W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncepcja zagospodarowania Podzamcza okiem studentów

Koncepcja zagospodarowania Podzamcza okiem studentów
04.02.201509:44

Lubelscy studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego przedstawili swoje pomysły na zagospodarowanie terenu północnego Podzamcza. Wystawę prac semestralnych oglądać można do końca tygodnia w holu Centrum Kongresowego UP, przy ul. Akademickiej w Lublinie.

Studenci II roku studiów magisterskich architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego zmierzyli się z zagadnieniem zagospodarowania terenu północnego Podzamcza z Dworcem Głównym PKS. Zadaniem było stworzenie przestrzeni przyjaznej i bezpiecznej, która zyska reprezentacyjny charakter. Projekty zostały wykonane w ramach przedmiotów: Projektowanie zintegrowane, Ocena krajobrazu kulturowego, Ogrody tematyczne.



W ciągu pięciu miesięcy studenci przeprowadzili inwentaryzację terenu, szereg analiz i opracowań, które miały wyodrębnić problemy i konflikty we współczesnej przestrzeni Głównego Dworca PKS oraz w jego najbliższym sąsiedztwie. Przeprowadzono badania wśród podróżujących, mieszkańców oraz pozostałych osób spotkanych na tym terenie. Dało to podstawy do stworzenia koncepcji projektowej uwzględniającej aspekt krajobrazowy, kulturowo-historyczny, przyrodniczy, społeczny oraz funkcjonalno-przestrzenny.



W pierwszej kolejności powstał projekt krajobrazu, na podstawie którego opracowano projekt urbanistyczny oraz bardziej szczegółowe rozwiązania obejmujące projekty placów i ogrodów oraz mebli miejskich komponujących się z pozostałą częścią tej dzielnicy Lublina. Powstały również projekty ogrodów tymczasowych i dekoracji okolicznościowych, związanych z opracowanym terenem. Na bazie przeprowadzonych analiz studenci stworzyli wizję nowego zagospodarowania terenu północnego Podzamcza skupiającą usługi, tereny zieleni i wspólną przestrzeń publiczną.

Rozwiązania, jakie zaproponowali studenci UP, odnoszą się do historii tego miejsca. Dla projektantów wyzwaniem było zaprojektowanie tych terenów w taki sposób, aby połączyć rozwiązania przestrzenno-krajobrazowe z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych potrzeb miasta i jego mieszkańców, a przede wszystkim obecnych użytkowników północnego Podzamcza.



Większość grup pracujących nad koncepcją postanowiła utrzymać miejsce dworca, jako jednego z ważniejszych węzłów komunikacyjnych, proponując jednocześnie inne rozwiązania poprawiające funkcjonowanie tej przestrzeni zarówno w kontekście Zamku Lubelskiego, Starego Miasta, jak i pozostałej części Lublina.

Poniżej prezentujemy niektóre projekty, a wszystkie pomysły studentów oglądać można do końca tego tygodnia w holu Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przy ul.Akademickiej 15.