W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Młodzi zagrali przeciwko agresji" ("Rzeczpospolita")

"Młodzi zagrali przeciwko agresji" ("Rzeczpospolita")
11.11.200712:58

W dzienniku "Rzeczpospolita" ukazał się artykuł "Młodzi zagrali przeciwko agresji", o filmie edukacyjnym nakręconym przez młodzież z lubelskiego Gimnazjum nr 18. Poniżej ta publikacja.


"Ciężko było zagrać pijaka – wyznaje młody aktor. MSWiA doceniło nietypowy pomysł na przeciwdziałanie przemocy

– Za Pasikowskim nie przepadam, wolę filmy Bergmana – mówi Teresa Woszczek, polonistka z Gimnazjum nr 18 w Lublinie, pedagog z prawie 30-letnim stażem. – Nie znoszę agresji i przemocy, a w filmach Pasikowskiego są one wszechogarniające. Dlatego prywatnie wystrzegam się takich produkcji.

– Niestety przesiąknięte wulgaryzmami cytaty z „Psów” już dawno weszły do języka młodzieży. Nieraz słyszeliśmy je na lekcjach od uczniów – dopowiada Elżbieta Duszyńska, nauczycielka matematyki w tej samej szkole. A jeden z gimnazjalistów, na boku, wymienia jednym tchem: – „Ty stara dupa jesteś” „Nie chce mi się z tobą gadać”, „Bo to zła kobieta była”. Jest jeszcze mocniejszy fragment, o ubeku, wiadomo jakim. Ale wolę nie mówić głośno.

Obie nauczycielki na kilka miesięcy wcieliły się w role filmowców. Najpierw pracowały nad scenariuszem, a potem nad realizacją filmu edukacyjnego „Jeśli nadejdzie przemoc”. W rolach głównych obsadziły uczniów, którzy inscenizowali napady, kradzieże i bójki. W kolejnych scenach uczyli, jak ustrzec się przemocy, wreszcie, jak jej zapobiegać.

Niemal gotowy scenariusz przynieśli nauczycielom sami gimnazjaliści. – Kradzieże telefonów komórkowych, rozboje na przystankach autobusowych przy szkole czy w okolicznym Ogrodzie Saskim to dla nas codzienność – przyznaje Emila Krzywicka, jedna z aktorek.

– Wulkan agresji wybuchł, kiedy kilka lat temu zaczęła się moda na telefony komórkowe. Niemal każdego dnia zgłaszali się do nas okradani, pobici czy zastraszani uczniowie – opowiada Teresa Woszczek.Inna gwiazda filmu Ewa Hatała zauważa, że teraz gimnazjaliści dzielą się na dwie grupy. – Jedni oglądają „Psy”, słuchają techno i próbują pokazywać, kto tu rządzi. Drudzy to miłośnicy rocka, a cytaty, jakimi błyszczą między rówieśnikami, pochodzą co najwyżej z popularnej kreskówki „Włatcy Móch”. A jej kolega z planu Piotr Drozd dodaje: – Ciężko było nagle zmienić się w chuligana i pijaka. Ale gra była tego warta.

Pieniądze na produkcję ekipa zdobyła z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie. Dzięki temu szkoła kupiła kamerę, kasety i wynajęła profesjonalnego operatora. Montaż sfinansowali rodzice gimnazjalistów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji doceniło starania gimnazjalistów i ich wychowawców. Chce, by na ich przykładzie uczyli się wychowawcy z innych szkół. Film, dostępny już na stronie resortu, zostanie pokazany w grudniu na ogólnopolskiej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, na którą zaproszono dyrektorów szkół i samorządowców z całego kraju. – Teraz staliśmy się prawdziwymi gwiazdorami – mówią młodzi aktorzy.

Tomasz Nieśpiał, Młodzi zagrali przeciwko agresji  ("Rzeczpospolita" ,10-11 listopada 2007 r.)