W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie koncerty XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena...

Lubelskie koncerty XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena...
26.03.201211:28

Już po raz drugi w Lublinie odbędą się koncerty w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. XVI edycję tego wydarzenia zapoczątkował niedzielny koncert w Filharmonii Narodowej. Na zaproszenie Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka wybitni wykonawcy Festiwalu wystąpią w Lublinie: 29 marca w Filharmonii im. H. Wieniawskiego i 1 kwietnia w Teatrze Starym. Koncerty odbędą się dzięki współpracy Miasta Lublin ze Stowarzyszeniem imienia Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest twórczyni Festiwalu Elżbieta Penderecka.


Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Laur Światowej Federacji IFEA / Haas & Wilkerson Pinnacle Award 2010 dla wydarzenia artystycznego, a zarazem dwa wyróżnienia złotymi medalami Grand Pinnacle za wydawnictwo programowe i plakat promujący imprezę, wpisały Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na krótką listę największych przedsięwzięć artystycznych realizowanych na całym świecie. Festiwal, którego historia sięga 2007 roku, od początku budował swoją merytoryczną przestrzeń na trzech płaszczyznach: koncertowej, wystawowej i naukowej. Organizowane były koncerty symfoniczne, operowe, kameralne i recitale; zapraszano najwybitniejsze światowe zespoły, dyrygentów i solistów. Kolejne edycje Festiwalu prezentowały dzieło Beethovena z różnych muzycznych perspektyw, ukazując źródła inspiracji, fenomen rozwoju stylu, formy, dramaturgii narracji, a także odczytując spuściznę twórcy EROIKI z pozycji współczesnych oczekiwań estetycznych i mentalnych.

Każdej edycji Festiwalu przyświecał swoisty temat przewodni, będący podstawą programu muzycznych wydarzeń. Pierwszy kreował narrację wokół „Beethovena i poprzedników”... ubiegłoroczny szukał odpowiedzi na pytanie o przyczynę liryzmu, czułości, intymności wielu pieśni, epizodów zawartych w muzyce fortepianowej, kameralnej, symfonicznej. Może nieco prowokująco, ale bez wątpienia w sposób udokumentowany, pytano o „ Beethovena i wieczną kobiecość”. W tym roku dramaturgię Festiwalu buduje temat: „Beethoven - wojna i pokój”.

Od początku muzyce towarzyszyły wystawy autografów oraz unikatowych druków muzycznych wielkich kompozytorów , m.in. Bacha, Beethovena, Brahmsa, Haydna, Mozarta, Schumanna i Szymanowskiego. Co roku odbywały się Międzynarodowego Sesje Muzykologiczne , których owocem są publikacje zawierające bogaty zapis dyskusji, refleksji, analiz muzyczno – naukowych.

Teresa Księska-Falger


W ramach XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena odbędą się w Lublinie:

Nadzwyczajny Koncert Kameralny
29 marca, czwartek, godz. 19:00, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie Filharmonii, codziennie w godzinach 12:00-17:00 oraz na godzinę przed każdym koncertem

Nadzwyczajny Recital Skrzypcowy
1 kwietnia, niedziela, godz. 19:00, Teatr Stary, Jezuicka 18

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie Teatru Starego. Godziny otwarcia kasy:
pn. i czw. 10.00 – 16.00, wt., śr. i pt 10.00 – 18.00

Organizator: Miasto Lublin
Współpraca: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Partner: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

Nadzwyczajny Koncert Kameralny

ALTENBERG TRIO WIEN
Claus-Christian Schuster – fortepian
Amiram Ganz - skrzypce
Alexander Gebert – wiolonczela

Program :
L.van.Beethoven - Trio fortepianowe Es- dur op. 70 nr 2
D. Schostakowitsch – Trio fortepianowe e-moll op.67
M. Ravel - Trio fortepianowe (1914)

Słowo o muzyce: Teresa Księska-Falger

W sali koncertowej Filharmonii im .Henryka Wieniawskiego wystąpi znakomite Altenberg Trio Wien, które tworzą: Claus-Christian Schuster (fortepian), Amiram Ganz (skrzypce) i Alexander Gebert (wiolonczela). Zespół dysponujący rozległym repertuarem, legitymujący się ogromną ilością wykonanych koncertów we wszystkich znaczących ośrodkach muzycznych Europy i Stanów Zjednoczonych.

Trio, afiliowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzyki w Wiedniu, co roku wykonuje cykle koncertów w słynnej sali im. J. Brahmsa. Członkowie Zespołu prowadzą także zajęcia z kameralistyki w Wien Privatuniversität oraz sprawują artystyczną opiekę nad Festiwalem Muzycznym na Zamku Schloss Weinzierl.

Za szczególną wartość artystyczną nagrań płytowych Altenberg Trio Wien otrzymało Nagrodę im. Roberta Schumanna,, fundowaną przez miasto Zwickau (1999) , Nagrodę im. Edisona (Amsterdam, 2002) i Nagrodę Pasticcio austriackiej rozgłośni radiowej nadającej muzykę klasyczną.

Program lubelskiego koncertu wypełnią utwory Ludwiga van Beethovena, Dymitra Schostakowitscha i Maurycego Ravela. Utwory o bogatej skali ekspresji, wyrazistej stylistyce, złożonej strukturze formalnej.

Beethovenowskie opus 70 nr 2, które usłyszymy, pozostaje w ścisłym związku z muzyką fortepianową, dominującą w dorobku artysty. Monumentalne ujęcie formy koresponduje tu z nietypowym rozłożeniem akcentów wyrazowych poszczególnych części. Allegro ma non troppo, poprzedzone kanonicznym wstępem, ma charakter taneczny. W Allegretto (cz. II), w podwójnych wariacjach, epizody liryczne sąsiadują z marszowymi i pełnymi humoru. Kolejna część – Allegretto ma non troppo – nosi znamiona „dojrzałego stylu” Beethovena. To wielkie scherzo rozdzielone dwoma Triami, zamknięte charakterystyczną kodą. Finał, energiczne, nasycone brzmieniowo Allegro ma formę sonatową, w którą wpisane zostały (nieoczekiwanie!) epizody solowe - atrakcyjne, śmiałe...

Trio e – moll op. 67 Schostakovitscha to jedno z najznakomitszych utworów tego gatunku. Dedykowane zmarłemu przyjacielowi, muzykologowi Iwanowi Sollertyńskiemu, wpisuje się w tradycję dzieł naznaczonych osobista refleksją, tragicznych. Szczególnie wymownie brzmi Largo, część III, w formie passacaglii. Tematem jest tu szereg ośmiu trójdźwięków granych przez fortepian, w tonacjach o dalekim pokrewieństwie ( od b-moll do h-moll), przywołujących skojarzenie z kontrastem ciemności i światła. Kulminację finałowego Allegretto tworzy wirtuozowska kadencja fortepianu, na tle której pojawia się wymowny temat części I. W wyciszonej kodzie słychać żałobne akordy...

Niezbyt obfity ilościowo dorobek kompozytorski Ravela cechuje mistrzostwo. Wyrafinowana rytmika, harmonia, zmysłowa instrumentacja, potrzeba formalnego ładu, powściągliwość są wyrazem głęboko przemyślanej koncepcji – wyboru własnej artystycznej drogi. Trio A-dur na fortepian, skrzypce i wiolonczelę z roku 1914 obfituje w wiele pięknych melodii, a symfonicznie traktowany fortepian nadaje brzmieniu całości wyjątkowy rozmach . Dzieło zdobyło światowy rozgłos dzięki znakomitym wykonaniom zespołu Cortot – Thibaud – Casals. Dobra passa trwa.

Teresa Księska-Falger


Nadzwyczajny Recital Skrzypcowy

JULIAN RACHLIN – skrzypce
ITAMAR GOLAN - fortepian

Program : L.van Beethoven : sonaty na fortepian i skrzypce
Sonata F- dur op. 24 “Wiosenna”
Sonata A-dur op.30 nr 1
Sonata G-dur op. 30 nr 3
Sonata G-dur op. 96

Słowo o muzyce: Teresa Księska-Falger

W Teatrze Starym przy ul. Jezuickiej 18, wystąpi Julian Rachlin, 38 -letni skrzypek o fenomenalnym talencie instrumentalnym i wykonawczym, Primus inter Pares swojego pokolenia. W uznaniu talentu artysta otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród dla wykonawców muzyki klasycznej, międzynarodową nagrodę Accademia Musicale Chigiana. Światowy rozgłos przyniosło skrzypkowi zwycięstwo na Konkursie Eurowizji w 1988 roku, w Concertgebouw (Amsterdam). Sukces zaowocował zaproszeniem od Lorina Maazela na koncert w ramach Festiwalu w Berlinie i występem z towarzyszeniem Orchestre National de France oraz tournée po Europie i Japonii z Pittsburgh Symphony Orchestra.
W 2000 roku Rachlin zaczął występować grając także na altówce i od tego czasu repertuar altówkowy regularnie pojawia się w programach jego koncertów. Artysta często występuje w duecie ze znakomitym pianistą Itamarem Golanem, a także Mischą Maiskym, Marthą Argerich, Yefimem Bronfmanem, Gidonem Kremerem, Yuri Bashmetem, Lang Langiem oraz Maximem Vengerovem. Po udanym występie na festiwalu w Dubrowniku latem 2000 roku, zaproponowano artyście własną formułę wydarzenia: „Julian Rachlin i Przyjaciele”.

W Lublinie Julian Rachlin zagra z towarzyszeniem Itamara Golana. Usłyszymy 4 z 12 sonat skrzypcowych Ludwiga van Beethovena i będą to:
Sonata F- dur op. 24 „Wiosenna”, Sonaty A-dur i G-dur z op. 30 ( nr 1 i 2) oraz Sonata G-dur op. 96. Kompozycje o zdecydowanie koncertowym, wirtuozowskim charakterze, pełne pomysłów i niewyczerpanej energii.
Recitale monograficzne grywają najlepsi (!).

Teresa Księska-Falger