W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konkurs Lubelskiego Funduszu Filmowego rozstrzygnięty

Konkurs Lubelskiego Funduszu Filmowego rozstrzygnięty
04.04.201314:03
Carte Blanche i Fotograf to filmy, które zwyciężyły w czwartej edycji konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego. Konferencja prasowa z udziałem filmowców odbyła się dzisiaj w ratuszu.

- Konkurs wyłonił dwa znakomite filmy, które będą promowały Lublin. Można śmiało powiedzieć, że kolejne jego edycje potwierdzają zasadność takich działań - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Sąd Konkursowy złożony z przewodniczącego Piotra Kotowskiego, Wojciecha Kałużyńskiego oraz sekretarza Agnieszki Malinowskiej zaproponował przyznać 350 000 zł brutto projektowi „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego, produkcji Centrum Doradcze AURUM.
 - Cieszę się, że właśnie tutaj będę mógł zrealizować swój projekt - powiedział Jaceck Lusiński, reżyser filmu. - To ważne, bo ta historia wydarzyła się właśnie w Lublinie. O profesorze przeczytałem w lubelskim dodatku do Gazety Wyborczej. Postanowiłem wtedy odnaleźć Maćka. Jest to historia o człowieku, który ma ogromny hart ducha. Akcja od początku do końca dzieje się w Lublinie - dodał.

Scenariusz filmu fabularnego „Carte Blanche” został doceniony za „uniwersalność przesłania, wiarygodność opowiadanej historii opartej na autentycznych wydarzeniach osadzonych w realiach Lublina, który jest tu nie tylko tłem ale podmiotem opowieści”. - Film jest szalenie optymistyczny. Jest w nim ogromny potencjał emocjonalny - przekonywała Urszula Grabowska, odtwórczyni głównej roli kobiecej. Film będzie miał doskonałą obsadę. Oprócz Urszuli Grabowskiej zagrają w nim także Andrzej Chyra, Wojciech Pszoniak, Adam Ferency i Dorota Kolak.

Drugim nagrodzonym projektem w kwocie 50 000 zł brutto został "Fotograf" w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, produkcji Alter EGO Magdalena Kołodziejczyk. Scenariusz filmu wyróżnił się „intrygującym wpisaniem tego co lokalne w szerszy kontekst oraz alchemiczną historią fotografii i miasta Lublina”.

Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego na produkcję filmową (film fabularny, dokumentalny, animowany, serial telewizyjny) było jej związanie z Lublinem poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim miejsce realizacji filmu. W tym roku na konkurs nadesłano osiem wniosków (dwa filmy fabularne i sześć filmów dokumentalnych). Jeden nie spełniał wymogów formalnych zawartych w regulaminie konkursu § 2 pkt. 4. Ocenie merytorycznej poddano 7 wniosków. Na tegoroczne produkcje Lublin przeznaczył kwotę czterystu tysięcy złotych brutto.
Od początku działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego, wsparcie finansowe uzyskało 16 projektów filmowych min. serial TVP „Wszystko przed nami”, fabuły krótkometrażowe „Wyłączność” Krzysztofa Szota, „Biec w stronę Ty” Hanki Brulińskiej film animowany „Skarb zamkowych podziemi” inspirowany prozą Marcina Wrońskiego oraz min. dokumenty „Złota 2” w reżyserii Andrzeja Titkowa, „Zuzia” w reżyserii Jerzego Bojanowskiego, „La, la, la – rzecz o Marcinie Różyckim” Grażyny Stankiewicz i „Bartoszewski „Droga” Artura Więcka „Barona”.

Misją Lubelskiego Funduszu Filmowego jest promocja miasta poprzez obecność Lublina na ekranach telewizyjnych, kinowych czy w internecie. City placement to okazja do zaprezentowania Lublina, przyciągania potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych oraz ekip filmowych, które lokują tu swoje produkcje wykorzystując inspirującą przestrzeń naszego miasta.

***
Carte Blanche reż. Jacek Lusiński

Pełnometrażowy film fabularny opowiadający historię, która wydarzyła się naprawdę i nawiązuje do losów lubelskiego nauczyciela, który w obawie przed utratą pracy przez wiele lat ukrywał fakt, że traci wzrok.
Głównym bohaterem filmu jest czterdziestoparoletni nauczyciel historii, Kacper (Andrzej Chyra) dla którego praca z młodzieżą jest największa pasją. Gdy jego wzrok zaczyna się pogarszać, a tragiczny wypadek odciska piętno na jego życiu, Kacper jest bliski załamania. Propozycja awansu i szansa na wielką miłość powodują, że Kacper decyduje się na ryzykowny krok- postanawia ukryć przed światem utratę wzroku.
Scenariusz filmu został doceniony przez jury konkursu Script Pro w 2012r., którego był laureatem- finalistą. Występują m.in. Andrzej Chyra, Urszula Grabowska.

Fotograf reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Film dokumentalny opowiadający o Lublinie poprzez fotografię i osobę młodego fotografa, Marcina Sudzińskiego, odkrywającego miasto oraz alchemiczne i magiczne właściwości fotografii. W swojej wędrówce po mieście spotyka wiele ciekawych osób, ogarniętych pasją fotografów, podąża tropem starych fotografii, trafia w miejsca związane z utrwalonymi na nich obrazami, odkrywa miejsca niewidzialne, w których zachowała się tkanka dawnego miasta. Wędrówkę rozpoczyna w jednym z lubelskich zakładów fotograficznych „Foto Renata”, którego właścicielka, Renata Sarnowska, nadal posługuje się tradycyjnymi metodami fotograficznymi, a na ścianie jej studia wisi jedna z najstarszych fotograficznych panoram Lublina- zdjęcie ulicy Żmigród. Właśnie ta panorama staje się inspiracją dla młodego fotografa do rozpoczęcia wędrówki, która ostatecznie doprowadza go do Paryża na 57 rue Sainte-Anne do Galerii Francoise Paviot. Artysta zabiera widzów w podróż aby odkryć Lublin na nowo i ukazać wspólne doświadczenie przestrzeni przez artystów takich jak Józef Czechowicz, C.K. Norwid i Bogdan Konopka.