W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Metropolie jako regiony innowacji i wiedzy

Metropolie jako regiony innowacji i wiedzy
08.04.200922:39

8 kwietnia we Wrocławiu prezydenci dwunastu miast Unii Metropolii Polskich, a wśród nich prezydent Lublina Adam Wasilewski, podpisali deklarację w sprawie roli metropolii jako regionów innowacji i wiedzy.

Poniżej komunikat na ten temat, a w załączniku - pełny tekst deklaracji.

Gospodarka światowa się metropolizuje i w globalnej gospodarce opartej na wiedzy to metropolie stanowią o potencjale rozwojowym danego kraju. W metropoliach skupia się aktywność gospodarcza - tak o charakterze produkcyjnym, jak i usługowym.
Metropolie są jednak przede wszystkim regionami, w których koncentruje się potencjał innowacyjny gospodarki opartej na wiedzy: to w metropoliach powstaje ponad 85 procent wszystkich światowych innowacji.

Sukces naszego państwa zależy w ogromnym stopniu od sukcesu naszych metropolii, stąd stanowisko 12 prezydentów o obowiązku zabrania głosu w debacie nad nową strategią rozwoju Polski. W obliczu światowego kryzysu finansowego sprawa roli metropolii jako regionów innowacji i wiedzy jest w tej debacie kwestią zasadniczą.

Podstawową barierą rozwoju polskich metropolii jest brak jednolitych, silnych władz publicznych obszarów metropolitalnych. Władze te powinny być partnerem instytucji i środowisk naukowych i badawczych - z jednej strony - a przedsiębiorców i kapitału - z drugiej strony.
Mając to na względzie, prezydenci deklarują wolę współdziałania z władzami RP w przygotowaniu i przeprowadzaniu metropolitalnej korekty reformy administracji publicznej. Wyrażają przekonanie, że konieczne jest utworzenie silnych metropolitalnych władz publicznych, które będą mogły odgrywać rolę organizatora współpracy środowisk wiedzy i kreatywnego biznesu, jak również promotora innowacyjności.

Oznacza to konieczność utworzenia regularnych jednostek samorządu terytorialnego, zastępując[ych] powiaty wchodzące w skład obszaru metropolitalnego, których organy będą obdarzone bezpośrednim mandatem demokratycznym. Jednostki te muszą wykonywać zadania o charakterze regionalnym – w dziedzinie planowania strategicznego, przestrzennego, środowiskowego i transportowego – oraz sieciowe zadania powiatowe.

Prezydenci dwunastu miast metropolitalnych podkreślają, że nie jest możliwy szybki rozwój kapitału intelektualnego Polski bez rozwoju kapitału intelektualnego metropolii. Ogłaszając utworzenie IWIG-ów w miastach metropolitalnych jednocześnie podejmują publiczne zobowiązanie wobec Polaków, że dołożą wszelkich starań, aby usuwać bariery dla rozwoju metropolii jako regionów innowacji i wiedzy. Wyrażają nadzieję, że dzięki wsparciu Prezydenta RP i Rządu w krótkim czasie zostanie usunięta również podstawowa bariera prawna i w najbliższych latach metropolie, jako jednolite obszary administracyjne, staną się filarami sukcesu Polski w globalnej gospodarce opartej na wiedzy