W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Lublina Pani Ricie Gombrowicz

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Lublina Pani Ricie Gombrowicz
02.10.200708:45

Organizator: Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta

4 października br. (czwartek) Rita Gombrowicz otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Oprócz części oficjalnych, podczas których zostanie odczytany akt nadania tytułu Honorowego Obywatela, zaplanowano także happeningi, odsłonięcie siatek na lubelskim Ratuszu prezentujących dotychczasowych honorowych obywateli naszego miasta, wystawienie na schodach lubelskiego Ratusza fragmentu z Ferdydurke W. Gombrowicza w wykonaniu Teatru Provisorium i Kompanii Teatr czy wzbogacone o elementy teatralno - widowiskowe przejście R.Gombrowicz oraz zaproszonych gości z Ratusza do Trybunału Koronnego na Starym Mieście z udziałem uczniów lubelskich liceów.

Udział w uroczystościach potwierdzili: prof. Janusz Odrowąż – Pieniążek dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Adam Michnik redaktor naczelny Gazety Wyborczej, prof. Jerzy Jarzębski – redaktor zbiorowych wydań pism Gombrowicza, Arcybiskup Józef Życiński Metropolita Lubelski, Francesco Cataluccio - włoski wydawca i autor licznych prac o literaturze, historii i kulturze środkowoeuropejskiej, opracował włoskie wydania dzieł m.in. Gombrowicza, Schulza, Herlinga-Grudzińskiego, Geremka, Kapuścińskiego, Huellego.

Gościem specjalnym będzie Andrzej Wolski, reżyser filmu pt: Witold Gombrowicz gdzie główną rolę grał Andrzej Seweryn.

Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy żyjący Honorowi Obywatele Lublina: Norman Davies, Ryszard Kaczorowski, Arcybiskup - senior Bolesław Pylak oraz Rocco Buttiglione.

Oprócz wydarzeń oficjalnych zaplanowano m.in. wystawy, projekcje filmów, spotkania i debaty akademickie.

Podczas wizyty, Pani Ricie Gombrowicz towarzyszy jej przyjaciółka i tłumaczka - Pani Dorota Felman.






Program uroczystości

4.10.2007, czwartek


godz. 11.00 Galeria Ratusz, Plac W. Łokietka 1
Otwarcie wystawy Bohdana Paczowskiego Witold Gombrowicz Vence – Chiavari 1965 – 1968

godz. 11.15 schody Ratusza, Plac W. Łokietka 1
Fragment spektaklu w wykonaniu Teatru Provisorium i Kompanii Teatr: Lekcja języka polskiego, Witold Gombrowicz Ferdydurke

godz. 12.00 Trybunał Koronny, Rynek 1
Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin Pani Ricie Gombrowicz

godz. 13.00 Trybunał Koronny, Rynek 1
„Trybunał nad Gombrowiczem” – dyskusja z udziałem wybitnych intelektualistów. Swój udział potwierdzili:
  • prof. Janusz Odrowąż – Pieniążek dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
  • Francesco Cataluccio - włoski wydawca i autor licznych prac o literaturze, historii i kulturze środkowoeuropejskiej, opracował włoskie wydania dzieł m. in. Gombrowicza, Schulza, Herlinga-Grudzińskiego, Geremka, Kapuścińskiego, Huellego i Michnika
  • Adam Michnik – redaktor naczelny Gazety Wyborczej 
  • prof. Jerzy Jarzębski – redaktor zbiorowych wydań pism Gombrowicza
  • Arcybiskup Józef Życiński Metropolita Lubelski


Uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin Pani Ricie Gombrowicz, towarzyszyć będą następujące wydarzenia:

2 października, hol główny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wystawa zdjęć "Teatr Witolda Gombrowicza 1957 -2004 w Polsce i za granicą"

3 października godz. 15.00, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5): „Ferdydurke” w wykonaniu Teatru Provisorium i Kompanii Teatr. Wstęp wolny

4 października, godz. 19.00 Plac Litewski otwarta projekcja filmu pt.: Witold Gombrowicz w reżyserii Andrzeja Wolskiego

5 października godz. 9.00 – 9.45 spotkanie uczniów III LO im. Unii Lubelskiej z Panią Ritą Gombrowicz, projekcja filmu offowego i dyskusja (Plac Wolności 4)

5 października godz. 10.30 Aula Wydziału Humanistycznego UMCS (Plac Marii Curie – Skłodowskiej 5), otwarte spotkanie z Panią Ritą Gombowicz, z udziałem studentów i uczniów lubelskich szkół, które poprowadzi prof. Jerzy Święch (Instytut Filologii Polskiej UMCS).


Portale internetowe o tym wydarzeniu:

Gazeta Wyborcza Lublin

Kurier Lubelski

Dziennik Wschodni

Wiadomości w onet.pl

Rita Gombrowicz została honorowym obywatelem Lublina
Sesja rady miasta, dyskusja o twórczości Witolda Gombrowicza, spektakl teatralny, happening licealistów - złożyły się na czwartkową uroczystość nadania Ricie Gombrowicz honorowego obywatelstwa Lublina.
Rita Gombrowicz została uhonorowana za zaangażowanie w popularyzowanie w całej Europie i na świecie twórczości swego męża i sprawowanie nad nią pieczy.

Rita Gombrowicz dziękując za otrzymane wyróżnienie przypomniała, że jej mąż nie lubił tego typu ceremonii. "Witold byłby bardzo zdziwiony, gdyby mnie widział tutaj, przyjmującą te wszystkie zaszczyty, dziękującą wszystkim. Powiedziałby: Co ty tu robisz? Co się z tobą dzieje?" - powiedziała Rita Gombrowicz po odebraniu pamiątkowego dyplomu podczas sesji Rady Miasta. Nadanie honorowego obywatelstwa Lublina, jest dla niej wyrazem umiejętności porozumienia ponad podziałami, bo, jak zaznaczyła, inicjatywa przyznania jej tego tytułu wyszła od osób reprezentujących różne poglądy polityczne.

"Lublin wykazał się, jeśli chodzi o moja osobę, otwartością umysłu, która wykracza poza podziały" - powiedziała. Wnioskodawcami nadania Ricie Gombrowicz honorowego obywatelstwa Lublina byli poseł PO Janusz Palikot i poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz.

Uroczystość rozpoczęła się otwarciem wystawy fotografii Bohdana Paczowskiego "Witold Gombrowicz Vence- Chiavari 1965-1968" w lubelskim Ratuszu. Na scenie ustawionej przed ratuszem Kompania Teatr oraz Teatr Provisorium pokazały fragmenty przedstawienia "Ferdydurke" opartego na powieści Witolda Gombrowicza. Towarzyszył im happening w wykonaniu młodzieży z III LO w Lublinie. Uczniowie, ubrani w czarne lub biało-czarne stroje, podzieleni na dwie grupy przekrzykiwali się nawzajem i skandowali: "Miętus!", "Syfon!" "Łydka!", "Pupa!", "Precz ze szkołą!". Rozdawali przechodniom karteczki z cytatami z dzieł Gombrowicza.

W dyskusji na temat twórczości Gombrowicza wzięli udział redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, metropolita lubelski abp Józef Życiński, redaktor zbiorowych wydań pism Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie prof. Janusz Odrowąż -Pieniążek, poseł Palikot oraz włoski wydawca dzieł Gombrowicza Francesco Cataluccio.

Abp Życiński zwrócił uwagę na obecny w twórczości Gombrowicza dystans połączony z ironią i poczuciem humoru. Jego zdaniem jest on cenny zwłaszcza obecnie w Polsce, gdzie "tak dużo jest patosu", "absurdalnych bijatyk i konfliktów". Metropolita zaznaczył, że Gombrowicz w swojej twórczości zawarł nie tylko ironię i sarkazm, ale też głęboką metafizyczną refleksję poruszającą aspekt kruchości życia i obecności Boga.

Według Adama Michnika głównym kontekstem dla twórczości Gombrowicza jest konflikt ze stereotypem, z "gębą". Jego zdaniem Gombrowicz "widział głębiej" stawiając pytanie o wszystkie "istniejące w polskiej kulturze zideologizowane stereotypy". Michnik uważa, że niesłusznie twórczość Gombrowicza była interpretowana jako sprzyjanie nihilistom. "On nie był nihilistą. Posługiwał się pewnymi obrazami, aby uderzyć w cały ten blok myślowy, który wybiera bylejakość" - zaznaczył Michnik. Jego zdaniem Gombrowicz był zafascynowany katolicyzmem - bał się go i jednocześnie nie mógł o nim nie myśleć. Bo, jak podkreślił Michnik, w naszej kulturze "nie da się myśleć o życiu i śmierci nie uwzględniając tej perspektywy".

Rita Gombrowicz spotka się w piątek z młodzieżą ze studentami i uczniami lubelskich szkół.

Money.pl
2007-06-28 20:26:00
Rita Gombrowicz honorowym obywatelem Lublina

Honorowe Obywatelstwo Lublina nadała w czwartek Ricie Gombrowicz rada miejska tego miasta. Tytuł honorowego obywatela jest wyrazem uznania dla jej działań na rzecz popularyzacji twórczości Witolda Gombrowicza. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.

"Jawi się nam Pani nie tylko jako wielki humanista, co w mieście dwóch uniwersytetów jest walorem szczególnym, ale przede wszystkim jako wielki przyjaciel Polski, niestrudzony orędownik dobrego obrazu naszego kraju" - czytamy w akcie nadania honorowego obywatelstwa Ricie Gombrowicz.

W dokumencie podkreślono, że dzięki wysiłkowi Rity Gombrowicz twórczość Witolda Gombrowicza jest obecna w kręgach literatury w Europie i w Ameryce, i że "dyskurs nad tym dziełem nie wygasa". Przypomniano także, że od lat Rita Gombrowicz promowała Instytut Literacki Jerzego Giedroycia - pierwszego wydawcy dzieł Gombrowicza.

Zdaniem prezydenta Lublina, Adama Wasilewskiego, honorowe obywatelstwo dla Rity Gombrowicz jest wyrazem wdzięczności za jej wkład w kulturę. "Jest znakiem, że Lublin to miasto, które trzeba kojarzyć z tym, co w polskiej kulturze najlepsze" - napisał Wasilewski w uzasadnieniu uchwały o honorowym obywatelstwie Lublina dla żony Gombrowicza.

Rita Gombrowicz jest Kanadyjką. Poznała Witolda Gombrowicza we Francji w 1964 r. Cztery lata później wzięli ślub. Od śmierci pisarza w 1969 r. jest strażniczką i propagatorką jego twórczości. Opublikowała dwie dokumentalne książki "Gombrowicz w Argentynie" i "Gombrowicz w Europie". W 2004 r. była w Lublinie gościem festiwalu Konfrontacje Teatralne, w całości poświęconemu twórczości Gombrowicza.(PAP)

Fakty interia.pl
Rita Gombrowicz honorowym obywatelem Lublina
Czwartek, 4 października (16:20)
Sesja rady miasta, dyskusja o twórczości Witolda Gombrowicza, spektakl teatralny, happening licealistów - złożyły się na czwartkową uroczystość nadania Ricie Gombrowicz honorowego obywatelstwa Lublina. Rita Gombrowicz została uhonorowana za zaangażowanie w popularyzowanie w całej Europie i na świecie twórczości swego męża i sprawowanie nad nią pieczy.

Rita Gombrowicz dziękując za otrzymane wyróżnienie przypomniała, że jej mąż nie lubił tego typu ceremonii. - Witold byłby bardzo zdziwiony, gdyby mnie widział tutaj, przyjmującą te wszystkie zaszczyty, dziękującą wszystkim. Powiedziałby: Co ty tu robisz? Co się z tobą dzieje? - powiedziała Rita Gombrowicz po odebraniu pamiątkowego dyplomu podczas sesji Rady Miasta.

Nadanie honorowego obywatelstwa Lublina, jest dla niej wyrazem umiejętności porozumienia ponad podziałami, bo, jak zaznaczyła, inicjatywa przyznania jej tego tytułu wyszła od osób reprezentujących różne poglądy polityczne.
- Lublin wykazał się, jeśli chodzi o moja osobę, otwartością umysłu, która wykracza poza podziały - powiedziała. Wnioskodawcami nadania Ricie Gombrowicz honorowego obywatelstwa Lublina byli poseł PO Janusz Palikot i poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz.

Uroczystość rozpoczęła się otwarciem wystawy fotografii Bohdana Paczowskiego "Witold Gombrowicz Vence- Chiavari 1965-1968" w lubelskim Ratuszu. Na scenie ustawionej przed ratuszem Kompania Teatr oraz Teatr Provisorium pokazały fragmenty przedstawienia "Ferdydurke" opartego na powieści Witolda Gombrowicza. Towarzyszył im happening w wykonaniu młodzieży z III LO w Lublinie. Uczniowie, ubrani w czarne lub biało-czarne stroje, podzieleni na dwie grupy przekrzykiwali się nawzajem i skandowali: "Miętus!", "Syfon!" "Łydka!", "Pupa!", "Precz ze szkołą!". Rozdawali przechodniom karteczki z cytatami z dzieł Gombrowicza.

W dyskusji na temat twórczości Gombrowicza wzięli udział redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, metropolita lubelski abp Józef Życiński, redaktor zbiorowych wydań pism Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie prof. Janusz Odrowąż -Pieniążek, poseł Palikot oraz włoski wydawca dzieł Gombrowicza Francesco Cataluccio.

Abp Życiński zwrócił uwagę na obecny w twórczości Gombrowicza dystans połączony z ironią i poczuciem humoru. Jego zdaniem jest on cenny zwłaszcza obecnie w Polsce, gdzie "tak dużo jest patosu", "absurdalnych bijatyk i konfliktów". Metropolita zaznaczył, że Gombrowicz w swojej twórczości zawarł nie tylko ironię i sarkazm, ale też głęboką metafizyczną refleksję poruszającą aspekt kruchości życia i obecności Boga.

Według Adama Michnika głównym kontekstem dla twórczości Gombrowicza jest konflikt ze stereotypem, z "gębą". Jego zdaniem Gombrowicz "widział głębiej" stawiając pytanie o wszystkie "istniejące w polskiej kulturze zideologizowane stereotypy". Michnik uważa, że niesłusznie twórczość Gombrowicza była interpretowana jako sprzyjanie nihilistom. - On nie był nihilistą. Posługiwał się pewnymi obrazami, aby uderzyć w cały ten blok myślowy, który wybiera bylejakość - zaznaczył Michnik. Jego zdaniem Gombrowicz był zafascynowany katolicyzmem - bał się go i jednocześnie nie mógł o nim nie myśleć. Bo, jak podkreślił Michnik, w naszej kulturze "nie da się myśleć o życiu i śmierci nie uwzględniając tej perspektywy".

Rita Gombrowicz spotka się w piątek z młodzieżą ze studentami i uczniami lubelskich szkół.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Pozostałe:

http://www.ksiazka.net.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10403

http://www.rynek-ksiazki.pl/archiwum/rita_gombrowicz_honorowym_obywatelem_lublina_12404.html


http://www.instytutksiazki.pl/aktualnosci/wydarzenia/szczegoly/article/rita_gombrowicz_honorowym_obywatelem_lublina.html?cHash=1dee548e6d

http://pepepe.pl/serwis/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=56

http://czytelnia.onet.pl/0,1618020,0,0,0,rita_gombrowicz_zostala_honorowym_obywatelem_lublina,wiadomosci.html

http://www.radio.lublin.pl/index.php?id=25177


http://polonia.pap.net.pl/2007/09/20070929090235.html

http://www.centrum.fm/donosy/983802

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75475,4541312.html

http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/id,1866,wiadomosci.html

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/41187,druk.html


http://relaz.one.pl/kulturalnews-art.php?id=2553

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/41187.html