W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin kompleksowo zajmie się sprawami pieszych i rowerzystów

Lublin kompleksowo zajmie się sprawami pieszych i rowerzystów
18.02.201513:18

Lublin dołącza do wąskiego grona polskich miast, które będą miały osobę reprezentującą w urzędzie potrzeby pieszych. Wspólnie z Oficerem Rowerowym będą dbać o dostosowywanie infrastruktury pieszej dla potrzeb osób niezmotoryzowanych. Zespół Mobilności Aktywnej formalnie rozpocznie pracę od 1 marca 2015, a stworzą go dotychczasowy Oficer Rowerowy i Asystent Prezydenta Miasta ds. Polityki Rowerowej, który otrzyma dodatkowy zakres obowiązków.

Koordynacją pracy Zespołu Mobilności Aktywnej zajmie się Aleksander Wiącek odpowiedzialny kompleksowo za politykę rowerową oraz ruch pieszy, zaś Michał Przepiórka na stanowisku Oficera Rowerowego nadal będzie odpowiadał za system lubelskiego roweru miejskiego. Zespół zadba o komfort pieszych i osób poruszających się w mieście innymi środkami transportu niż samochód, czy autobus komunikacji miejskiej.

-Rozbudowując infrastrukturę staramy się rozwijać rozwiązania służące rowerzystom i pieszym. Równolegle modernizujemy system transportu miejskiego uzupełniając go o system roweru miejskiego. Celem tych działań jest promocja środków alternatywnych do indywidualnego transportu samochodowego, umożliwiających poruszanie się po mieście – powiedział Prezydent Krzysztof Żuk.




Powołanie osoby odpowiadającej za interesy osób pieszych jest jednym z efektów projektu Miasto dla Ludzi realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta Lublin i Fundację Tu Obok. Zmierza on do wypracowania i opisania przez mieszkańców Lublina wspólnie z urzędnikami i radnymi najlepszych rozwiązań projektowo-planistycznych dla osób poruszających się po mieście z umowną prędkością 5 km/h. Projekt ten obejmują zagadnienia płynności ruchu związaną z ciągłością i bezpieczeństwem ruchu głównej grupy pieszych. Identyfikacja specjalnych potrzeb różnych grup użytkowników przestrzeni publicznych (osoby z dziećmi, młodzież, dorośli, seniorzy osoby niepełnosprawne, właściciele psów), a także sposoby spędzania w nich wolnego czasu oraz potrzebna do tego infrastruktura. Czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na atrakcyjność przestrzeni i percepcję otoczenia przez pieszych, takich jak krajobraz, estetyka, sąsiedztwo natury, czy hałas.

Przedstawiciele Zespołu Aktywności Mobilnej będą reprezentować Prezydenta Miasta Lublin w zakresie komunikacji pieszej i rowerowej. Ich zadaniem będzie realizowanie polityki rowerowej miasta opartej na współpracy z wydziałami i jednostkami Urzędu Miasta zajmującymi się planowaniem, przygotowaniem i realizacją inwestycji poza pasem drogowym. Zespół zajmie się opiniowaniem i uzgadnianiem projektów budowy, przebudowy i remontów dróg ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb niechronionych uczestników ruchu.

-Przekonaliśmy już Lublinian, że ruch rowerowy to nie tylko forma rekreacji, ale przede wszystkim forma transportu. Teraz przed nami kolejne wyzwanie. Chcemy przekonać mieszkańców, że ruch pieszy jest przyjemną formą przemieszczania się po centrum, a nie złem koniecznym. Będziemy dążyć do popularyzacji i uatrakcyjnienia ruchu pieszego w naszym mieście - powiedział Aleksander Wiącek, Asystent Prezydenta Miasta ds. Polityki Rowerowej.



Do obowiązków Zespołu Mobilności Aktywnej należeć będzie także troska o bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego na ulicach Lublina poprzez współpracę z policją, strażą miejską, WORD i innymi instytucjami. Współpraca z radami dzielnic, lokalnymi organizacjami i mieszkańcami umożliwi realizowanie oddolnych inicjatyw obywatelskich. Zespół zajmie się promocją korzystania z innych niż samochód środków transportu w mieście wśród mieszkańców oraz koordynowaniem i wspieraniem działań z zakresu edukacji rowerowej i transportowej realizowanych na terenie Lublina poprze organizację i udział w warsztatach, spotkaniach i konferencjach poświęconych aktywności mobilnej i zrównoważonemu rozwojowi. Działania te będą polegać także na współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi w Polsce oraz za granicą. Istotna będzie wymiana wiedzy oraz doświadczeń dotyczących tworzenia przyjaznej infrastruktury, którą będzie można wykorzystać na ulicach naszego miasta.