W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowy wariant przebudowy ulic w centrum miasta

Nowy wariant przebudowy ulic w centrum miasta
23.03.201516:56

 

Miasto otwiera dyskusję nad nową koncepcją przebudowy Al. Racławickich oraz przylegających do nich ulic: Lipowej, Sowińskiego i Poniatowskiego. Po przeanalizowaniu zgłoszonych podczas konsultacji uwag wcześniejsze dwa warianty przebudowy zostały odrzucone. Nowa koncepcja uwzględnia sugestie mieszkańców, na których wprowadzenie pozwoliły względy formalne i warunki techniczne.
 
- Chcemy zrewitalizować i uporządkować ścisłe centrum miasta, w jak największym stopniu zachowując dotychczasowy charakter tego obszaru. Ważnym aspektem jest także połączenie komunikacyjne pomiędzy północnymi a południowymi dzielnicami Lublina. Modernizując układ komunikacyjny, wyznaczając bus-pasy i inwestując w nowoczesny transport zbiorowy, chcemy usprawnić i uprzywilejować tą formę przemieszczania się po mieście, zachęcając mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Po ubiegłorocznej debacie na temat przebudowy
Al. Racławickich i ulic przyległych zobowiązaliśmy projektanta do uwzględnienia wszystkich uwag, które nie stoją w sprzeczności z przepisami i warunkami technicznymi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zgodnie z nowym wariantem Al. Racławickie pozostaną ulicą z 4 pasami ruchu, z poszerzeniami w rejonach skrzyżowań, powstałymi w celu wydzielenia relacji skrętnych, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości bus-pasa. Po obu jej stronach znajdą się chodniki i drogi dla rowerów oddzielone od siebie pasem zieleni. Większość chodników ma szerokość 3 metrów, a ich oddzielenie od ścieżek rowerowych pozwala na pogodzenie interesów pieszych i rowerzystów. Dodatkowo w pobliżu obiektów oświatowych i ciągów pieszych powstaną ławki i parkingi rowerowe, których lokalizacje wskażą sami mieszkańcy.

Ul.Sowińskiego będzie węższa niż w prezentowanych wariantach. Zgodnie z założeniami, będzie to ulica z jedną jezdnią o szerokości 12 m z 4 pasami ruchu (w obecnym kształcie ma 9,2 m szerokości i 3 pasy ruchu). Jej poszerzenie o niecałe 3 m wiąże się z wydzieleniem pasów dla pojazdów transportu zbiorowego, w związku z planami uruchomienia linii komunikacji miejskiej na osi północ-południe. Ponadto, po obu stronach ul. Sowińskiego, będa przebiegały chodniki i ścieżki rowerowe. Odrzucony
przez mieszkańców wyjazd z ul. Langiewicza tylko w kierunku ul. Głębokiej, został zastąpiony innym rozwiązaniem. Ul. Langiewicza zostanie połączona z ul. Radziszewskiego. W efekcie wyjazd będzie możliwy we wszystkich kierunkach poprzez skrzyżowanie ul. Radziszewskiego z ul. Sowińskiego.

Jezdnia ul. Poniatowskiego zaplanowana została jako droga z jezdnią główną z 4 pasami ruchu, jednakże po uwagach zgłoszonych przez mieszkańców zostanie odsunięta od zabudowań znajdujących się po stronie biblioteki miejskiej. Nieruchomości w rejonie ul. Księżycowej i ul. Stanisława Dubois zostaną obsłużone przez drogę serwisową. Wspomniana droga serwisowa zostanie oddzielona od ul. Poniatowskiego pasem wysokiej zieleni.

Inwestycji drogowej będą towarzyszyły nowe nasadzenia, na wszytskich ulicach objętych
koncepcją. Powstana także dwa nowe skwery w rejonie ul. Sowińskiego. Ważnym projektem bedzie także uruchomienie nowej linii komunikacji miejskiej, łaczącej północ i południe Lublina, biegnącej ulicami Sowińskiego i Poniatowskiego, której przebieg mieszkańcy będą mogli wybrać spośród propozycji przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Nowa koncepcja będzie dostępna na stronie www.um.lublin.eu. Uwagi będzie można
zgłaszać drogą mailową na adres racławickie@lublin.eu do 12 kwietnia.

Na stronie raclawickie.lublin.eu znajdują się symulacje ruchu, natomiast poniżej w załączeniu przekroje i plany sytuacyjne ulic.