W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Nagroda Kolberga dla kaniorowców" (Kurier Lubelski)

"Nagroda Kolberga dla kaniorowców" (Kurier Lubelski)
26.05.200814:24

Nagroda Kolberga dla kaniorowców

WYRAZY UZNANIA NA 60-LECIE ZESPOŁU

Piękny prezent i zarazem dowód uznania na rozpoczynający się jubileusz 60-lecia dostał Zespół Pieśni i Tańca LUBLIN. Popularni kaniorowcy zostali laureatem tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” – najważniejszego w Polsce wyróżnienia w dziedzinie folkloru.


Zespół założony w 1948 roku na koloniach letnich dla dzieci przez lubelską nauczycielkę Wandę Kaniorową, z czasem stał się instytucją kulturalną i edukacyjną. Nie tylko bowiem niezmordowanie koncertował w kraju i za granicą, odnosząc coraz większe sukcesy, ale też wychował kilka pokoleń tancerzy i śpiewaków w kulcie dla piękna ludowych rytmów. To właśnie jest w oczach autorytetów z dziedziny folkloru największym tytułem do przyznania zespołowi LUBLIN zaszczytnej nagrody.

– Czy lubelski zespół zasłużył na takie wyróżnienie? – zastanawia się Jerzy Chmiel, prezydent polskiej sekcji CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej. – 60 lat pracy z tak wielką liczbą młodzieży, zaszczepianie jej miłości do naszego dziedzictwa kulturowego i narodowej tożsamości, pokazywanie folkloru młodym pokoleniom, to wszystko z całą pewnością predestynują go do otrzymania nagrody im. Kolberga. Mogę im z pełnym przekonaniem pogratulować i życzyć, by robili tak dalej.

Nagroda im. Oskara Kolberga jest dowodem uznania dla twórców, badaczy i popularyzatorów tradycyjnej kultury ludowej. Ustanowiona w 1974 roku, od kilku lat przyznawana jest przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, a jej współorganizatorami pozostają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – patron i fundator nagród – oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło.

KIEDY WYSTĄPIĄ?

Kaniorowców w pełnej krasie podziwiać będzie można już 1 czerwca, w muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim odbędzie się pierwszy z wielkich jubileuszowych koncertów zatytułowany „Mały LUBLIN – Lublinowi”. Wystąpią w nim najmłodsze grupy kaniorowców: NUTKI, SŁONECZKA, VIOLINKI, MAŁY LUBLIN, LUBLINIACZKI, LUBELACZKI, DZIECI LUBLINA oraz LUBLINIACY, LUBELACY i II Reprezentacja.

MG
Kurier Lubelski, 23 maja 2008 r.