W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin chce wpisania aktu Unii Lubelskiej na listę „Pamięć świata” UNESCO

Lublin chce wpisania aktu Unii Lubelskiej na listę „Pamięć świata” UNESCO
12.02.200915:00

Władze Lublina podjęły starania, aby akt Unii Lubelskiej z 1 lipca 1569 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa dokumentacyjnego powstałą w ramach programu UNESCO „Pamięć świata” (Memory of the World). Prezydent Adam Wasilewski wystosował w tej sprawie pismo do dr. Sławomira Radonia, naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych w Warszawie i przewodniczącego Polskiego Komitetu Krajowego "Memory of the World".



Program UNESCO "Pamięć Świata" (Memory of the World) został utworzony w roku 1992. Jego celem jest podejmowanie działań służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego.Przedmiot zainteresowania programu to dokumenty i zespoły archiwalne, rękopisy przechowywane w bibliotekach i muzeach, druki o szczególnej wartości dokumentacyjnej, inskrypcje, dokumenty audiowizualne.Program działa w strukturze komitetów regionalnych obejmujących Afrykę, kraje arabskie, Azję i Pacyfik, Europę i Amerykę Północną, Amerykę Łacińską i Karaiby. W ich obrębie istnieją komitety krajowe.

Polski Komitet Programu „Pamięć Świata” zawiązał się w 1996 roku. W jego skład wchodzą przedstawiciele największych bibliotek, archiwów i uczelni zajmujący się badaniami dóbr kultury oraz ich ochroną i konserwacją. Od 2007 roku przewodniczącym Polskiego Komitetu Programu "Pamięć Świata" jest dr Sławomir Radoń, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

Najbardziej widocznym przejawem działalności „Pamięci świata” jest międzynarodowa lista, na którą wpisywane są obiekty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Na tę listę wpisana jest m.in. Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela z 1789 r. i rękopis Symfonii IX Op. 125 d-moll Beethovena.
Aktualnie Lista obejmuje 158 dokumentów. Siedem z nich reprezentuje polskie dziedzictwo dokumentacyjne: autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), tablice 21 postulatów gdańskich z Sierpnia 1980, Kodeks supraski w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Archiwum Komisji Edukacji Narodowej, znajdujące się Krakowie w zbiorach Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Źródło i więcej informacji o Programie i pracach Komitetu na www.unesco.pl oraz www.archiwa.gov.pl