W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin Singera na dużym ekranie...

Lublin Singera na dużym ekranie...
05.08.201010:51

Prezydent Lublina, Adam Wasilewski ogłosił wyniki konkursu na realizację produkcji filmowej. Spośród 22 projektów jury wyłoniło zwycięzców. Dramat pt. Dwa, na podstawie prozy noblisty – Isaaca Bahevisa Singera, łączy restrykcyjny, chasydzki świat XIX wiecznego Lublina z emocjonalną i pełną napięć historią.

Na podstawie oceny Sądu Konkursowego Prezydent Miasta Lublin postanowił przyznać wsparcie finansowe następującym projektom:
  • „DWA'', reż. Oded Davidoff, prod. Yeti Films Sp. z o.o. - film fabularny. Kwota przyznana 350.000 zł(brutto).
  • „SZEŚĆ POSTACI '', reż. Natasza Ziółkowska – Kurczuk, prod. Fido Film – film dokumentalny. Kwota przyznana 30.000 zł (brutto).
  • „BIEC W STRONĘ TY”, reż. Hanka Brulińska, prod. Stowarzyszenia filmowe Cine'Europa - film fabularny krótkometrażowy (debiut). Kwota przyznana 20.000 zł (brutto).

Na tegoroczną edycję konkursu trwającą w dwóch naborach zgłoszono łącznie 22 projekty, w tym 10 filmów fabularnych, 1 serial animowany oraz 11 filmów dokumentalnych. Dwa projekty nie spełniały wymogów formalnych.
Na wsparcie wyżej wymienionych produkcji Gmina Lublin przeznaczyła ogólną kwotę 400.000,00 zł (czterysta tysięcy złotych) brutto.

Zwycięski projekt pt. „Dwa”, to dramat. Autorem scenariusza jest Noah Stollman, reżyserem - urodzony w Jerozolimie Oded Davidoff, laureat wielu nagród, m.in. Grand Prix Miami IFF za film "Ucieczka". Yeti Films - producent obrazu, stworzył m.in. "Mistyfikację" - film o Witkacym z Jerzym i Maciejem Stuhrami w rolach głównych. Jest także koproducentem słynnego filmu Petera Greenawy'a pt."Nightwatching”.
Historia filmu „Dwa” zaczerpnięta jest z opowiadania pod tym samym tytułem noblisty Isaaca Bahevisa Singera.
Produkcja łączy w sobie elementy chasydzkiej legendy i współczesnej opowieści o miłości niemożliwej. To emocjonalna historia o dwójce młodych studentów jesziwy, którzy rzucają wyzwanie swoim czasom, łamiąc wszelkie zasady domagają się prawa do osobistego szczęścia. Dramat bohaterów ma charakter ponadczasowy i ponadregionalny. Opowiada o miłości przekraczającej obyczajowe granice płci. To dramat o walce jednostki o prawo do osobistego szczęścia, o tolerancję. Wyraźnym tłem historii jest pełen zasad i restrykcyjnych norm religijny świat chasydzkich Żydów.

Film osadzony jest w XIX wiecznym Lublinie. Miasto odgrywa znaczącą rolę w fabule i sposobie narracji filmu. Staje się miejscem ucieczki ale przede wszystkim wielką, wielokulturową, tętniąca życiem metropolią: centrum działalności kulturalnej i naukowej chasydzkich Żydów.

Produkcja porusza trudne zagadnienia. Cała historia przesycona jest bogata i jakże bliską naszemu miastu kulturą żydowską. Film powstanie jako koprodukcja polsko-izraelska. Planowanych jest 35 dni zdjęciowych – większość z nich zostanie zrealizowana w Lublinie i okolicach. Film zostanie nakręcony po polsku ze znaczącymi elementami języka jidisz.

Do odegrania głównych ról zostali zaproponowani: Jakub Gierszał, Wojciech Solarz, Tomasz Karolak, Cezary Kosiński, Julia Kamińska, Kamila Baar.

Pierwszy klaps planowany jest na połowę kwietnia 2011 r. Światowa premiera produkcji planowana jest na Berlinale 2012 (projekt na etapie scenariuszowym uzyskał zainteresowanie Roissy Films światowej klasy dystrybutora).

***

W 2010 roku Prezydent Lublina Adam Wasilewski ogłosił konkurs na realizację produkcji filmowej, która ma mieć miejsce w Lublinie i przedstawiać pozytywny wizerunek miasta.
Przedmiotem konkursu była produkcja: pełnometrażowego filmu fabularnego, serialu telewizyjnego, filmu dokumentalnego lub filmu animowanego przeznaczonego do emisji w telewizji oraz wyświetlania w kinach, związanego z Lublinem poprzez tematykę, miejsce realizacji i przedstawiającego pozytywny wizerunek miasta Lublin. Na wsparcie wyżej wymienionych produkcji przeznaczono kwotę 400.000 PLN brutto.

Konkurs na realizację produkcji filmowej jest kolejnym krokiem realizującym strategię marketingową miasta Lublin oraz jego politykę audiowizualną. Do tej pory w ramach tych działań Kancelaria Prezydenta Marketing Miasta zrealizowała projekt „Lublin Lwów miasta filmowe” wsparła realizację filmów: w 2009 roku dokumentalnego „Od Unii do Unii” w reż. Marka Drążewskiego (2009)r., krótkometrażowego filmu fabularnego w reżyserii Krzysztofa Szota pt. „Wyłączność”  (2009) oraz „Dżungla” reż. Artur Brzozowski (2008r.) i „Bal przebierańców” reż. Krzysztof Szot (2008r.).


Więcej informacji udziela:
Grzegorz Linkowski
Doradca Prezydenta ds. Funduszu Filmowego
glinkowski@lublin.eu
81 466 2006

Michał Krawczyk
z-ca dyrektora Kancelarii Prezydenta Marketing Miasta
mkrawczyk@lublin.eu
81 466 1930