W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Most Kultury
07.06.201312:44

W Sobotę 8 czerwca o godzinie 17, podczas Nocy kultury odbędzie się na moście na Bystrzycy przy ul. Zamojskiej oficjalna uroczystość odsłonięcia tablicy imienia Mariana Lutosławskiego na moście jego konstrukcji oraz inaugurację programu "Most Kultury".

Uroczystość połączona będzie z inauguracją projektu Most Kultury, dzięki dzięki któremu przez trzy letnie miesiące stanie się on miejscem koncertów, wystaw, filmów, spotkań, warsztatów wielu innych wydarzeń. W uroczystości wezmą udział władze miasta, przedstwiciele rodziny inż. Mariana Lutosławskiego oraz reprezentanci instytucji i organizacji, które na przestrzeni ostatnich kilku lat były zaangażowane w renowację mostu, a także przedstawiciele lokalnej społeczności.



„Stary most na Bystrzycy” od czasu swojego powstania w 1909 roku był bardzo ważnym miejscem dla rozwoju Lublina – łączył dworzec i powstałe wtedy dzielnice przemysłowe ze starszymi częściami miasta i obsługiwał cały ruch w kierunku wschodnim i południowo wschodnim (wcześniej korzystano z brodu na Trakcie Ruskim).
Nic więc dziwnego, że zaangażowano do jego budowy najlepszych specjalistów – inżyniera Mariana Lutosławskiego (1871-1918) i architekta Jana Heuricha Młodszego i zastosowano innowacyjny wtedy system konstrukcji żelbetowych systemu F. Hennebique’a. Do naszych czasów obiektów tego typu przetrwało w Europie bardzo niewiele, a więc nasz most stał się jednym z unikalnych zabytków techniki.
O jakości konstrukcji mostu świadczy fakt, że przez niemal 70 lat (do połowy lat 80tych XX wieku) przenosił on ruch drogi o znaczeniu krajowym. Nic więc dziwnego, że po wyłączeniu z ruchu nie przedstawiał się on zbyt efektownie.
Władze Lublina, w setną rocznicę jego wybudowania w 2009 roku podjęły decyzje o jego renowacji. Odnowienie mostu wraz z przywróceniem jego pierwotnego wyglądu jest wynikiem współpracy wielu osób doceniających jego walory techniczne i historyczne. Osobami zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia byli min: ówczesny dyrektor Wydziału Dróg i Mostów Eugeniusz Janicki, dr Dariusz Kopciowski - zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, projektanci z wrocławskiego Biura Projektowo-Badawczego PROMOST pod kierunkiem mgr inż. Edmunda Budki oraz firma INTOP z Tarnobrzega, wykonawca robót. Dzięki przeprowadzonym pracom, które ostatecznie ukończono w połowie maja 2012 roku, most odzyskał dawne walory, dodatkowo wyeksponowane oświetleniem.