzyć się z kosztami, które przy zerowych obrotach są ogromnym obciążeniem. Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam, aby mogli oni przejść przez ten kryzys tak łagodnie, jak tylko jest to możliwe. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc rządowa często bywa niewystarczająca, dlatego rozszerzamy lubelski pakiet wparcia dla przedsiębiorców, o kolejną formę wsparcia, obniżając maksymalnie odpłatność za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne oraz stoiska handlowe w pasie drogowym. Będziemy także dążyć do ujednolicenia stawek dla restauratorów na Starym Mieście i Deptaku, który znajduje się poza pasem drogowym – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Obniżenie stawek dla ogródków gastronomicznych nadal będzie obowiązywało również na terenie Deptaka. Taka forma wsparcia jest cały czas możliwa w ramach obowiązującego Lubelskiego Pakietu Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Pakiet daje również między innymi możliwość skorzystania z ulg dla podmiotów będących dzierżawcami bądź najemcami nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin. Oferowana pomoc dotyczy także podatków lokalnych w postaci odraczania terminów płatności bądź rozłożenia płatności na raty.  

Wydział Gospodarowania Mieniem rozpatruje wnioski o pomoc finansową składane przez prowadzących działalność gastronomiczną w lokalach przylegających do Deptaka. Przy ich procedowaniu nadal stosowane są wytyczne zawarte w deklaracji Prezydenta Miasta Lublin z pierwszego okresu pandemii oferujące restauratorom pomoc polegającą na obniżce stawki czynszu.
Ponadto, aby pomóc lubelskim restauracjom, Miasto zainicjowało społeczno-informacyjną akcję #ratuJEMYgastro, której celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację restauratorów oraz zachęcenie mieszkańców do wsparcia lokali w czasie trwania epidemii poprzez korzystanie z ich oferty.