W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowy Koncert Listopadowy 2014

Narodowy Koncert Listopadowy 2014
06.11.201414:15

Zapraszamy na Narodowy Koncert Listopadowy z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Miasto Lublin, który odbędzie się w niedzielę (9 listopada) o godz. 19.00 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Jaczewskiego 4). Wstęp wolny.

Do udziału w tegorocznej, czwartej już, edycji Narodowego Koncertu Listopadowego zaproszony został zespół Capella Cracoviensis z Krakowa, pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, specjalizujący się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. W programie Koncertu znajdą się utwory znakomitych kompozytorów: Gorczyckiego, Haydna, Mozarta, Engela.

Program Koncertu:
1. Jan Engel - Sinfonia in G
2. Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Sub tuum praesidium
3. Joseph Haydn - Missa Sancti Nicolai KYRIE GLORIA
4. Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Ave maris stella
5. Joseph Haydn - Missa Sancti Nicolai CREDO
6. Wolfgang Amadeusz Mozart - motet Exsultate jubilate
7. Joseph Haydn - Missa Sancti Nicolai SANCTUS BENEDICTUS
8. Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Tota pulchra es Maria
9. Joseph Haydn - Missa Sancti Nicolai AGNUS DEI



Capella Cracoviensis

Semper in altum – to maksyma, która przyświeca CC od kilku lat, czyniąc ją najbardziej dynamicznie rozwijającym się polskim zespołem specjalizującym się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Dzięki konsekwentnemu wsparciu Miasta Krakowa Capella Cracoviensis może realizować ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Regularnie koncertują z CC Vincent Dumestre (Le Poème Harmonique), Fabio Bonizzoni (La Risonanza), Alessandro Moccia (Orchestre des Champs-Élysées), Andrew Parrott, Paul Goodwin czy Ensemble Oltremontano, gościnnie zaś Accademia Bizantina, Fretwork, Nachtmusique, Paul McCreesh, Giuliano Carmignola czy Christophe Rousset (Les Talens Lyriques).

Obok działalności koncertowej Capella Cracoviensis bada terytoria barokowej i klasycystycznej opery, z powodzeniem realizując w Polsce ich sceniczne wersje: Amadigi Handla, Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta czy Orfeo ed Euridice Glucka. Capella Cracoviensis to, obok zespołu instrumentalnego, także zespół wokalny. Nie tylko sprawny technicznie, ale i elastyczny, zdolny wykonywać repertuar sięgający od karkołomnych manierystycznych madrygałów Gesualda po awangardowe kompozycje XX-wieczne. Z chóru CC korzystają między innymi znakomici goście festiwalu Misteria Paschalia i serii Opera Rara, jak Fabio Biondi, Marc Minkowski, Le Poème Harmonique czy ensemble La Venexiana pod Claudiem Caviną.

Capella Cracoviensis gości na wybitnych festiwalach europejskich: Haydn Festspiele Brühl, Bachfest Leipzig, SWR Festspiele, czy Händel Festspiele Halle. Regularnie koncertuje poza Polską: w wiedeńskim Konzerthaus, w Wersalu, Brukseli, Gandawie, Lwowie i w Kijowie.

Od listopada 2008 dyrektorem i szefem artystycznym CC jest Jan Tomasz Adamus, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego. Swoją artystyczną osobowość kształtował we współpracy z wieloma znakomitymi śpiewakami oraz w kontakcie ze zdobyczami najważniejszych europejskich ośrodków sztuk – w malarstwie, rzeźbie, architekturze czy filozofii sztuki dostrzegając stały kontrapunkt wszelkich muzycznych poczynań. Objęcie przez niego tej funkcji na zaproszenie Miasta Krakowa było jednym z najgłośniejszych transferów w świecie polskiej kultury ostatnich lat.