W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto wesprze 28 projektów z dziedziny kultury

Miasto wesprze 28 projektów z dziedziny kultury
02.06.202112:51

Znamy już nazwiska osób, do których trafią stypendia na realizację projektów z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury w 2021 roku. Projekty będą realizowane od czerwca do grudnia tego roku. W naborze wpłynęły 133 wnioski.

– Już od 9 lat niezależni twórcy i animatorzy mają możliwość realizacji swoich autorskich przedsięwzięć, a efekty ich pracy stanowią ważną część oferty kulturalnej miasta. Zainteresowanie uzyskaniem stypendium było w tym roku bardzo duże. Aby wesprzeć jak największą liczbę projektów, podjęliśmy decyzję o rezygnacji z tegorocznej Gali Kultury. Środki przeznaczone pierwotnie na ten cel pozwolą zrealizować więcej projektów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Wśród wniosków, które uzyskały wsparcie jest między innymi wykonanie portretów w technice fotografii analogowej osób związanych z ul. Lubartowską i ul. Ruską oraz opisanie ich losów na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, przygotowanie cyklu obrazów na bazie batiku, których inspiracją będą przydrożne kapliczki lub figury wpisane w pejzaż miejski, czy przetłumaczenie z języka niemieckiego dziennika płk. Arthura Hausnera, będącego cennym źródłem informacji o Lublinie i jego znaczeniu w latach 1915-1918. Dofinansowanie uzyskają też autorzy tomów poezji, esejów, filmów, spektakli i widowisk.

W naborze trwającym do 31 marca, wpłynęły 133 wnioski na łączną kwotę blisko 1,3 mln zł. Stypendia na realizację w 2021 roku projektów z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury trafią do 28 osób. Łączna wartość wsparcia finansowego przyznanego w tym naborze to ponad 224 tys. zł. W 2021 roku łącznie zrealizowanych zostanie 57 projektów o wartości około 480 tys. zł. 29 z nich zostało wyłonionych podczas naboru trwającego do końca października 2020 r.

Stypendia przyznane zostały na podstawie rekomendacji Komisji ds. Stypendiów. Lista osób, którym przyznano stypendium dostępna jest na stronie lublin.eu.