W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin miastem bez elektrośmieci

Lublin miastem bez elektrośmieci
26.04.201314:44

Lublin przystąpił do ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dzięki jego wdrożeniu powstanie sprawny system zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który zapewni bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z domów oraz możliwość ich oddania w punktach zbierania. Korzyści odniosą też szkoły, które angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu, będą miały szansę na pozyskanie atrakcyjnych pomocy naukowych dla swoich uczniów.

Każdego roku Polacy produkują ponad 300 tysięcy ton elektrośmieci. Sprawna zbiórka takiej masy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Program „Moje miasto bez elektrośmieci”, łączący zarówno rzetelną zbiórkę jak i efektywne działania edukacyjne, jest więc kompleksową odpowiedzią na potrzeby gmin, wynikające z zapisów prawnych (m.in. nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawa o ZSEE) oraz potrzeb społeczeństwa.

Miasto nie płaci za zbiórkę

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” jest zgodne z polityką ekologiczną Lublina. - Temat ten jest szczególnie ważny w momencie, w którym przygotowujemy się do wdrożenia nowego systemu zarządzania odpadami w mieście. Od lat prowadzimy liczne działania propagujące postawy proekologiczne. Będziemy namawiać naszych mieszkańców, by w prawidłowy sposób postępowali z odpadami, które nie są już im potrzebne. Jestem przekonany, że dzięki programowi pozbycie się ZSEE będzie odbywać się w sposób świadomy, a dzięki temu Lublin faktycznie będzie miastem ekologicznym - Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.



Co istotne, Lublin nie będzie ponosił kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Te bierze na siebie ElektroEko, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA. Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu – działamy jako organizacja not – for – profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców – zarówno dorosłych jak i tych uczęszczających do szkół – mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko.

Zbiórka elektrośmieci = korzyści dla szkół

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza konkretne korzyści dla szkół podstawowych z Lublina. Do programu zgłosiło się aż 41 szkół, które angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.
Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko. Ich adresy można sprawdzić na stronach www.elektrosmieci.pl oraz www.lublin.eu/. Co warte podkreślenia – udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub samorząd! – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko, koordynująca projekt „Moje miasto bez elektrośmieci”.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania (ich adresy podane są na stronach www.elektrosmieci.pl oraz www.lublin.eu/), szkołom przydzielane będą kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Publiczne Punkty Zbierania:

Ul. Chemiczna 2 (Obi) - Ostatnia sobota miesiąca w godz. 9-14
Ul. Orkana 4 (Tesco) - Ostatnia sobota miesiąca w godz. 9-14
Ul. Turystyczna 1 (E. Leclerc) - Ostatnia sobota miesiąca w godz. 9-14
Ul. Znana 19 (E. Leclerc) - Ostatnia sobota miesiąca w godz. 9-14
Ul. Chodźki 14 (Real) - Ostatnia sobota miesiąca w godz. 9-14
Ogród Botaniczny UMCS, parking od ul. Willowej - Ostatnia sobota miesiąca w godz. 9-14

Oddając elektrośmieci właśnie do wskazanych punktów mieszkańcy mogą odbierać kupony, które szkoły będą mogły następnie wykorzystać w ramach Funduszu Oświatowego.

Elektrośmieci bezpłatnie i prosto z domu

Wdrożenie przez Lublin programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza, że mieszkańcy miasta będą mieli też kilka innych możliwości prawidłowego oddania elektrośmieci.



Posiadacze dużych elektrośmieci (np. lodówek, pralek, telewizorów powyżej 24 cali, zamrażarek, kuchenek elektrycznych czy zamrażarek) będą mogli zamówić bezpłatną usługę ich bezpośredniego odbioru z domu. Program powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców Lublina, którzy często kupując nowy, duży sprzęt AGD są zmuszeni płacić za zabranie starego nawet 60 zł.
Aby zamówić usługę bezpośredniego odbioru z domu wystarczy wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub zadzwonić pod infolinię 2222 333 00 (koszt połączenia wedle stawki operatora). W ustalonym terminie po sprzęt zgłosi się ekipa ElektroEko, która odbierze go bezpłatnie. Za sprzęt odbierany z domu kupony z Funduszu Oświatowego nie są wydawane.
Aby sprawnie przeprowadzić proces odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci z domu sprzęt powinien być przygotowany do transportu. Oznacza to, że musi być odłączony od instalacji elektrycznej (np. pralki), gazowej (kuchenki) czy też wodociągów (pralki). Dzięki temu pracownicy ElektroEko będą mogli szybko wynieść niepotrzebny zużyty sprzęt. A to przełoży się na liczbę realizowanych każdego dnia zleceń.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.