W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Litografie Napoleona Ordy - wernisaż

Litografie Napoleona Ordy - wernisaż
19.02.200813:30

Litografie Napoleona Ordy z Albumu Widoków Historycznych Polski, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie można oglądać w Galerii Ratusz (plac Władysława Łokietka 1). Wernisaż odbędzie się jutro (20 lutego) o godz. 12.00. Uczestnikiem otwarcia wystawy będzie m.in. Jarosław Książek konsul generalny RP w Brześciu.



Na to artystyczne wydarzenie zaprasza Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Brześciu, Miasto Lublin, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie. Wystawa została opracowana w Muzeum Narodowym w Warszawie przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lutym 2007 roku minęła 200. rocznica urodzin Napoleona Ordy - rysownika, akwarelisty, pianisty, kompozytora, uczestnika powstania listopadowego, działacza emigracyjnego. Rocznica została odnotowana w kalendarzu UNESCO, wiele wydarzeń odbyło się pod hasłem Roku Napoleona Ordy. Jednym z nich były uroczystości w Brześciu w dniu 29 października ub.r., których głównym punktem było otwarcie wystawy prac artysty w jednej z brzeskich galerii.

Inicjatorem tego wydarzenia był Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu. Na prośbę Konsulatu i przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało ekspozycję złożoną z 50 reprodukcji litografii  i akwarel autorstwa Napoleona Ordy, pochodzących głownie z Albumu Widoków Historycznych Polski poświęconego Rodakom, zrysowanego z natury przez Napoleona Ordę znajdującego się w zbiorach Muzeum.

W grudniu wystawa została pokazana w Mińsku w siedzibie Narodowej Biblioteki Białorusi, teraz wystawa gości w Lublinie w galerii Ratusz (20 lutego - 28 marca br.). Obecność dzieł Ordy w Lublinie nie jest przypadkowa. Wiosną 2007 r. Konsul Generalny RP w Brześciu poprosił Prezydenta Lublina o udział naszego miasta w obchodach rocznicy urodzin artysty. Jesienią Urząd Miasta Lublin wydał specjalnie przygotowany okolicznościowy kalendarz  z wyborem litografii z Albumu. Kalendarz został zaprezentowany podczas wernisażu wystawy w Brześciu, a następnie rozdystrybuowany przez Miasto Lublin i Konsulat w Polsce i na Białorusi, trafił także do polskich placówek dyplomatycznych i do Polonii na całym świecie.

Na wystawę zostało wybranych 50 prac spośród ponad tysiąca wykonanych przez autora. Miłośnicy przeszłości znajdą tu miejsca związane z życiem i twórczością m.in. Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza. Wiele litografii artysta poświecił ziemi rodzinnej. Wśród rysunków znalazły się również widoki Lublina, na których widzimy zamek lubelski i dworek na Firlejowszczyźnie, w którym przed dwustu laty urodził się Wincenty Pol.

W licznych wędrówkach po kraju Orda zgromadził wiele rysunków przedstawiających widoki miast i zabytków architektury. Jego dzieło tym bardziej do nas przemawia, że tworzy spójną całość z jego biografią – człowieka tajnych związków niepodległościowych, uczestnika powstania listopadowego, wygnańca i działacza emigracyjnego. Rysunki Ordy powstały  „ku pokrzepieniu serc” i służyły podtrzymaniu ducha narodu pozbawionego  suwerennego państwa. Dziś także jego twórczość budzi wielkie zainteresowanie miłośników historii i zabytków, dla których jest nieocenionym źródłem wiedzy i przedmiotem sentymentu.