W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin solidarny z obywatelami Białorusi
10.09.202015:41

Miasto Lublin włącza się w ogólnoświatową akcję „Światło dla Białorusi”, która jest wyrazem solidarności i wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność i demokrację. W najbliższy weekend, 12 i 13 września, w godz. 18.00-01.00 lubelski Ratusz rozświetli się kolorami historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

– Przyglądamy się dynamicznie zmieniającej się sytuacji na Białorusi. Białorusini nie tylko przełamali własny strach, ale także pokazali całej Europie, że chcą należeć do rodziny wolnych, europejskich państw. Chcemy też, aby czuli nasze wsparcie. Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka i nie zgadzamy się na łamanie demokratycznych praw obywateli. W geście solidarności z Białorusinami, Lublin dołączy do międzynarodowej inicjatywy na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów na Białorusi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Białorusią zostały nawiązane po uzyskaniu niepodległości przez ten kraj w grudniu 1991 r. Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały jej niepodległość. Wśród miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Miasta Lublin są Brześć, Mińsk, a od 2018 roku również Witebsk.

Inicjatorami akcji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowe Centrum Kultury. Akcja #lightforbelarus polega na iluminacji siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce oraz w Europie i na świecie historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Ma na celu okazanie wsparcia obywatelom Białorusi.