W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin przystąpił do projektu „Szlak Chasydzki”

Lublin przystąpił do projektu „Szlak Chasydzki”
10.10.200713:56

Lublin jako dziewiętnasta miejscowość w kraju, przystąpił do projektu „Szlak Chasydzki”, którego głównym celem jest zachowanie dziedzictwa żydowskiego.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która została założona na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji (WJRO) i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Jej działania są nakierowane na ochronę materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce.

Deklarację przystąpienia naszego miasta do „Szlaku Chasydzkiego” wystosował Prezydent Lublina - Adam Wasilewski, uzasadniając ją wielowiekowym dziedzictwem kulturowym Lublina, troską o zachowanie tradycji, ochroną historycznych miejsc oraz dbałością o zachowanie pamięci naszej historii aby wspólne działania przyczyniły do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturowej naszego miasta i regionu.
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego koncentruje się na inicjatywach związanych z porządkowaniem i upamiętnianiem cmentarzy żydowskich. Do tej pory porządkowano już m.in. cmentarze w Kolnie, Koszalinie, Kozienicach, Różanie, Strzegomiu i Zakopanem.

Fundacja we współpracy z władzami lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi zajmuje się rewitalizacją zabytków i dostosowaniem ich do potrzeb społeczności lokalnych. Takim przykładem jest np. remont synagogi w Zamościu. W synagodze powstanie centrum wspierania lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą i edukacją oraz Muzeum Żydów Zamościa i okolic. Ekspozycja będzie tworzona we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym oraz Muzeum Żydów Polskich.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego podejmuje działania edukacyjne poprzez program „Przywróćmy Pamięć”. Jego celem jest angażowanie młodzieży w poznawanie lokalnego wielokulturowego dziedzictwa i przywracanie innym mieszkańcom pamięci o nim. Ważnym elementem pracy uczniów jest opieka nad cmentarzami żydowskimi.

Program „Przywróćmy Pamięć” realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu programu MATRA/KAP Ambasady Królestwa Niderlandów.
Ważnym elementem działań Fundacji jest także reagowanie na incydenty o charakterze antysemickim i wszelkie akty wandalizmu mienia stanowiącego dziedzictwo Żydów polskich. Od tego roku jest realizowany program monitoringu antysemityzm.

Realizacja projektu „Szlak Chasydzki” ma na celu rozwój turystyki profilowanej, która ożywi lokalną przedsiębiorczość, zapewniając infrastrukturę niezbędną dla obsługi wzmożonego ruchu turystycznego. Wynikiem realizacji projektu będą profesjonalne materiały promujące Szlak Chasydzki. Jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe w miejscowościach należących do Szlaku, będą upoważnione do pozyskiwania na ten cel środków finansowych. Powstają już szkice wniosków o dofinansowanie z funduszy UE (wraz ze studiami wykonalności), a przede wszystkim trwają prace nad regionalną ofertą turystyczną w celu przyjęcia turystów Szlaku Chasydzkiego.

Dziś „Szlak Chasydzki” obejmuje19 miejscowości z terenu Podkarpacia i Lubelszczyzny. W przyszłości planowane jest rozszerzenie o dalsze miejscowości z terenu Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Rumunii.
Fundację wspierają m.in.: Fundacja im. Stefana Batorego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, American Jewish Joint Distribution Committee, Bank BPH, Ambasada Królestwa Niderlandów, World Jewish Congress, Ambasada Izraela, Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy” oraz Ośrodek Brama Grodzka „Teatr NN”.


Kontakt:
Lidia Dzierba, Kancelaria Prezydenta – Marketing Miasta, ldzierba@lublin.eu, tel. 81 466 19 40