W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mijają trzy lata od godziny 21.37 (Kurier Lubelski)...

Mijają trzy lata od godziny 21.37 (Kurier Lubelski)...
02.04.200810:37

Dziś mijają trzy lata od śmierci papieża Jana Pawła II. Badania wykazują, że pamięć o wielkim Polaku nie słabnie.

Polacy mają bardzo ciepły stosunek do osoby Jana Pawła II, dostrzegają wpływ jego nauk na własne życie, na życie bliskich, całych społeczeństw i świata. Tak wynika z opublikowanych właśnie badań Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy. W 2005 roku aż 70 proc. osób przyznało, że nauka papieża zmieniła ich życie. W tym roku taką deklarację złożyło 63 proc. badanych Polaków.

– Mimo upływu lat, pamięć o Janie Pawle II nie słabnie – uważa Paweł Gierech z Centrum Myśli JPII. – 2 kwietnia stał się datą symboliczną. Nie jest tylko pamiątką śmierci papieża, ale również wspomnieniem jedności i poczucia wspólnoty, która tego dnia ogarnęła niemal wszystkich Polaków – dodaje Gierech.

Większość Polaków chce, by rocznicę śmierci papieża obchodzić w sposób uroczysty. Część z nich uważa nawet, że powinien to być dzień wolny od pracy. – To są głosy głównie młodych ludzi, dla których ten dzień był jedynym doświadczeniem pokoleniowym w ich życiu – tłumaczy Paweł Gierech.

O tym, że nauka wielkiego papieża zmieniła młode pokolenie, przekonuje również Marta Jachowicz z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie: – Ludzie odpowiedzieli na papieskie wezwanie do służby drugiemu człowiekowi. Widzimy to we wzroście liczby naszych wolontariuszy. Ludzie zmieniają swój system wartości i są bardziej wrażliwi na potrzeby bliźniego.

Tegoroczne obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II odbędą się w Lublinie pod hasłem: „Niesiemy jego nadzieję całemu światu”. Organizatorzy chcą w ten sposób uwrażliwić lublinian na los mieszkańców państw, w których łamane są prawa człowieka.

Dane pochodzą z badania Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy, zrealizowanego przez TNS OBOP na przełomie września i października 2007 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.



OBCHODY ROCZNICY ŚMIERCI JANA PAWŁA II

W CENTRUM LUBLINA

Dziś, w godz. od 12 do 17 młodzież przedstawi w centrum Lublina happeningi dotyczące ważnych problemów współczesnego świata: głodu, przemocy wobec ludzi domagających się wolności – w Tybecie czy na Kubie – uchodźstwa, niechcianych dzieci.

17 w archikatedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II pod przewodnictwem bpa Mieczysława Cisło.

18 Papieski Marsz Solidarności z zapomnianymi i odrzuconymi. Sprzed archikatedry na dziedziniec KUL, pod pomnik Jana Pawła II, wyruszą lubelscy dziennikarze i studenci dziennikarstwa. Marsz będzie protestem przeciw łamaniu wolności słowa na Białorusi i gestem solidarności z zatrzymanymi tam dziennikarzami.

19.30 Teatr Muzyczny zaprasza na widowisko „Pokolenie JP2. Pora na nas. Raport z nawrócenia”.

KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI

19 Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka.

20 Akademicka Droga Światła.

21.37 Apel papieski pod pomnikiem na dziedzińcu KUL.



HEJNALIŚCI ZAGRAJĄ DLA PAPIEŻA

Dzisiaj o godz. 21.37, w godzinę śmierci papieża, z balkonu lubelskiego ratusza popłyną dźwięki miejskiego hejnału i „Barki”, ulubionej melodii Ojca Świętego. W ten sposób trębacze z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich uczczą pamięć Jana Pawła II.

– Hejnaliści ze stowarzyszenia występowali przed Ojcem Świętym, podczas jego wizyty w Zamościu w 1999 roku odegrali hejnały Zamościa oraz Lublina – przypomina Władysław Stefan Grzyb, kanclerz stowarzyszenia.