W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin zmienia się w miasto poezji

Lublin zmienia się w miasto poezji
19.05.201412:26

W programie tegorocznego festiwalu „Miasto poezji” znalazły się m. in. wieczory poetyckie w prywatnych mieszkaniach. W Lublinie zagoszczą wybitni twórcy: Julia Hartwig, Piotr Matywiecki, Ryszard Krynicki czy Marcin Świetlicki. Wydarzenie potrwa do piątku.

Podczas festiwalu, który rusza już dziś, odbędą się dyskusje z udziałem wybitnych poetów, prezentacje poezji twórców lubelskich - dawnych, współczesnych i debiutujących, będzie można wziąć udział warsztatach studyjnych z poetami i krytykami literackimi na temat pisania wierszy i ich interpretacji, odbędą się także projekcje filmów inspirowanych poezją. Wydarzenia organizowane są w większości w prywatnych mieszkaniach, ale też np. w kawiarniach czy restauracjach.

Tradycyjnie podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda "Kamień", przyznawana za wybitny dorobek poetycki. W tym roku otrzyma ją Marcin Świetlicki.

Organizatorzy zaplanowali także oddzielny program dla dzieci. W ramach „Małego Miasta Poezji" odbędą się zabawy, warsztaty, projekcje filmów i animacji, których tematem będą bajki, legendy i wiersze dla dzieci. Podczas festiwalu przedszkolaki wezmą udział w przeglądzie recytatorskim, z kolei uczniowie szkół podstawowych będą opowiadali własne lub bajkowe historie.

Szczegółowy program festiwalu „ Miasto poezji” znajduje się tutaj.

Miasto Poezji” to cykl wydarzeń kulturalnych współorganizowanych przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Poezja wyraziście i w sposób znaczący wpisuje się w kulturowy charakter Lublina, co czyni nasze miasto miejscem wyjątkowym na mapie Polski. Z Lublinem związanych było wielu ważnych, nierzadko bardzo wybitnych poetów – jak Kochanowski, Rej, Klonowic, Krasicki, Koźmian, Pol, Arnsztajnowa, Łobodowski, Czechowicz, Kamieńska, Hartwig, Stachura, Tkaczyszyn-Dycki, Świetlicki. Tutaj mieszkają poeci współtworzący panoramę polskiej poezji współczesnej: Fert, Wierzbicki, Ostrowska, Niewiadomski.