W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Niebieski kwiecień w Lublinie

Niebieski kwiecień w Lublinie
02.04.202413:43

Akcja „Zaświeć się na niebiesko”„Niebieski korowód” czy „Okienny display” – to tylko niektóre punkty obchodów Lubelskich Dni Autyzmu, które rozpoczynają się dzisiaj (2 kwietnia) od symbolicznego podświetlenia Placu Litewskiego Areny Lublin.

– Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu są okazją do kształtowania w każdym z nas postawy tolerancji, akceptacji i wrażliwości. Osoby z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie, postrzeganiem świata, budowaniem odpowiednich relacji z innymi. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które pozwolą na ich poznanie i zrozumienie – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Miasto Lublin od kilku lat w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko”, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat potrzeb i trudności osób z autyzmem. W związku z tym, dzisiaj (2 kwietnia) topola tzw. „Baobab”, donice kasztanowców oraz fontanny na Placu Litewskim od godz. 19.20 do północy rozbłysną na kolor niebieski. Do akcji włącza się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, podświetlając okolicznościowo stadion Arena Lublin.

W piątek (5 kwietnia) ulicami Lublina przejdzie „Niebieski Spacer” przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” oraz „Niebieski korowód” uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Bronowickiej oraz Szkoły Filialnej dla dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera z ul. Kurantowej. W geście solidarności z osobami z autyzmem, okna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Głuskiej zostaną przybrane kolorowymi puzzlami – „Okienny display”. Na stronie internetowej ośrodka zostanie zaprezentowany także film „Jak czuję świat”, którego bohaterami są uczniowie ze spektrum autyzmu.

Przez cały kwiecień będzie można też skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem oraz ich rodzin, a także uzyskać wsparcie psychologów w formie konsultacji stacjonarnych lub telefonicznych.

16 maja Lubelska Akademia WSEI zaprasza z kolei na IX Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Diagnoza, edukacja, rewalidacja dziecka z ASD – praktyczne wykorzystanie wybranych metod”. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem.

Szczegółowy program obchodów Lubelskich Dni Autyzmu, w tym terminy i miejsca konsultacji, znajdują się poniżej.

Pliki do pobrania