W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Medale Zasłużony dla Miasta Lublin dla Andrzeja Trubeckiego i Leszka Alojzego Gzelli

Medale Zasłużony dla Miasta Lublin dla Andrzeja Trubeckiego i Leszka Alojzego Gzelli
07.07.202310:57

Dwaj mieszkańcy Lublina, uczestnicy Powstania Warszawskiego – Andrzej Trubecki i Leszek Alojzy Gzella 6 lipca zostali uhonorowani Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. Medale, przyznane w uznaniu za zasługi dla Ojczyzny i Miasta Lublin oraz wieloletnią działalność patriotyczną służącą kształtowaniu tożsamości narodowej i utrwalaniu pamięci historycznej, w imieniu Prezydenta Miasta Lublin wręczył Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania.

Andrzej Trubecki – urodził się 28 czerwca 1928 r. w Lublinie. Już przed II wojną światową działał w harcerstwie i kontynuował tę działalność w podziemiu, w czasie okupacji niemieckiej. Od 1943 r. był aktywnym uczestnikiem działań konspiracyjnych i zbrojnych Armii Krajowej w Warszawie i w ten sposób został żołnierzem Powstania Warszawskiego. Walczył w Śródmieściu, w Zgrupowaniu "Gurt". Po kilkuletnim okresie powojennej tułaczki osiadł ponownie w Lublinie, gdzie ukończył szkołę budownictwa i studia wieczorowe. Pracował, m.in. w Wydziale Architektury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz jako Dyrektor Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji.

Leszek Alojzy Gzella – urodził się 19 czerwca 1932 r. w Pelplinie na Pomorzu. Po klęsce wrześniowej w 1939 r. przeniósł się potajemnie z matką i rodzeństwem do Warszawy, gdzie znalazł się jego ojciec, żołnierz wojny obronnej 1939 r. Tą drogą, mimo młodego wieku, znalazł się w szeregach Powstańców Warszawskich, jako harcerz-pocztowiec. Opuścił Warszawę po kapitulacji Powstania. Następnie wraz z rodziną, powrócił na Pomorze, gdzie zdał maturę. Naukę kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach polonistycznych został dziennikarzem. Pracował w „Słowie Powszechnym”, „Kurierze Lubelskim” i „Dzienniku Wschodnim”, a także był wieloletnim prezesem lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest autorem publikacji o historii Lublina, poświęconych Postaniu Styczniowemu czy obronie Lublina we wrześniu 1939 r., wydawcą i działaczem społecznym.

Andrzej Trubecki i Leszek Alojzy Gzella za swoje zasługi otrzymali także medale od Wojewody Lubelskiego oraz Zarządu Województwa Lubelskiego.